Přeskočit na obsah

Edmund Egan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Edmund Egan
Narození3. července 1851
Bernstein im Burgenland
Úmrtí20. září 1901 (ve věku 50 let)
Seredné
Příčina úmrtístřelná rána
Místo pohřbeníBernstein im Burgenland
Povoláníagronom
PříbuzníLajos Egan (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edmund Egan (maďarsky Egán Ede, 18411901) byl uherský úředník ministerstva zemědělství, který se snažil reformovat zemědělství v karpatské oblasti Uher.

Egan se narodil v Uhrách, jeho rodina pocházela ze Skotska nebo z Irska. V karpatské části Uher, kde panovaly nepříznivé přírodní podmínky, se pokusil o reformu zemědělství označovanou jako „vrchovinská akce“. V jejím rámci byla levně pronajímána státní či šlechtická půda, na které měly být zaváděny vzorové moderní způsoby hospodaření. Součástí byla osvětová činnost, zřizování výrobních společností a úvěrových družstev, která omezila lichvu. Zahynul tragicky při nehodě vozu během cesty z Užhorodu do Mukačeva. Po jeho smrti zůstaly reformy nedokončeny a neprojevily se jejich přínosy, naopak část orné a lesní půdy byla během nich nevhodně změněna na pastviny.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RYCHLÍK, Jan; RYCHLÍKOVÁ, Magdaléna. Podkarpatská Rus v dějinách Československa 1918–1946. [s.l.]: Vyšehrad, 2016. ISBN 978-80-7429-556-0. Kapitola Pozemková reforma na Podkarpatské Rusi, s. 107. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]