Diskuse ke kategorii:Kultura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Přesun podkategorií[editovat zdroj]

Kategorizace kultury mi připadne složitá a některé podkategorie se (zřejmě) nesmyslně opakují i na stránkách podkategorií.

Konkrétně - navrhuji přesunout podkategorie divadlo, film, hudba, literatura a tanec z kategorie kultura pouze pod kategorii umění. Až na tanec tam už teď stejně jsou a jejich samostatné uvedení v kategorii kultura mi připadne neopodstatněné. --Birda 16:28, 31. 10. 2005 (UTC)

Nemám teď čas ani chuť se v tom prohrabovat, ale opatrně, je spousta věcí, které spadají do pojmu kultura, ale nejsou uměním. Když si jde někdo zatancovat (tím myslím s někým), je to součást toho, čemu se říká kultura, ale není to umělecký projev. Tanec provozovaný divochy je kultura, ale není zamýšlen jako umění. Zrovna tak určité typy "spotřební" literatury či TV pořadů jsou projevem určité kultury aniž by samy o sobě byly uměním. Proto kategorie jako Literatura nebo Tanec podle mně patří jak do kat. Umění, tak do kat. Kultura. Miaow Miaow 04:56, 1. 11. 2005 (UTC)
Byly tady jen Botanické zahrady, Zoologické zahrady, Hippies, Moudrosti a Kulturák.cz - kvůli tomu tu ta kategorie nemusí být. Navrhl jsem ji na rychlé smazání a obsah přehodil do Společnosti a Zábavy. --ŠJů 07:15, 29. 11. 2005 (UTC)
Milý kolego, kategorii kultura zrušit nejde je to logická součást, kterou tu uživatelé budou hledat. Že v ní jsou divně řazené věci víme, ale rozhodně se to nedá řešit jejím zrušením. Takže revertuji vaše změny a mělo by se rychle vymyslet, co tam vlastně patří. --Karakal 07:27, 29. 11. 2005 (UTC)

Zeštíhlení kategorie[editovat zdroj]

To množství přímých podkategorií se mně zdá nepřehledné a tkaé nesourodé. Co s tím?

  • Možná bych zrušil kat. "Kluby" a "Pražské kluby" - nebo myslíte, že se časem naplní?
  • Proč je pod Kulturou kategorie Pseudověda?
  • pod Kategorie:Kultura jsou teď kategorie Sociologie kultury, Etnografie , Kulturní antropologie - nešly by všechny přesunout do první z nich?
  • pod Kategorie:Kultura je "Kulturní dějiny" a "Vývoj kultury", můžu druhou z nich přesunout do té první?
  • Pod kat. "Kultura" jsou kategorie Gastronomie, Oděvy, Památky, Psaní, Čtení - ty bych asi přesunul do společné podkategorie, ale nevím, jak ji nazvat. Třeba "Oblasti kultury"?
  • Pod kat. "Kultura" jsou kategorie Subkultury, Svátky, Rituály, Tradice - rozum říká že bych je měl nechat, ale pocitově mám dojem, že by měly být přesunuty do nějaké nové podkategorie (ale jak ji nazvat...) Protože pokud takovéto kategorie jsou ve společné kategorii s kategoriemi jako "Kultura podle měst" a "Kultura podle národů", tak mně to připadá trochu nesourodé. No ale třeba se pletu.

--Pavel Jelínek diskuse příspěvky 23. 9. 2011, 07:57 (UTC)

Kategorie:Kluby jsem hodil do Kategorie:Kulturní zařízení, Kategorie:Série do Kategorie:Díla, Vyhodil jsem Zvonění na mraky a Portál:Slezko a Kategorie:Portál Kultura(Správní kategorie) a naopak přidal Portál:Kultura (který je v příšerném stavu), Kategorie:Subkultury bych určitě ponechal tady nahoře, Kategorie:Vývoj kultury spíš vypadá k rozpuštění v dějinách kultury a ty samotné by potřebovali řádně pročistit. Umělecká ocenění byla zřízena a skončila v umění. Esperanská kultura a Anarchistická kultura by možná zasloužili skončit v subkulturách. Uvažuji o kategorii kultura podle tématu pro II. světovou v kultuře. Pseudověda je tu vskutku divná, není to Subkultura :)--Fafrin 24. 9. 2011, 19:35 (UTC)