Skladování energie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Energii lze skladovat dle fyzikálních a chemických vlastností skladovacího média i skladované energie.

Rozdělení[editovat | editovat zdroj]

  • Energii elektrickou lze skladovat pouze omezeně za pomocí akumulátorových baterií, galvanických článků, kondenzátorů a palivových článků. Přečerpávací vodní elektrárna je druh skladování elektrické energie používaný k vyrovnání náporů na elektrickou síť. Elektrickou energii lze uskladnit ve formě energie fázového přechodu.[1]
  • Energii mechanickou ve formě potenciální energie lze skladovat několika způsoby a dle média. Nejjednodušší z nich je kupříkladu uchovávání energie v pružině mechanických hodin či natahovacího autíčka nebo v závaží mechanických hodin. Pokud je médiem kapalná látka, lze tuto formu energie skladovat do zásobníků, například do přehrad apod. Pokud je médiem plynná látka, lze ji skladovat do zásobníků, jako jsou například plynové lahve, za pomocí kompresoru.
  • Energii záření lze skladovat za pomocí její konverze na energii elektrickou nebo termální podle její vlnové délky. Například jaderné články vyzařují dva druhy energie, a to přímo energii termální a energii záření. Přímo lze energii záření skladovat pouze za pomocí luminiscenčních látek. Ale vzhledem k neefektivnosti přímého ukládání energie záření mimo její konverzi na jiný druh energie se toto ukládání v technické praxi neprovádí.
  • Energii chemickou lze skladovat ve formě látek, které mohou podstoupit exotermní reakce, čímž se uvolní skladovaná energie. Příkladem je benzín v autě nebo tuky v lidském těle.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://www.osel.cz/11863-ze-zlocince-zachrancem-baterie-s-oxidem-uhlicitym-skvele-skladuje-elektrinu.html - Ze zločince zachráncem? Baterie s oxidem uhličitým skvěle skladuje elektřinu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]