Elektromagnetická zbraň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elektromagnetické vlnění

Elektromagnetická zbraň či vysokofrekvenční zbraň je zbraň působící na cíl vyzařovanými elektromagnetickými vlnami. Vlnění vysokých radiových frekvencí poškozuje elektroniku, mikrovlnné frekvence mohou ovlivňovat i mozkovou činnost lidí. Elektromagnetické zbraně jsou kategorií neletálních zbraní (Non-Lethal Weapons), což jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z činnosti vybranou skupinu lidí, aniž by přímo ohrozily jejich životy, nebo vyřadit z činnosti vybrané druhy vojenské techniky, resp. znemožnit jim vést bojovou činnost.[1]

Vysokofrekvenční zbraně vyzařují elektromagnetickou energii v části elektromagnetického spektra rádiových vln. Mechanismus působení vysokofrekvenčních zbraní na lidský organismus je možné rozdělit na energetický a informační. Nejvíce je prozkoumáno tepelné působení silných toků vysokofrekvenční energie. Vysokofrekvenční elektromagnetické záření, v závislosti na nosném kmitočtu a výkonu, narušuje činnost mozku a centrální nervové soustavy a dočasně vyřazuje člověka z činnosti. Může způsobovat poruchy vnímání, únavu a ospalost nebo naopak neklid a stres, pocit hladu, žízně, teploty, chladu, bolesti, svědění a někdy i další vedlejší vjemy. Účinek je jedincem vnímán současně jako nesnesitelný bolestivý pocit intenzivních šumů a pískání, doprovázený úzkostí a nevolností v závislosti na konkrétních podmínkách a parametrech signálu.[1]

Všechny přímé i nepřímé účinky působení vysokofrekvenčních zbraní na lidský organismus ale zatím nejsou známy. O jejich naprosté neškodnosti není většina lékařů jednoznačně přesvědčena.[1] Pochybnosti byly posíleny v souvislosti s válkou v Perském zálivu. Jednou z možných příčin onemocnění vojáků mohlo být jejich vystavení účinkům vysokofrekvenčního záření při průletech bojových letounů s aktivovanými rádiovými/radiolokačními rušiči nad vlastními vojsky. Někdy se hovoří o efektu tzv. slyšitelnosti rádiového vysílání zasaženou osobou, který spočívá v tom, že lidé nacházející se v silném poli rozhlasového vysílače slyší tzv. "vnitřní hlasy a hudbu". Odborníci v oboru vysvětlují podstatu tohoto jevu tím, že někteří jedinci dokáží detekovat nosnou modulovanou frekvenci nelineárním vnitřním prostředím lidského organismu s následnou transformací na signály, vnímatelné sluchovým nervem. Druhotným následkem může být zcela zřetelné pískání v uších, doprovázené poruchami spánku, nechutenstvím a nadměrnou únavou, přetrvávající i několik dní.[1]

V roce 2017 obvinil prezident Donald Trump Kubu z nespecifických útoků, způsobujících tyto symptomy, podle místa předpokládaného útoku nazývané souhrnně jako Havanský syndrom.[2] Výbor expertů americké vlády došel k závěru, že použití nějaké formy elektromagnetické (mikrovlnné) zbraně se jeví jako pravděpodobná příčina těchto příznaků.[3]

Typy elektromagnetických zbraní[editovat | editovat zdroj]

Některé typy elektromagnetických zbraní jsou zařazeny ve výzbroji moderních armád a byly použity v lokálních konfliktech. Některé typy jsou ve fázi laboratorních testů a vojskových zkoušek.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Neletální zbraně, část Vysokofrekvenční zbraně army.cz
  2. Trump says Cuba 'responsible' for alleged sonic attacks, but offers no evidence | World news | The Guardian. web.archive.org [online]. 2017-10-16 [cit. 2021-06-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-10-16. 
  3. 'Havana Syndrome' likely caused by pulsed microwave energy, government study finds. web.archive.org [online]. 2021-03-03 [cit. 2021-06-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-03-03. 
  4. KOPP, Carlo. Russian / Soviet Point Defence Weapons – Ranets E High Power Microwave Directed Energy Weapon [online]. Dostupné online. 
  5. KOPP, Carlo. Russian / Soviet Point Defence Weapons – Almaz-Antey High Energy Laser Directed Energy Weapon [online]. Dostupné online. 
  6. Elektromagnetické bomby Archivováno 30. 3. 2010 na Wayback Machine. military.cz
  7. Nesmrtící zbraně, Paprsky bolesti military.cz
  8. US army heat ray gun in Afghanistan bbc.co.uk
  9. Vehicle-Mounted Active Denial System (V-MADS) [online]. Global Security [cit. 2008-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]