V tomto článku je použita zastaralá šablona "Link FA".

Dodóna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Antické divadlo v Dodóně.

Dodóna (novořecky: Δωδώνη, Dodóny) je obec a centrum správního obvodu na severozápadě Řecka. Ve starověku se zde nacházela svatyně boha Dia s věštírnou.

Dodóna se nachází v hornatém kraji Epirus, 22 km jižně od Ioániny, v údolí pod horou Tomaros. V roce 2001 žilo v obvodu obce 1790 obyvatel[1] . Správně je obec součástí ioaninské prefektury v kraji Epirus.

Počátky svatyně v Dodóně sahají až do prehistorických dob. Od 3. tisíciletí př. n. l. zde byla uctívána bohyně Gaia. Atributy této bohyně matky později převzali Zeus a Dioné. Střediskem svatyně byl posvátný Diův dub. Ze šumotu listí tohoto dubu kněží věštili. Na Diovu počest se zde konaly atletické a umělecké soutěže.

Epirus (taktéž Epeiros) byl stranou od kulturních center Řecka archaické a klasické doby, a proto měla svatyně i přes své stáří jen lokální význam. Situace se změnila v době helénismu, kdy Dodóna dosáhla vrcholu svého významu. Ve 3. století př. n. l. zde epirský král Pyrrhos nechal vybudovat několik nových chrámů, divadlo, stadion, správní budovy a místo nechal opevnit s cílem dát svému království významné kulturní centrum. Po úpadku Epiru bylo město několikrát vypleněno, ale svatyně fungovala až do 4. století n. l. do nástupu křesťanství.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Základní charakteristika [online]. Ministerstvo vnitra, www.ypes.gr, [cit. 2007-12-08]. Dostupné online. (novořecky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]