Diskuse:Zdeněk Nejedlý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jak chcete zdrojovat vtipy?

@2a02:ab04:24a:9e00:d4bb:7281:8c52:5528 : Směruje-li otázka na Zdeňka Nejedlého, jistě by se o něm našlo dost vtipů, které mají zdroj. Spíš jde o to, zda do Wikipedie patří. Já bych byl opatrný a zamýšlel se, zda takový vtip přidává nějakou objektivní informaci pro čtenáře. (Zpravidla se žertovalo o jeho stáří, které není nutno dokládat anekdotou. Wikipedie není humoristický časopis.) --Svenkaj (diskuse) 30. 10. 2017, 18:29 (CET)
Taková lidová slovesnost jako vtipy pochopitelně hodnotnou informaci přidávají. I když ne přímo o osobnosti samé, ale o postoji jejího okolí k ní, které tuto osobnost po svém reflektovalo. --Chun-mee (diskuse) 11. 5. 2018, 21:35 (CEST)

Tantiémy[editovat zdroj]

Nevím jestli dostával přímo tantiémy. Ale v každém případě byl editorem těch vydání (a zasahoval do nich přecijen způsobem, který by měl být vyhrazen jen autorovi) a ke každému také napsal patřičný ideologický doslov. To jistě nebylo zadarmo. Není to ale to nejdůležitější na celé věci. Především svým doslovem reinterpretoval Jiráska a výsledně touto historizující beletrií reinterpretoval i české dějiny. Navíc masovým vydáváním Nejedlý z knihkupectví vytěsnil jinou, komunistům méně příjemnou literaturu. Chun-mee (diskuse) 14. 5. 2018, 13:26 (CEST)

To je ovšem jen Váš subjektivní názor. Profesor Václav Černý považoval masové vydávání Jiráskova díla po druhé světové válce za velmi kladný počin. Ve svých pamětech píše: „Za jediný kladný počin, vzešlý z jeho [Nejedlého] hlavy, můžeme pokládat pouze lidovou edici Aloise Jiráska (...) alespoň byl nejširším čtenářským vrstvám našeho národa podán kus chleba umělecky i lidsky opravdu živného." Jiráska označil za „největšího epického vypravěče naší prózy". (V. Černý, Paměti 1945-1972, Brno 1992, str. 228.)
Jirásek byl spřátelen již s otcem Nejedlého. Zdeněk Nejedlý pak byl dlouholetým přítelem celé Jiráskovy rodiny a udržoval s ní kontakty až do konce svého života. Tři roky před smrtí, 23. 1. 1927, napsal Jirásek Nejedlému: „Vaše laskavé nabídnutí týkající se korektury nového vydání Sebraných spisů mých překvapilo mne velice mile, ano dojalo mne. Vy, který tolik pracujete, že Vám jistě času nevyzbývá, chtěl byste ještě na se vzít takovou unavující práci! Vřele Vám děkuji. Léta má jsou dovršena, pomýšlel jsem už na to, jak bude s vydáváním spisů, až odejdu, neboť vydávání to potrvá jistě několik let (bude sešitové). Zatím, pokud budu s to, pořídím všechno sám. Budu mít alespoň zaměstknání, když na ten čas jiná práce vázne nadobro (dokončení Husitského krále). Ale bude mně po Vašem milém psaní uspokojením pomyšlení, že by korektura alespoň některých svazků, jmenovitě čistě historických, byla Vámi opatřena. Do lepších rukou by se nemohla dostat." (Literární archív, ročník 11/12, Praha 1981, str. 307.)
Jak vidíte, nešlo asi jen o „tantiémy". --37.48.39.253 8. 11. 2018, 12:36 (CET)