Wikipedista:Miaow Miaow

  Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

  Proč Miaow Miaow? (můžete to číst [miau miau] nebo prostě po česku [mňau mňau]) Pocta těm členům mé domácnosti, kteří nejsou příslušníky druhu Homo sapiens, ale Felis catus. Pokud se vám někdy při mé editaci objeví nějaká polorozdělaná stránka končící asi takz761474341puiú)i.lúúúúúúúúúúúúúúúúúúúú,

  pak zřejmě některý z nich právě přeběhl po klávesnici. :-)
  Pár zajímavých čísel
  O svém působení na projektu
  Výskyt Miaow Miaow v období 2003 až 2008
  Tedy, prostorově se nacházím ve středních Čechách (Kladensko) a věkově v kategorii „mládí pryč a do penze daleko“. Proto je tažení wikipedické káry vítanou příležitostí, jak se dozvědět spoustu nových věcí, což plně platí i dnes, po více než čtyřech letech mé účasti na projektu. Za ty čtyři roky se udála spousta změn, jimž se přizpůsobovalo zaměření práce, které tak jen z části odpovídá někdejším představám. Přece jen jsou potřeby, možnosti a objem provozu při dosaženém zpětadvacetinásobení počtu článků (http://toolserver.org/~escaladix/larticles/larticles.php?user=Miaow+Miaow&lang=cs výpis mnou založených) za onen čas velmi rozdílné. Poměrně široký záběr do všeho možného přišel ke slovu v onom počátečním období, ale postupem doby se má činnost na cs: soustředila na zeměpis ČR, zejména co se sídel dotýče. Vedle geografie, která je mým nejmilovanějším oborem, vedle historie, v níž jsem prošel formálním vzděláváním, vedle atletiky, již skutečně považuji za královnu sportů, mohu jako kritik zkusit fušovat do spousty jiných věcí, ale přece jen jsou témata, kterým přispívat se z ignorance, nechuti či bázně obloukem vyhnu (za příklad nechť stojí matematika, filozofie či soudobé dějiny s jejich kontroverzní politikou).

  Je-li čeština mým mateřským jazykem, třeba zdůraznit, že totéž neplatí o cs: Wikipedii - s dvojnásobným počtem editací i množstvím stráveného času jsou mým domovským projektem Commons, kde se soustředím 1) na kategorizaci ilustrací tematických k ČR, 2) na sjednocování nestandardně pojmenovaných kategorií v rámci téhož a 3) na popis a podrobnou kategorizaci symbolů českých obcí a obecních znaků vůbec. Editace mám asi ve stovce dalších jazykových verzí Wikipedie (podrobný přehled), z toho asi na dvaceti v řádu stovek, na několika v řádu tisíců, většinou v souvislosti s výše nastíněnými tématy či navazováním interwiki.

  S pravopisem jsem byl vždycky zadobře a na svůj sloh pohlížím taktéž se sebedůvěrou, třebas by někomu připadal drobet staromódní (tedy, mezi námi, je to jen způsob psaní, který nemá s mým mluveným projevem příliš společného). Výčet jazyků v připojených userboxech se omezil pouze na ty, v nichž se mi dostalo školního vzdělání. Z těchto pouze v angličtině svedu komunikovat a přispívat do Wikipedie s jakous takous všestranností; ve zbývajících sice plynně čtu a heslovitě píšu, ale víc než pahýl bych v nich nestvořil. Ve větší či menší míře rozumím ještě řadě dalších jazyků, z nichž některým jsem se snažil alespoň trochu přiučit, ale nemá asi cenu rozepisovat se o nich do babylonské věže jednotlivě. Nejsem nijak zdatný kreslíř (a fotograf taky mizerný), ale protože bez obrázků to není ono (bez obrázků to nikdy nebude ono :-)), mám sklony páchat každou chvíli nějaké ilustrace, ať už fotografi navštívených míst, znaky a vlajky obcí či schematické mapky. Nejambicióznější z toho je asi projekt na pokrytí obcí mapkou polohy v infoboxu (zatím realizovány okresy KL, PM, LT, ME, CH, SO, CB, PZ). Staré přísloví sice praví okolo močidla chodě nádchy neujdeš, ale přese všechno zacházení s vymoženostmi přítomné doby je pro mne počítač jen šikovnou uživatelskou pomůckou; programování i jiné magické dovednosti IT technologií jsou mi cizí.

