Drag queen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chi Chi DeVayne, Rupaul Dragcon, 2018

Drag queen je většinou muž, který svým oblečením a chováním karikuje ženu, a to pro zábavu nebo s uměleckým cílem. Při stylizaci do ženské role se přehánějí některé charakteristiky (jako např. líčení), aby bylo dosaženo komického, dramatického či satirického efektu. Pro některé muže je vystupování jako drag queen zaměstnání. Ve světě[kde?] jsou pořádány i drag queen soutěže (např. RuPaul’s Drag Race a Boulet Brother's Dragula).

Pod pojmem drag queen si mnoho lidí[kdo?] představuje převlečené lidi, obvykle karikované, kteří baví své obecenstvo tanečními čísly, věnují se stand-up comedy a často „lipsyncují“ (napodobují zpěv) a vystupují v různých gay průvodech, diskotékách či kabaretech. Ačkoliv se předpokládá,[zdroj?] že drag queen je obvykle gay či transgender osoba, drag queen může vykonávat každý, bez ohledu na sexuální orientaci či identitu.

Genderovým protějškem drag queen je drag king, většinou žena (často[zdroj?] butch lesba) převlečená a chovající se jako muž, rovněž s podobně přeháněnými rysy karikujícími mužskou roli.

Do mainstreamu dostal drag především pořad RuPaul's Drag Race, který moderuje RuPaul. Tato reality show odstartovala kariéry stovek drag queens, které v něm soutěžily.

Známé drag queens[editovat | editovat zdroj]

Filmy s tematikou drag queens[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Drag queen na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]