Doornenburg (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hrad Doornenburg
Doornenburg-497.JPG
Základní informace
Slohgotická architektura
Výstavba14. století
Poloha
AdresaKerkstraat 35, Lingewaard, NizozemskoNizozemsko Nizozemsko
UliceKerkstraat
Souřadnice
Další informace
Kód památky8942
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Doornenburk je nizozemský vodní hrad ze 13. století. Hrad leží na východě provincie Gelderland, poblíž vesnice Doornenburg. Sestává z předhradí a hlavního hradu, které jsou propojeny malým dřevěným mostem. Je to jeden z největších a nejlépe dochovaných hradů v Nizozemsku.

Na místě hradu se již v 9. století nacházel opevněný dům, známý jako Villa Dorenburc. Z něj ve 13. století vznikl skromný hrad. V průběhu století se stále více rozšiřoval až do podoby, ve které jej můžeme dnes vidět. V 15. století bylo zbudováno předhradí. Skládá se z obytných místností, kaple a statku. Posledně jmenovaný je unikátní v tom smyslu, že na nizozemských hradech se statky nenacházely.

Hrad Doornenburg byl obydlený až do 19. století. Pak nastal jeho úpadek. V roce 1937 byla zřízena Nadace pro zachování Doornenburgu, která od roku 1937 nechávala hrad zrestaurovat. V roce 1941 byla restaurace dokončena. Na konci druhé světové války byl hrad téměř celý zničen bombardováním. Předpokládalo se, že nálet provedla Luftwaffe, ale v březnu 1945 se ukázalo, že ho ve skutečnosti bombardovala RAF. Mezi lety 1947 a 1968 byl hrad znovu celý postaven. V roce 1968 se na tomto hradě mimo jiné natáčel televizní seriál Floris.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]