Dynastie Bagratuni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Dynastie Bagratuni (arménsky: Բագրատունի) byla arménská královská dynastie, která vládla druhému Arménskému království, tzv. Bagratovské Arménii, od roku 885 až do roku 1045. Bagratuni byli vazalové starověkého Arménského království a během období arabské nadvlády v Arménii se stali nejvýznamnější arménskou šlechtickou rodinou, když z této pozice vytlačili zejména Mamikonjany.[1] Pomocí složité taktiky, zejména Ašota I., nakonec založili své vlastní nezávislé království, když se jim podařilo vymanévrovat si prostor mezi dvěma velmocemi - Byzancí a Abbásovským chalífátem. Jejich doménou byly regiony Arménie jako Širak, Bagrevand, Kogovit, Sjunik, Lori, Vaspurakan, Vanand a Taron. Mnoho historiků, jako Cyril Toumanoff, Nicholas Adontz nebo Ronald Suny, je považuje za předky gruzínské královské dynastie Bagrationů.[2] Jsou však i odborníci, kteří to popírají, a podobnost názvu obou dynastií vidí jako náhodnou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bagratuni dynasty na anglické Wikipedii.

  1. Bagratid Dynasty | Middle Ages, Armenia, Byzantium | Britannica. www.britannica.com [online]. [cit. 2023-08-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. TOUMANOFF, Cyril. Armenia and Georgia in The Cambridge Medieval History. Vol. IV.. Cambridge: [s.n.], 1966. Dostupné online.