  Co se práce s obsahem dotýče, upřednostňuji vícero samostatných článků, třebas částečně se překrývajících, před slučováním do velkých. Nevadí mi ani úplně kratičké pahýly, pokud jsou smysluplné, řádně zformátované, kategorizované a dle možností interwikifikované. Časem se jistě rozpracování dočkají. Myšlenku zcela strohých rozcestníků bych nepojímal příliš dogmaticky - podle mne třeba výklad o původu jména či jeho výslovnost nemůže věci ublížit. Nesouhlas jsem před časem vyjádřil s cenzurováním data narození oné operní pěvkyně. Je-li datum známé a ona taktéž encyklopedicky významnou veřejně činnou osobou, není důvod, abychom podléhali nějakému vnějšímu nátlaku na zamlžování údajů. Naopak, takové detaily, jako datum a místo narození jsou vizitkou naší důkladnosti.

  Ceterum autem censeo
  • Pokud jde o infobox, patří údaje o obci jako celek navrch a údaje o části obce až pod to, rozhodně ne naopak.
  • Na cs: by měla být technicky aktivována funkce umožňující sbalování a rozbalování tabulek. I tahle stránka by se jejím použitím byla bývala lépe zorganizovala.
  • Svobodný přístup k informacím je v tuzemsku stále jen prázdným pojmem. Muzea a archivy jsou přece veřejné instituce financované z našich daní. Neměly by si proto dělat živnost z toho, co je jim svěřeno k opatrování a zpracování a sedět na hromadách PD-old materiálu jako žába na prameni. Obdobně třeba mapové výstupy ČÚZK by měly veřejnosti sloužit coby PD-CzechGov. Nechť pobočka Nadace vyvine tlak na legislativce v tomto smyslu.
  • Organizace, které zajišťují ochranu autorských práv, by měly ve spolupráci s ministerstvem vnitra poskytovat přehled o datu úmrtí všech autorů. Jaká zoufalost držet v ruce sto let staré dílo, které je pravděpodobně PD a nemoci je využít právě pro takovou nejistotu. Ať pobočka Nadace zaměří své úsilí i tímto směrem.
  • Chrání-li zákon u nás autorská práva, měl by také postihovat copyfraud, to jest neoprávněné předstírání autorskoprávní ochrany tam, kde ve skutečnosti taková není.
  • Vůbec by vlády (a to zejména drobnějších zemí, pro jejichž kulturu má verze Wikipedie a spojených projektů v jejich jazyce větší váhu než pro jazykové velmoci) měly přispívat k jejímu financování. Takový výdaj za náš podíl by byl menší a smysluplnější než útrata nové barvičky na policejních automobilech.
  Daj'-li medaili…?
  BoNM - Czech1.png
  Tournesol.png
  Rad-Kategorie.png
  Commons-barnstarW.png
  Graphic Designer Barnstar Hires.png
  Graphic Designer Barnstar Hires.png
  Ukázky vlastních ilustrací
  Obrazy cizí, však gustu hovící
  Wikipedie:Babylón
  Babylon – informace o uživateli
  cs-N Tento uživatel je rodilý mluvčí češtiny.
  en-2 This user has intermediate knowledge of English.
  ru-1 Этот участник владеет русским языком на начальном уровне.
  de-1 Dieser Benutzer beherrscht Deutsch auf grundlegendem Niveau.
  la-1 Hic usor simplici lingua Latina conferre potest.
  Wikipedisté podle jazyka
  Škatulky k projektu
  T/V Tomuto uživateli nepřijde forma oslovení zde důležitá, klidně mu tykejte či vykejte dle libosti.
  Wikipedia-logo-cs.png Od wikinarození tohoto uživatele uplynulo 18 let a 33 dní
  ' Na cs: to tento uživatel zatím dotáhl na Profesionálního uživatele.
  Poloha
  Flag of the Czech Republic.svg Tento uživatel žije v České republice. Flag of Europe.svg
  Map CZ - district Kladno.PNG Tento uživatel žije v okrese Kladno, kraj Středočeský
  Kostel sv. Petra a Pavla.jpg Tento uživatel ze svého domu vidí na nejstarší funkční stavbu v ČR
  Technika
  Windows.svg Tento uživatel provozuje Windows XP. XP
  O Tento uživatel přispívá prostřednictvím Opery, případně Google Chrome. '
  Kolinsky Sable Art Brushes.jpg Tento uživatel spoléhá na Malování a GIMP. GIMP Icon.svg
  Nuvola apps khexedit.png Tento uživatel dává při tvorbě *.svg souborů přednost Poznámkovému bloku před Inkscapem. Inkscape logo (2-colour).svg
  html-1 Tento uživatel má základní znalosti HTML.
  Působnost
