Dragon Age 2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dragon Age 2
VývojářiBioWare Edmonton, Edge of Reality (konzolová verze)
VydavatelElectronic Arts
SkladatelInon Zur
SérieDragon Age (e)
EngineLycium Engine (vylepšený Eclipse)
PlatformyMicrosoft Windows
PlayStation 3
Xbox 360
Mac OS X
Datum vydáníUSA 8. března 2011
Evropská unie 11. března 2011 (PC)
ŽánrRPG
MódySingle player
MédiaDVD
Blu-ray disk
Digitální distribuce
Ovládáníklávesnice
myš
gamepad
Mature 17+ PEGI 18 USK 18
Webové stránkyhttp://dragonage.bioware.com/da2/
Data mohou pocházet z datové položky.

Dragon Age 2 je single-playerová RPG videohra vyvinutá firmou BioWare Edmonton a vydaná firmou Electronic Arts. Hra byla v Česku vydaná 11. března 2011 (bez české lokalizace). Hra je pokračováním Dragon Age: Prameny.

Gameplay[editovat | editovat zdroj]

Druhý díl byl značně zjednodušen a je méně komplexní, ale na druhou stranu je akčnější a přístupnější širšímu hráčskému publiku. Hra obsahuje jen jeden začátek pro hrdinu/hrdinku Hawke, a ne šest úvodů, jako v Pramenech. Do hry je možné importovat savy (uložené pozice) z Pramenů, ale na hru to nemá vcelku žádný vliv. BioWare ustupuje od svých prohlášení, že jde o duchovního nástupce Baldur’s Gate, jako Prameny. Dragon Age 2 má být naopak podobné spíše Mass Effectu.

Příběhová návaznost na Prameny je nevelká. Příběh začíná paralelně s Prameny: v době, kdy Šedý strážce (budoucí hrdina Fereldenu) shromažďuje armádu, se kterou porazí zplozence, Hawke prchá z Lotheringu před jejich útoky. Z uprchlíka Hawke se postupně stává Šampión Kirkwallu. Příběh je tak mnohem komornější a o poznatek kratší, než hrdinský epos z Pramenů, ale zato je působivěji vyprávěn.

I když většina screenshotů ze hry ukazuje vzhled postavy Hawke, tak je možné jeho postavu zcela přizpůsobit podle hráčovy vůle. Hráč může změnit jeho vzhled, pohlaví i schopnosti. Ve hře je na výběr ze tří povolání: válečník, mág a lotr. Tyto povolání můžou být vylepšena do specializovanějších povolání.

Systém dialogů funguje způsobem výběru několika možností, jak odpovědět podle toho jakým směrem se rozhovor ubírá (tedy: diplomaticky, sarkasticky, agresivně, případně neutrálně, dotazově atp.), vypsané možnosti odpovědí nejsou přesným odrazem toho co Hawke řekne. Podobně jako v Mass Effectu. Přesvědčování a zastrašování už ale v možnostech není.

Systém boje se drží podobných pravidel, jako v Pramenech, jen je větší důraz kladen na akčnější souboje v reálném čase, zapauzování boje, tedy není nutné používat příliš často. Při nastavení lehké obtížnosti, takřka vůbec.

Změny pohledu[editovat | editovat zdroj]

Hráč nemůže změnit herní pohled natolik jako v Pramenech, může sice kdykoliv ve hře, zazoomovat a odzoomovat, snadno pomocí kolečka na myši. Odzoomování, do izometrického taktického pohledu již ale není možné.

NPC Postavy (Družina)[editovat | editovat zdroj]

Společníci jsou více provázáni s průběhem hry a více hru ovlivňují. Společníci s Hawkem mohou souhlasit, nebo nesouhlasit, což jim přidává body do Přátelství, nebo Rivality. Přátelství i Rivalita ovlivňuje společníkovo chování a zpřístupňuje i specifické vlastnosti. Rival nemusí nutně opustit družinu, nebo na Hawka zaútočit, jako v Pramenech, i přes Rivalitu totiž může Hawka respektovat. Rivalita neznačí nepřátelství společníka. Omezeny byly také dárky pro společníky, což znamená, že je těžší si společníky naklonit. Společníci Hawkovi zadávají také více questů (úkolů), které se zpřístupňují postupně. Někteří mohou v průběhu hry zemřít, nebo opustit družinu, hráč tomu ale ve většině případů může zabránit.

