Přeskočit na obsah

eBird

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
eBird
Logo
Charakter stránkyinternetová stránka, biologická databáze, projekt občanské vědy a online databáze
V jazyceangličtina, němčina, španělština, francouzština, portugalština, brazilská portugalština, ruština, turečtina, ukrajinština a čínština (tradiční)
MajitelCornellova ornitologická laboratoř
URLebird.org
Datum spuštění2002
Některá data mohou pocházet z datové položky.

eBird je webová stránka a skrz ni přístupná databáze se záznamy pozorování ptáků, které poskytují atlas ptáků aktualizovaný v reálném čase. Na pozorování se přitom podílejí nejen vědci, ale i amatérští přírodovědci a lidé, kteří mají pozorování ptáků jako koníčka.

Projekt vznikl v roce 2002 v Cornellově ornitologické laboratoři na Cornellově univerzitě. Původně se omezoval na pozorování západní polokoule, v roce 2008 byl záběr rozšířen o Nový Zéland a v červnu 2010 na celou Zemi. K roku 2010 bylo v databázi 48 miliónů záznamů,[1] v červnu 2018 už jich tam bylo půl miliardy,[2] přičemž jich v posledních letech přibývalo přibližně 100 miliónů ročně.

Data z databáze slouží vědcům mimo jiné k ověřování teorií o ptačí migraci, ale i k studování důsledků klimatických změn.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku eBird na anglické Wikipedii.

  1. Amatérská pozorování ptáků vyhodnotí superpočítač. tyden.cz [online]. 2010-08-18 [cit. 2021-2-5]. Dostupné online. 
  2. DOHNAL, Radomír. Jsou údaje od amatérských ornitologů správně? Někdy jsou dokonce lepší než od odborníků. ekolist.cz [online]. 2018-07-4 [cit. 2021-2-5]. Dostupné online. 

Externí odkazy