  Cz portal.png Tento uživatel se věnuje místopisu ČR.
  Logo Wikimedia Commons Tento uživatel působí z velké části na Commons a to pod stejným jménem (uploady, editace).
  Crystal 128 camera.png Tento uživatel ilustruje články svými snímky a to i v rámci Projektu Fotografování.
  Nakri CZ CoA.svg Tento uživatel se zabývá tvorbou, popisem a kategorizací obecních znaků a vlajek. Radosovice CB CZ flag.svg
  Borovany CB CZ.png Tento uživatel vytváří mapky polohy obcí a podobné malůvky.
  PD-icon.svg Není-li uvedeno jinak, považuje tento uživatel své příspěvky za public domain.
  Osobní
  četba na vlastní nebezpečí
  Cat03.jpg Tohoto uživatele vlastní několik koček.
  Cat silhouette.svg Tento uživatel má nepřekonatelnou slabost pro kočkovité šelmy a kočky domácí obzváště, tudíž mu takové otrokářství příliš nevadí.
  Nuvola apps bookcase.svg Tento uživatel je rád obklopen knihami. Množstvím knih.
  Nuvola apps kteatime.png Tento uživatel funguje na černý čaj s pěti kostkami cukru.
  Map icon.svg Mapy, to je ono!
  Weather-clear.svg Tento uživatel je teplomilný a dává přednost jasné obloze. Temperature up.svg
  Rain01.svg Deštěm, zimou a sněhem tento uživatel silně trpí. Snow01.svg
  Earth's City Lights by DMSP, 1994-1995 (large).jpg Nejhorší je mu však tma. '
  Windup alarm clock.jpg Tento uživatel je vděčný za letní čas. Klidně by si hodiny posunul až na UTC+3…
  HIKING.SVG Tento uživatel rád poznává krajinu pěšky. Červená turistická značka
  Borecsky vrch CZ view towards NW 587.jpg Nejoblíbenější krajinou tohoto uživatele je České středohoří.
  Piktogram atletiky Tento uživatel miluje atletiku, protože boj s metry a vteřinami dává víc než vítězství nad soupeři.
  No music.svg Tento uživatel nemá hudební sluch a neumí hrát ani na vozembouch.
  Leo.png Tento uživatel nevěří astrologii a podobným pavědám. Pro ty, co ano: narodil se ve znamení Lva.
  Globe of letters.svg V mnohonárodním projektu se tento uživatel cítí výborně.
  Coat of arms of the Czech Republic.svg Tento uživatel má rád svou vlast a doufá, že ji nikdy nebude muset vyměnit za jinou.
  Erb Přemyslovců.png Tento uživatel je Čech v nejužším slova smyslu, ze samého srdce přemyslovských Čech.
  Kladno znak mesta.jpg Tento uživatel se narodil na Kladně a má to město upřímně rád. Kladno KL CZ.png
  Abraham Lincoln head on shoulders photo portrait.jpg Tento uživatel je liberálně levicového politického smýšlení; věří ve vládu lidu, lidem a pro lid. S.Allende 7 dias ilustrados.JPG
  Megaphon.png Tento uživatel je přesvědčen, že svoboda projevu obnáší i svobodu po projevu. Arrest.svg
  P physics.png Tento uživatel se spokojí s tímto světem a v žádné nadpřirozené bytosti nevěří. DNA icon.svg
  ReligionSymbol.svg A obzvláštní nedůvěru chová k jejich pozemskému zastoupení. BentoXVI-55-12052007.jpg
  Europe satellite bright.jpg Tento uživatel má rád světadíl, v němž žije a podporuje jeho jednotu. Flag of Europe.svg
  Small Flag of the United Nations ZP.svg Tento uživatel je pro silnou a akceschopnou OSN.
  Flag of Israel.svg Tento uživatel podporuje Izrael a Dánsko. Flag of Denmark.svg
  A coloured voting box.svg Tento uživatel je občan, a ne ovčan - žádá referendum! Lundy sheep (head detail).JPG
  No death penalty.svg Trest smrti tento uživatel považuje za barbarský středověký přežitek.
  Weapon-stub.svg Tento uživatel má nepřekonatelný odpor k myslivosti a zabíjení zvířat pro zábavu vůbec. Chateau-de-montpoupon-venerie.jpg
  Wind-turbine-icon.svg Tento uživatel si myslí, že větrníky jsou ohyzdnost ve tváři krajiny a tunel státního rozpočtu.
  Icon NuclearPowerPlant-blue.svg Tento uživatel je pro jadernou energetiku.
  Crop icon.png Obilí je od toho, aby se jedlo, ne aby se na ně jezdilo. Nocar.png
  Sanc0605.jpg Lov velryb je pro lidstvo větší ostudou než pirátství či holocaust. Pirate Flag.svg
  Obrázek z Kladenska:
  Most přes Bakovský potokKrálovicích
  Most přes Bakovský potok v Královicích

