Diskuse k Wikipedii:Uč (s) Wiki

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Wikiverzita[editovat zdroj]

Někteří učitelé učí s Wiki tak, že používají pro své předměty a projekty rozhraní Wikiverzity. Např. takto či takto. Projekt Uč (s) Wiki jde trochu jiným směrem, ale myslím, že minimálně informovat o téhle možnosti a ukazovat to jako příklad dobré praxe bychom měli.--Vojtěch Veselý (diskuse) 19. 11. 2016, 13:26 (CET)

@Vojtěch Veselý:Vojto, máš tam dvakrát ten samý odkaz. Jinak ale souhlasím :). --Martin Urbanec (diskuse) 19. 11. 2016, 13:27 (CET)
Díky, opraveno. :-) --Vojtěch Veselý (diskuse) 19. 11. 2016, 13:28 (CET)

Mimochodem, existují v rámci Uč (s) Wiki nějací reální učitelé vyučující reálné žáky v reálných školních hodinách? Možná blbě hledám, ale zatím se mi zdá, že jsou to různé spíše workshopové záležitosti, kde někdo vymyslel, jak by to možná šlo dělat, ale které v praxi nikdo nepoužívá. (O reálném využívání ve vyučování vím zatím jen na té Wikiverzitě.) --Mmh (diskuse) 16. 4. 2018, 12:09 (CEST)

@Gabriela Boková (WMCZ), Vojtěch Veselý:Co já vím, proběhly dvě (možná více) vzorové hodiny, bohužel vím jen, že je měl na starosti Vojtěch Veselý a Gabka Boková (oba jsem pingnul). --Martin Urbanec (diskuse) 16. 4. 2018, 12:52 (CEST)
Samozřejmě existují. :-) Workshopů pro učitele i žáky na tohle téma bylo za poslední rok a půl několik (viz zápisy z interní wiki; jen pro členy WMČR). S některými těmi učiteli jsme stále v kontaktu (některé lze najít třeba ve facebookové skupině Wikipedie a vzdělávání) kvůli zpětné vazbě, "Uč (s) Wiki" je stále v pilotní fázi. Wikipedii ve výuce používá spoustu učitelů a každý na to jde po svém, "Uč (s) Wiki" je pro ně spíš inspirací než nějakým mustrem (byť do budoucna chceme aktivity, které máme rozpracovány a které ukazujeme na workshopech pro učitele i žáky, zpracovat do co nejjednodušeji převzatelných modulů). S učiteli je v kontaktu více asi Gabka, hodně aktivní je např. Jaroslav Mašek, tak oni třeba poví víc. Doporučuji taky sledovat EDUnovinky pod WMČR lípou. :-) --Vojtěch Veselý (diskuse) 16. 4. 2018, 13:17 (CEST)
Asi si úplně nerozumíme. Nehledám učitele, kteří by učili podle Uč (s) Wiki, nýbrž na jejichž reálných pedagogických zkušenostech a hlavně reálných pedagogických intencích by Uč (s) Wiki mohlo být založeno. Jde mi o to, že reálný učitel (pokud postupuje jako pedagog) chce u žáka rozvinout nějaké schopnosti, a na základě toho pak volí prostředky — což je pohled z opačného směru, než zatím v Uč (s) Wiki nalézám. Možná se k tomu, co hledám, dostanu přes Jaroslava Maška, za odkaz díky. --Mmh (diskuse) 13. 5. 2018, 23:45 (CEST)