 • Anders – mág, známý z datadisku Procitnutí (možný člen hráčovy družny), je ale od původního Anderse poněkud pozměněn, protože "splynul" s duchem Spravedlnosti (duch známý z Procitnutí) aby mu pomohl s jeho bojem za osvobození mágů od Kruhu a templářů. Svou cestu spravedlnosti ale vyměnil spíše za cestu pomsty.
 • Aveline Vallenová – bojovnice. Byla rytířkou u krále Caliana, k Hawkemu se přidá už při útěku z Lotheringu, poté co zemře její manžel templář Wesley.
 • Bethany Hawke – mág "odpadlík", mladší sestra hrdin(k)y Hawke. Pokud je hráčova postava mág, tak hned zpočátku (v prologu) hry zemře, ale přežije Carver.
 • Carver Hawke – bojovník, mladší bratr hrdin(k)y Hawke. Pokud je hráčova postava bojovník, nebo lotr, tak zpočátku (v prologu) hry zemře, ale přežije Bethany.
 • Fenris – elf, bojovník, bývalý otrok z Tevinteru. Je "potetován" lyriem, což mu přináší velkou sílu. Do hráčovy družiny může být naverbován v Kirkwallu.
 • Isabela – pirátka známá z Dragon Age: Prameny (NPC postava, nacházela se v Denerinu a mohla hráčovu postavu naučit schopnost Duelista). Bývala kapitánka, ale po ztroskotání její lodi se musela stáhnout do Kirkwallu. Hráč ji může naverbovat v hodpodě "U viselce".
 • Merrill – dálská elfka, mág. Dříve žila ve Fereldenu, ale Nákaza ji donutila prchnout. Objevila si i v Pramenech, a sice v úvodu za Dálského elfa, jako dočasná členka hráčovy družiny. K Hawkovi se přidá při plnění Flemethina úkolu v Rozeklanci.
 • Sebastian Vael – princ, lučištník. Měl být knězem, ale místo toho se cestou pomsty snaží získat ztracené tituly. Do hráčovy skupiny se přidá, po splnění příslušného úkolu, v Oltáři. Postavu zpřístupňuje DLC "Princ v exilu".
 • Varric Tethras – trpaslík, vypravěč příběhu o Hawkovi. Lotr a kušník. Jeho otec byl vyhoštěn z Orzammaru, patřil do cechu obchodníků. Přidá se k Hawkovi v Kirkwallu.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Příběh se neodehrává ve Fereldenu (vyjma Prologu), ale ve městě Kirkwall. Dragon Age II je městským RPG a až na pár výjimek (Svobodné marky, Hluboké cesty) Hawke neopustí poměrně rozlehlé město Kirkwall. Rozpětí vyprávění je deset let, ale děj je posouván Varricovým vyprávěním dopředu pomocí animací.

Prolog[editovat | editovat zdroj]

Varric začíná vyprávět Cassandře (je seeker "hledačka" Oltáře) příběh o Hawkovi.

Hawke prchá z Lotheringu se svou matkou Leandrou, sestrou Bethany (mág odpadlík) a bratrem Caverem (bojovník), před Nákazou. Bethany a Caver jsou dvojčata. Setkají se rytířkou Aveline Vallenovou a jejím manželem, templářem, Wesleym. Wesley zanedlouho umírá. Hrdinně umírá i Hawkův sourozenec, pokud je hráčova postava mág, tak zemře Bethany, pokud je hráčova postava bojovník nebo lotr, tak zemře Caver. Uprchlíci se setkají s Flemeth (mág, matka Morringan, v Pramenech zachránila budoucího Hrdinu Fereldenu a Alistaira z věže Ishal), která je pověří úkolem, mají předat amulet dálským elfům v Rozeklanci. Rodině a Aveline se podaří dostat do města Kirkwall, ale musí čekat před branou do města, Hawkův strýc Gamlen Amell (Leandřin bratr) promrhal většinu rodinného dědictví, a tak se Hawke může dostat jen tak, že si na vstup do města vydělá roční prací u žoldáků, nebo pašeráků, rozhodnutí má mírný vliv na pozdější vedlejší úkoly.

1. Act[editovat | editovat zdroj]

Po roce se Hawkovi nastěhují do Gamlenova domu, a chtějí nabýt v Kirkwallu zpět svůj vliv. Nákaza ve Fereldenu je zažehnána. V Krikwallu panují značné rozepře mezi mágy a templáři (kteří mají mágy hlídat, ale nikoliv přímo utlačovat), Hawke se v průběhu hry může v úkolech přidávat na stranu mágů, či templářů, nebo vyřešit úkol neutrálně, definitivně si ale zvolit stranu musí až v posledním Actu. Hawke postupně verbuje členy své družiny (Varric, Merrill, Anders, Isabela a Fenris) a snaží se získat dostatek prostředků na výpravu do Hlubokých cest, kterou pořádá Varricův bratr Bartrand, aby díky ní mohl znovu získat sídlo Hawků.

