Přeskočit na obsah

Donald E. Westlake

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Donald Edwin Westlake
Narození12. července 1933
Brooklyn, New York
Spojené státy americké Spojené státy americké
Úmrtí31. prosince 2008 (ve věku 75 let)
Mexiko Mexiko
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
PseudonymCurt Clark
Tucker Coe
Timothy J. Culver
Samuel Holt
Richard Stark
Povoláníspisovatel, scenárista, romanopisec a autor sci-fi
Alma materBinghamton University
Žánrdetektivka
Významná dílaThe Hunter
Švindlíři
OceněníCena Edgara Allana Poea (1993)
Shamus Award (2004)
Gumshoe Awards (2008)
PodpisPodpis
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Donald Edwin Westlake (12. července 1933 Brooklyn, New York31. prosince 2008 Mexiko) byl plodný americký spisovatel, autor více než sta knih. Specializoval se na kriminální příběhy (většinou s humorným podtextem), méně často psal sci-fi. Byl třikrát oceněn cenou Edgar award (pokaždé v jiné kategorii, což se doposud podařilo jen dvěma spisovatelům) a roku 1993 získal titul Grand Master společnosti Mystery Writers of America – její nejvyšší ocenění.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Westlake nastoupil na Harpur College v Binghamptonu, ovšem nevydržel tu příliš dlouho. Další dva roky strávil v USAF. Byl třikrát ženatý, naposledy s Abigail Westlake (také známou jako Abby Adams Westlake nebo Abby Adams), autorkou naučné literatury (An Uncommon Scold a The Gardener's Gripe Book). Manželé žili v severní části státu New York. Abby Westlake je výbornou zahradnicí a její zahrada bývá v létě často přístupná pro veřejnost. Westlake zemřel na infarkt 31. prosince 2008 na cestě na silvestrovskou večeři, když byl s manželkou na dovolené v Mexiku.

Vedle románů, které Westlake vydal pod vlastním jménem, vyšlo mnoho jeho knih i pod nejrůznějšími pseudonymy: John B. Allen, Curt Clark, Tucker Coe, Timothy J. Culver, Morgan J. Cunningham, Samuel Holt, Sheldon Lord (společně s Lawrencem Blockem), Allan Marshall, Richard Stark a Edwin West.

Westlake je znám velkou důvtipností děje svých příběhů a překvapivými nápady. Jeho styl a především dialogy jsou velmi živé. Hlavní hrdinové bývají plastičtí, věrohodní a chytří. Westlakovou nejznámější postavou je tvrdý drsný zločinec Parker (z děl podepsaných pseudonymem Richard Stark) a jeho komický protějšek John Dortmunder, smolařský kriminální génius, jenž se na scéně objevil ve chvíli, kdy se Parker nacházel ve značně komické situaci v románu The Hot Rock.

Většina Westlakových románů se odehrává v New Yorku. V příbězích s Dortmunderem bývá většinou detailně zobrazena jedna z čtvrtí tohoto města.

Některé z Westlakových románů byly zfilmovány, vznikly tak např. snímky Point Blank z roku 1967 s Lee Marvinem, Ukradený diamant z roku 1972 s Robertem Redfordem, Odborník na banky z roku 1974 (podle novely Bank Shot, v češtině Ukradená banka) s George C. Scottem, Odplata z roku 1999 s Melem Gibsonem a Co horšího se může stát? z roku 2001 s Martinem Lawrenceem. Westlake sám je autorem několika scénářů, nejznámějším z nich je scénář k filmu Švindlíři, což je Westlakova adaptace románu Jima Thompsona, za kterou byl Westlake nominován na Oscara.

Česky vyšlo[editovat | editovat zdroj]

  • 1992 Jak nevodit policii za nos (A Travesty), překlad: Ivan Němeček, Praha, Svoboda
  • 1993 Jak neuloupit smaragd (The Hot rock), překlad: Radoslav Nenadál, Praha, Knižní klub, (1984 Praha, Odeon ), (2015 Praha, Cosmopolis)
  • 1993 Jak nevyloupit banku (I Am Being Held Prisoner), překlad: Radoslav Nenadál, Praha, Knižní klub, (1977, Praha, Odeon), (2000, Praha, Olympia)
  • 2000 Jak nezničit lidstvo (Humans), překlad: Ivar Tichý, Praha, Olympia
  • 2002 Rošády (Two much!), překlad: Ivan Němeček, Praha, Olympia
  • 2003 Zatracená smůla (Why me), překlad: Pavel Medek, Praha, Albatros
  • 2004 Ukradená banka (Bank Shot), překlad: Pavel Medek, Praha, Albatros
  • 2015 Pozdvižení v klášteře (Good behaviour), překlad: Kateřina Elisová, Praha, Cosmopolis
  • 2015 Zpackaný únos (Jimmy the Kid), překlad: Kateřina Elisová, Praha, Cosmopolis

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]