Dodavatel elektřiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dodavatel elektřiny je společnost, která nakupuje elektrickou energii s cílem ji následně prodat především koncovým zákazníkům, případně velkoodběratelům. Trh s elektřinou byl liberalizován v roce 2006. Od té doby vzniklo na českém trhu přes 350 alternativních dodavatelů elektřiny.[1]

Dodavatelé elektřiny mohou podle zákona stanovovat koncovou cenu dle své vnitřní cenové politiky. Ze zákona jsou povinni získat licenci od Energetického regulačního úřadu.

Největší dodavatelé elektřiny[editovat | editovat zdroj]

Za rok 2018 změnilo svého dodavatele 570 511 odběratelů, respektive odběrných míst.[2] Šlo o rekordní počet na celou dobu existence liberalizovaného trhu s energiemi v ČR. Co se týče pouze domácností, v roce 2018 se ke změně dodavatele rozhodlo více než 371 tisíc domácností, což je v porovnání s předchozími roky také vysoké číslo, ale historicky se nejvíce změn dodavatelů mezi domácnostmi uskutečnilo v roce 2012, kdy šlo o více než 382 tisíc případů.[3] Mezi největší dodavatele na českém trhu patří dominantní dodavatelé ČEZ, E.ON a PRE (Pražská energetika), kteří na ve svých distribučních oblastech působí také jako distributoři elektřiny.[4] Mezi alternativní dodavatele s největším počtem odběrných míst patří v roce 2019 firmy innogy Energie, Bohemia Energy Entity a Centropol Energy.[5] Ceny silové elektrické energie si určuje každý dodavatel zvlášť.[6] K těmto cenám se v konečném účtu za elektřinu přidávají ještě regulované ceny za distribuci aj. stanovované každý rok regulátorem trhu (ERÚ).

Rozdíl mezi dodavatelem a distributorem elektřiny[editovat | editovat zdroj]

Distributor elektřiny zajišťuje a spravuje soustavu pro přenos elektrické energie. Na českém trhu jsou tři distributoři, kteří mají Českou republiku rozdělenou podle regionů. Jde o PRE v Praze, ČEZ ve středních, západních, severních a východních Čechách a na severní Moravě a EON v jižních Čechách a jižní Moravě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dodavatel elektřiny – slovníček pojmů – elektřina.cz
  2. Změny dodavatele. OTE, a.s. [online]. [cit. 2019-04-05]. Dostupné online. (česky) 
  3. Změny dodavatele. OTE, a.s. [online]. [cit. 2019-04-05]. Dostupné online. (česky) 
  4. Dominantní dodavatel – Slovník pojmů | Elektřina.cz. www.elektrina.cz [online]. [cit. 2019-04-05]. Dostupné online. 
  5. Počty OPM dodavatelů v CS OTE. OTE, a.s. [online]. [cit. 2019-04-05]. Dostupné online. (česky) 
  6. Rekordní počet lidí loni změnil dodavatele elektřiny. Naopak u plynu už zájem klesá – penize.ihned.cz – Energie

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Energetický regulační úřad Operátor trhu