Po splnění všech podmínek Hawke odcestuje s Bartrandem a Varricem do Hlubokých cest, pokud s Hawkem půjde jeho sestra Bethany\bratr Caver, tak v Hlubokých cestách zemře (pokud ji\ho nezachrání Andres, v tom případě se z Bethany\Cavera stane šedý strážce a Hawka opustí, připojí se k Hawkovi až v závěru hry). V hlubokých cestách Hawke nalezne vzácnou modlu, ale Bartrand Hawka zradí, modlu si ponechá a Hawka nechá zemřít, Hawke se tak musí probojovat, prastarým thaigem, přes Zplozence a Rouhavce, posléze nalezne poklad a může se vydat zpět do Kirkwallu.

2. Act[editovat | editovat zdroj]

Po třech letech se Hawke navrací z Hlubokých cest, za nabyté bohatství si pořídí šlechtické sídlo. Dozví se, že Bethany odvlekly templáři do Kruhu mágů/Caver se přidal k templářům, protože na Hawka žárlí a chce sám „něco“ dokázat nechce být ve stínu svého staršího sourozence.

Vikomt Marlowe Domar požádá Hawka o pomoc s Qunarijci, kteří se usídlily ve městě, údajně čekají na svou loď do Par Vollen. Arishok (vůdce Qunarijců) prý unesl Vikomtova syna Seamuse. Ukáže se ale, že Seamus byl s Qunarijci dobrovolně, což Vikomt pokládá za ostudu. Sestra Oltáře Peltriie intrikami později dosáhne toho, že Seamuse zabije a vinu svede na Qunarijce. Schyluje se k útoku s Qunarijci. Hawkova matka Leandra je unesena a zabita nekromantským mágem, Hawke ji, přes veškerou snahu, nedokáže zachránit. Vyjde najevo, že Isabela ukradla Qunarijskou relikvii (Koslunovu knihu), a z toho důvodu zůstávají v Kirkwallu, je pro ně cenná a bez ní odmítají odjet. Hawke může Isabele pomoci knihu získat zpět, Isabela, ale s relikvií stejně uprchne. Pokud ji Hawke odmítne pomoci, tak Isabela opustí družinu.

Qunarijci zaútočí na město a zabijí Vikomta Marlowe Domara, Hawke s přáteli se probojuje až do hradu k Arishokovy, pokud Hawke Isabele pomohl, tak se Isabela s relikvií vrátí a je ochotná Koslunovu knihu Qunarijcům vrátit (Isabela se ale nemusí vrátit, záleží na míře jejího přátelství a jiných faktorech). Arishok si knihu vezme zpět, a je ochoten opustit Kirkwall, ale i se zlodějem, tedy Isabelou. Hawke může přijmout Arishokovu výzvu a porazit ho v duelu, nebo s ním bojovat ve větším boji spolu se svými společníky, v obou případech Arishok umírá a zbývající Qunarijci opouští Kirkwall. Je také možné nechat Arishoka, ať si Odveze Isabelu sebou, v tom případě Arishok přežije a Qunarijci opustí Kirkwall, ale Hawke si znepřátelí Isabelu, protože ji Qunarijci zajmou, Hawka navždy opustí, a to i přesto, že Qunarijcům, podle Varricových slov, brzy uprchne. Ať tak, či tak Hawke se stává Šampionem/Šampionkou Kirkwallu.

3. Act[editovat | editovat zdroj]

Po třech letech, téměř anarchie, Meredith Stannardová (velitelka rytířů) v podstatě převzala Vikomtův vliv i s jeho pravomocemi. Stále více utlačuje mágy, a čím víc je utlačuje, tak tím víc se mágové brání. Hawke plní úkoly, které mu zadává buď Meredith, nebo Orsino (první čaroděj), případně od obou. Také je možné pomoci svým společníkům s jejich vlastními problémy.

