Transvestitismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Muž v ženských šatech, z knihy Handbuch der Sexualwissenschaften

Transvestitismus je částečná porucha pohlavní identity, sexuální deviace v objektu. Jedinec při ní dosahuje sexuálního vzrušení či jen psychického uspokojení tím, že se převléká do šatů opačného pohlaví (transvestitismus fetišistický či transvestický fetišismus), anebo že vystupuje v sociální roli opačného pohlaví (transvestitismus dvojí role). Přitom však zůstává zachována sexuální identifikace jedince v souladu s jeho biologickým pohlavím (transvestitní muž se tedy cítí být mužem, není nespokojen se svým pohlavím a netouží po jeho operativní změně, na rozdíl od transsexuála).

Většinou, nikoliv však výlučně, se transvestitismus týká heterosexuálních mužů. Těm, ačkoli jsou schopni sexuálního styku se ženou, nepřináší skutečné uspokojení a jejich sexuální apetence bývá nízká. [1] Některé studie uvádějí zvýšenou korelaci se zkušenostmi s homosexuálním stykem transvestitů. [2]

Transvestitismus není přesným synonymem crossdressingu, neboť v něm jde o trvalý motiv sexuálního uspokojení, zatímco crossdressing označuje přímo situace, kdy je člověk převlečen za osobu opačného pohlaví, přičemž jeho motivy mohou být i různorodé. Do crossdressingu tedy spadá i další pojem, který nelze vnímat jako synonymum transvestitismu, a to travestie (nebo též travesti, travesty). Jde o zábavní show či kulturní představení, při němž obvykle muži (často homosexuální, ne však výhradně) v nápaditých kostýmech karikují známé ženské osobnosti, zpěvačky apod.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Transvestitismus a crossdressing GLBTI poradna
  2. Vše o transvestitismu... 004.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]