Distributor elektřiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Distributor elektřiny je vlastníkem elektrického vedení, prostřednictvím kterého se elektrická energie dostává z elektrárny až ke koncovému zákazníkovi.

Distributoři elektřiny v České republice[editovat | editovat zdroj]

  • E.ON Distribuce – jižní Čechy, jižní a střední Morava
  • PREdistribuce – Praha a blízké okolí
  • ČEZ Distribuce – zbytek ČR[1]

Rozdíl mezi dodavatelem a distributorem[editovat | editovat zdroj]

Dodavatel elektřiny je společnost, který prodává energii, komoditu jako takovou. Na fakturě, je vidět, že platby jsou rozděleny – část je za distribuci, část za silovou energii. Distributor elektřiny vlastní elektrického vedení a potrubí, kterými vede elektřinu do domácností. Na rozdíl od distributora, lze dodavatele změnit a ovlivnit výši měsíční platby. Distribuční společnost se stará o přenos energie.[1]

Cena elektrické energie se skládá ze dvou základních částí: regulovaná a neregulovaná složka. Do regulované složky se zahrnuje cena za distribuci, tedy nejčastěji náklady na dopravu, skladování energie a distribuci. Patří sem poplatky za hlavní jistič, distribuci na vysokém a nízkém tarifu, příspěvek na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů nebo cenu za činnost operátora trhu s elektřinou. Celková cena je limitována Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Meziroční růst této složky je proto u jednotlivých distributorů obdobný. V průměru tvoří podíl regulovaných položek méně než 50 % výsledné ceny dodávky pro zákazníky kategorie domácností. Ceny distribuce stanoví jednou ročně, a to na následující kalendářní rok, nejpozději 30. listopadu.

Druhou, neregulovanou část tvoří cena dodávané elektřiny, na kterou se regulace ERÚ nevztahuje. Právě tato cena závisí na nabídce obchodníků a výrobců elektřiny. Poplatek zahrnuje částku za hlavní jistič a za spotřebované množství elektřiny. Jednotliví dodavatelé liší zejména cenami silové elektřiny za MWh.[2] Podmínky distribuce elektřiny podléhají energetické legislativě, která obsahuje energetické zákony, vyhlášky, cenová rozhodnutí Energetického regulačního úřadu a pravidla provozování distribuční soustavy.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Jak se přihlásit k odběru elektřiny nebo plynu? [online]. topsrovnani.cz, 2013-3-11 [cit. 2012-07-09]. Dostupné online. 
  2. Změnou dodavatele elektřiny ušetříte a můžete získat lepší klientský přístup [online]. mesec.cz, 2009-4-23 [cit. 2013-07-09]. Dostupné online. 
  3. Energetická legislativa [online]. cezdistribuce.cz. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]