Drift (automobilový sport)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Drift
Driftem opotřebovaná pneumatika

Drift (řidčeji drifting) je specifické odvětví automobilového sportu, jedná se o řízený přetáčivý smyk. Nejdříve se jezdil v japonských horách, později si získal mnoho fanoušků a začaly se konat nelegální závody. V dnešní době je drift velmi populární a legální. Jezdí se mnoho světových závodů.

Auto vhodné na takový styl jízdy by mělo mít vhodný točivý motor, pohon na zadní nápravu a samosvorný diferenciál. Co se týče značek, často se driftuje s různými typy BMW, Nissany Silvia (S13, S14, S15 někdy i S12), Mazda RX-7, Toyota AE86, Honda NSX.

Historie driftu[editovat | editovat zdroj]

Drift vznikl v polovině 60. let v Japonsku na ilegálních závodech zvaných touge odehrávajících se na spletitých horských silničkách. Šlo především o to projet stanovený úsek co nejrychleji, kdy drift sloužil k blokování oponenta. Postupně se k tomu přidávaly rallye techniky, aby šlo zatáčky projet bez zbytečné ztráty času a aby se zároveň dosáhlo co nejlepšího efektu.

Po mnoho let využívali závodníci v motorsportu přetáčivý smyk např. na ploché dráze, v autokrosu, nebo při rallye. První závodníci Grand Prix, jako Tazio Nuvolari, používali styl na hraně řízení four-wheel drift (čtyřkolový smyk). Své uplatnění našel také při jízdách zručnosti a v jiných předváděcích jízdách.

Moderní drifting začal být populární jako závodní technika v závodech All Japan Touring Car Championship před třiceti lety. Motocyklová legenda Kunimicu Takahaši (Kunimitsu Takahashi), který přešel na automobilové závody, byl především stvořitelem driftu jako řidičské techniky v 70. letech minulého století. Byl slavný tím, že protínal apex (místo v zatáčce, kde je auto nejblíže jejímu vnitřku) ve vysoké rychlosti, pak driftem projel zatáčku a zachoval si tak velkou rychlost na jejím konci. Takhle získal několik mistrovských titulů a zástupy fanoušků, kteří si užívali podívanou na dýmající pneumatiky. Jakmile začali driftem jezdit profesionální závodníci v Japonsku, museli stejně jezdit i pouliční závodníci.

Takahašiho driftové techniky nejvíce zaujaly pouličního závodníka jménem Kejiči Cučija (Keiichi Tsuchiya). Cučija začal trénovat tyto techniky na horských silničkách v Japonsku a rychle si tak získal obdiv motoristické veřejnosti. V roce 1977 několik automobilových časopisů a tuningových firem souhlasilo produkcí videa s Cučijovými driftovacími technikami. Video známé jako Plusby se stalo hitem a inspirovalo mnoho dnešních driftových závodníků. V roce 1988, spolu se zakladatelem a šéfredaktorem Option magazine Dajidžirem Inadou organizují první závod speciálně pro drifting. Cučija také projel tímto stylem každou zatáčku na závodním okruhu u města Cukuba.

Jeden z prvních závodů mimo Japonsko se konal v roce 1996 na závodním okruhu Willow Springs v Kalifornii. Pořádal ho japonský časopis a společnost Option. Účastníky tohoto závodu byli např. Rhys Millen a Bryan Norris. Poté doslova explodovala vlna zájmu o drifting v Severní Americe, Austrálii a Evropě. Jeden z prvních závodů v Evropě se konal roku 2002 a pořádal jej drift klub OPT v Turwestonu. Klub vytvořil šampionát jménem D1UK, ale z obchodních důvodů se musel vzdát názvů D1 a Option.

Toyota Supra twin turbo RZ při exhibici v roce 2005

D1 Grand Prix[editovat | editovat zdroj]

V roce 2001 se pak zrodila D1 Grand Prix. Iniciátory byli Dajidžiro Inada, zakladatel časopisu Option a Tokijského autosalonu, a profesionální řidič Kejiči Cučija. Právě těmto dvěma pánům vděčíme za to, že je dnes drift po celém světě pečlivě organizován a že se pořádají nezávislé závody v Japonsku, USA, Malajsii, na Novém Zélandu a ve Velké Británii. Navíc, kromě národních závodů, je tu série D1 Grand Prix, která se týká všech zemí, v nichž je D1, a která spojuje piloty všech možných i nemožných národností.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Drifting (motorsport) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]