Ne všichni templáři ale souhlasí s Meredith, situace mezi mágy a templáři se později zcela vyhrotí. Anders, respektive duch pomsty v něm ukrytý, zničí Věž mágů, zabije mnoho nevinných mágů i nejvyšší kněžku Elthinu. Hawke si musí vybrat, zda se přidá k mágům, nebo templářům. V obou případech je možné Anderse zabít, pokud se Hawke přidá k templářům, tak Anders zemře (pokud ho Hawke nechá jít, tak na něj později zaútočí sám). Ať se Hawke přidá k mágům, nebo templářům, tak musí porazit Orsina, který se uchýlí k zakázané nekromancii, v boji proti templářům a stane se z něj stvůra. Později musí být zabita i Meredith, která zešílela, koupila totiž od Bartranda modlu z Lyria, která byla překuta v meč. Pokud žije Bethany\Caver, tak se přidá na Hawkovu stranu a přežije. V boji proti Meredith pomůže i velitel templářů Cullen.

Následuje poslední Varricovo vyprávění Cassandře, Cassandra hledá šampiona\ku, aby ji pomohl zachránit rozpadajíci se Oltář. Animace se liší v souvislosti s Hawkovými rozhodnutími.

Postavy z Pramenů v Dragon Age II[editovat | editovat zdroj]

 • Alistair – V Pramenech: templář, šedý strážce, člen družiny budoucího Hrdin(k)y Fereldenu. V Dragon Age II: Záleží na importovaných savech, může být v hospodě "U viselce" a opíjet se (pokud přežil Loghain), král Fereldenu (pokud se stal králem), nebo být Šedý strážce (pokud se stala královnou jen Anora).
 • Anders – V Procitnutí: mág odpadlík, možný člen družiny Velitele\ky Šedých strážců, šedý strážce. V Dragon Age II: velmi bojuje za svobodu mágů, splynul s duchem Spravedlnosti, ale chce se i pomstít templářům; člen Hawkovy družiny.
 • Bann Teagan – Bratr Arla Emona z Rudoskalí, v Dragon Age II doprovází Alistaira. Cameo v DLC Mark of the Assassin, i s Isoldou, pokud žije.
 • Bodahn a jeho syn Sandal – Trpaslíci, obchodník a "okouzlovač"
 • Cullen – V Pramenech: templář z Kruhu mágů. V Dragon Age II: Kapitán templářů.
 • Flemeth – V Pramenech: "čarodějnice z Pustiny", matka Morrigan, zachránila budoucího Hrdinu Fereldenu a Alistaira po bitvě v Ostragaru. V Dragon Age II: pomůže Hawkům prchnout z Lotheringu.
 • Isabela – V Pramenech: pirátka, zdržovala se v Denerinu. V Dragon Age II: kapitánka pirátů, bez lodi, členka Hawkovy družiny.
 • Leliana – V Pramenech: bardka, bývalá čekatelka Oltáře, členka družiny budoucího Hrdin(k)y Fereldenu. V Dragon Age II: Mihne se v epilogové animaci, cameo v DLC The Exiled Prince (pracuje pro Božskou v Orlais). Cameo v DLC Mark of the Assassin.
 • Matehari – V Pramenech: archivářka v úvodu za dálského elfa. V Dragon Age II: archivářka dálských elfů.
 • Merrill – V Pramenech: první archivářky Matehari, byla v úvodu za dálského elfa. V Dragon Age II: pro své zaujetí v Eluvianu (tajemné zrcadlo) se ji elfové bojí, stal se z ní vyvrhel, členka Hawkovy družiny.
 • Nathaliel Howe – V Procitnutí: možný člen družiny Velitele strážců, syn Earla Rendonta Howeho, V Dragon Age II: objeví se ve vedlejším úkolu, cestuje do Hlubokých cest po Hawkeho cestě.
 • Zevran – V Pramenech: nájemný vrah, možný člen družiny Hrdin(k)y Fereldenu. V Dragon Age II: objeví se ve vedlejším úkolu, Antivánské vrány chtějí po Hawkovi, aby ho zabil.

Dabing[editovat | editovat zdroj]

Hra je kompletně nadabována. Nejen postavy v Hawkově partě, ale i okolní dialogy mezi obyčejnými NPC, kteří spolu mluví o aktuálních událostech, jenž reflektují aktuální dění ve hře. Rozhovory hlavního charakteru jsou relativně komplexní, složité a mají významný vliv na gameplay. Automatické synchronizace rtů a dabingu (automatic lip-syncing algorithm) byl použit pro všechny dialogy. V dabérech se objevuje například: Nicholas Boulton (Hawke muž), Jo Wyatt (Hawke žena), Brian Bloom (Varric), Victoria Kruger (Isabela), Eve Myles (Merrill), Kate Mulgrew (Flemeth).

