Drag queen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Drag queens v Sao Paulo, rok 2004

Drag queen je většinou mužská osoba, která svým oblečením a chováním karikuje ženu, a to ze zábavních a uměleckých účelů. Při stylizaci do ženské role přehánějí některé charakteristiky (jako např. líčení), aby dosáhly komického, dramatického či satirického efektu. Někteří mají drag queen jako profesionální zaměstnání. Ve světě jsou pořádány i drag queen soutěže (např. Rupaul’s Drag Race a Boulet Brother's Dragula ).

Pod pojmem drag queen si mnoho lidí představuje převlečené lidi, obvykle karikované, kteří baví své obecenstvo tanečními čísly, věnují se stand-up comedy a často „lipsyncují“ (napodobují zpěv) a vystupují v různých gay průvodech, diskotékách či kabaretech. Ačkoliv se předpokládá, že drag queen je obvykle gay či transgender osoba, drag queen může vykonávat každý, bez ohledu na sexuální orientaci či identitu.

Genderovým protějškem drag queen je drag king, většinou žena (často butch lesba) převlečená a chovající se jako muž, rovněž s podobně přeháněnými rysy karikujícími mužskou roli.

Známé drag queens[editovat | editovat zdroj]

České drag queens[editovat | editovat zdroj]

Filmy s tematikou drag queens[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Drag queen na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]