  Stav „projektu“ LocmapCZ[editovat | editovat zdroj]

  Okresy již pokryté a okresy aktuálně ropracované (stav: květen 2010)

  Jak naznačeno v tabulce níže, pro nejbližší období pravděpodobně budu připravovat oblasti na pomezí severních, středních a východních Čech. Důvod je prostý: jednodušeji se to bere návazně na již vykreslené území, kdy je část práce vlastně hotova už z předchozích okresů. Pokud někdo obzvlášť touží mít přednostně mapky ke "svému" okresu, který tu není napsán v popředí fronty, nechť zkusí dát vědět, třeba s tím něco uděláme. :-)

  Okres Kód Obcí Dílčí
  vykreslení
  Úplné
  vykreslení
  Ořez a barvy Jednotlivé obce Odchybení Na Commons Ve článcích Pozn.
  Benešov BN 115 AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
  Česká Lípa CL 57 AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno
  Havlíčkův Brod HB 120 AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
  Hradec Králové HK 104 AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
  Chrudim CR 108 AnoAno AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
  Jablonec nad Nisou JN 34 NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
  Jičín JC 111 AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
  Kolín KO 89 AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
  Kutná Hora KH 88 AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
  Liberec LB 59 AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
  Mladá Boleslav MB 120 AnoAno AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
  Nymburk NB 87 AnoAno AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
  Pardubice PU 112 AnoAno AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
  Plzeň-sever PS 98 AnoAno AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
  Praha-východ PH 110 AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno AnoAno
  Příbram PB 121 AnoAno AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe
  Semily SM 65 AnoAno NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe NeNe

  Pracovní poznámky[editovat | editovat zdroj]

  Pozná někdo město na obrázku a doplní do popisu i kategorií?
  Wikimedia Foundation
  Wikimedia Foundation
  Toto je osobní stránka uživatele Wikipedie.

  Nejedná se o encyklopedický článek. Pokud tuto stránku vidíte na jiném serveru než na Wikipedii, pravděpodobně se jedná o kopii Wikipedie. Uvědomte si, že si prohlížíte neaktuální kopii a uživatel, kterému tato stránka patří, zřejmě nemá s tímto serverem žádné vztahy. Originál uživatelské stránky najdete na https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:Miaow_Miaow.