Dodatečně vydaný obsah[editovat | editovat zdroj]

Stahovatelný obsah[editovat | editovat zdroj]

V době vydání už je možno stáhnout stahovatelného obsahu (downloadable content – DLC) Black Emporium (Černý trh), který je pro majitele originální kopie zdarma, sériový kód vyprší 31. března 2012.

Black Emporium – Černý trh[editovat | editovat zdroj]

Přidává do hry novou lokaci – Černý trh – kde se nachází tržiště s různými vzácnými věcmi. Například artefakt na úpravu vzhledu, pes Mabari (je možné ho pouze zavolat na pomoc při boji, nebo ho mít jako „mazlíčka“, není možné ho mít jako plnohodnotného člena družiny, jako v Pramenech). Černý trh (nebo také Ponurý krám) si může stáhnout zdarma každý majitel originální kopie hry do 31. března 2012.

The Exiled Prince - Princ ve vyhnanství[editovat | editovat zdroj]

Přidává do hry tři mise a novou postavu Sebastiana Vaela, která se může stát členem hráčovy družiny. Sebastian je šlechtic a lučištník, chtěl by se pomstít za vyvraždění své rodiny a také znovuzískat ztracené šlechtické tituly, zároveň je ale velmi věřící. DLC vyšlo 8. května 2011.

Legacy - Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Přidává do hry nové lokace, samostatný příběh zavede Hawka do starého vězení Šedých strážců, kde bude mít za úkol zničit tajemný a nebezpečný kult, který baží po krvi Hawků. DLC Legacy (česky: Odkaz, nebo Dědictví) vyšlo 26. července 2011.

Mark of the Assassin - Znamení vraha[editovat | editovat zdroj]

Příběhové DLC se odehrává ve zcela nových lokacích v Orlais a Hawke bude muset vypátrat tajemný šperk „Heart of the Many“, který se nachází v pevnosti plné pastí a nepřátel. Dabingu jedné z hlavních postav, elfky Tallis, se ujala Felicia Day (webseriál The Guild a Dragon Age – Redemption). DLC Mark of the Assassin vyšlo 11. října 2011.

Pokračování[editovat | editovat zdroj]

Dragon Age: Inquisition[editovat | editovat zdroj]

Neoficiálně byl oznámen vývoj Dragon Age III na Penny Arcade Expo 2011. Třetí díl by měl rozvinout motiv z Dragon Age II, herním stylem by hra měla být na rozhraní Pramenů a Dragon Age II, herní svět by měl být větší.[1]. Vývoj Dragon Age: Inquisition (Vyšetřování, Výslech), byl oficiálně potvrzen. Hra poběží na novém engine, který bude postaven na základech Frostbite 2 a pracuje na něm tým složený převážně z tvůrců Dragon Age: Prameny. Příběh by měl navázat na konflikt mezi mágy a templáři, odehrával by se, asi, hlavně v císařství Orlais, kde by měla zuřit občanská válka[2]. Dragon Age Inquisition bylo představeno na veletrhu E3 v roce 2013, hra by měla vyjít na podzim roku 2014[3].

Hardwarová náročnost pro PC[editovat | editovat zdroj]

Minimální požadavky Doporučené požadavky MacOS
OS Microsoft Windows XP (SP3) / Windows Vista (SP1) / Windows 7 Mac OS X 10.6.5 Snow Leopard nebo lepší
Procesor Intel Core 2 Duo běžící na frekvencí 1,8 GHz, AMD Athlon 64 X2 s frekvencí 1,8 GHz nebo vyšší Intel Core 2 Quad 2,4 GHz, AMD Phenom II X3 Triple core 2,8 GHz Intel Core 2 Duo 1,86 Ghz nebo rychlejší
RAM 1 GB (XP), 1,5 GB (Vista/Win 7) 2 GB (XP), 4 GB (Vista/Win 7)
Grafická karta GPU Radeon HD 2600 Pro 256 MB, NVIDIA GeForce 7900 GS 256 MB nebo lepší ATI 3850 512 MB, NVIDIA 8800GTS 512 MB, pro DirectX 11: ATI 5850 nebo NVIDIA 460 nebo lepší ATI HD 2600, NVIDIA 9400 nebo lepší s nejméně 256 MB dedikované paměti VRAM
Hard disk 7 GB 7,5 GB 9 GB
Zvuková karta 100% kompatibilní s DirectX 9.0c

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Dragon Age III bude někde mezi jedničkou a dvojkou na Games.cz
 2. [1]
 3. VIDEO: Svět je v rozkladu, připomíná Dragon Age: Inquisition

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]