Skladování energie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Energii lze skladovat dle fyzikálních a chemických vlastností skladovacího média i skladované energie.

Rozdělení[editovat | editovat zdroj]

  • Energii elektrickou lze skladovat pouze omezeně za pomocí akumulátorových baterií, galvanických článků,kondenzátorů a palivových článků.
  • Energii mechanickou ve formě potencionální energie lze skladovat několika způsoby a dle média. Nejjednodušší z nich je kupříkladu uchovávání energie v pružině mechanických hodin či natahovacího autíčka nebo v závaží mechanických hodin. Pokud je médiem kapalná látka, lze tuto formu energie skladovat do zásobníků, například do přehrad apod. Pokud je médiem plynná látka lze ji skladovat do zásobníků jako jsou například plynové lahve za pomocí kompresoru.
  • Energii záření lze skladovat za pomocí její konverze na energii elektrickou nebo termální podle její vlnové délky. Například jaderné články vyzařují dva druhy energie, a to přímo energii termální a energii záření. Přímo lze energii záření skladovat pouze za pomocí luminiscenčních látek. Ale vzhledem k neefektivnosti přímého ukládání energie záření mimo její konverzi na jiný druh energie se toto ukládání v technické praxi neprovádí.
  • Energii chemickou lze skladovat nejjednoduššími způsoby, lidem nejbližší může být kupříkladu princip chemického procesu ukládání energie v lidském těle například za pomocí tuků.