Diskuse:Salamanská škola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Neměla by se tato stránka správně jmenovat "Salamanská škola", spíše než "Salamancká škola" ?! (Prosím zodpovědné osoby, aby název upravily v souladu s běžným českým územ. – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 160.217.137.48 (diskusepříspěvky)

Dobrý den, vítejte na Wikipedii a díky za podnět. Dle rychlého Google testu je Salamanská škola o něco méně používaný název, než ten s c, ale budiž. V článku jsem přesun navrhl, uvidíme, co si budou myslet kolegové. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 8. 8. 2016, 17:51 (CEST)

Děkuji za odpověď i za uvítání! Google test jsem také zkoušel, mám ale za to, že výsledky jsou dány impaktem wikipedie. :-) V odbornějších textech se používá "salamanská". (Bohemistů či korektorů jsem se na názor ale zatím neptal) – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 160.217.137.48 (diskusepříspěvky)

To je možné a nenapadlo mě to. Zkoušel jsem konzultovat příručku našeho Ústavu pro jazyk český, bohužel jsem nenašel v příručce ani jeden tvar. Dle seznamu recenzentů by možná nějaký tip na řešení mohl mít Oashi. Mohu Vás požádat o odkázání na nějaké odborné texty, ve kterých je tento tvar použit? Tvar v nich by měl mít přednost, takže pak by to bylo jednoduché. Předem díky, --Martin Urbanec (diskuse) 10. 8. 2016, 12:36 (CEST)
V Google Books se ukazují obě varianty, žádná s nějakou výraznou převahou (salamancká vs. salamanská). Možná by se mohl vyjádřit i prof. Sokol. --Vlout (diskuse) 10. 8. 2016, 12:52 (CEST)

Sám bych asi spíš napsal "salamancká", ale po pravdě řečeno nevím proč a nijak bych na tom netrval. Ve slovnících jsem to nenašel. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 10. 8. 2016, 14:39 (CEST)

Správně (a odborně běžně) je "salamanská". V češtině se sice u jmen končících na <-k> v základu obvykle tvoří přídavné jméno koncovkou -cký, ale některé skupiny jmen <k> vysouvají a přidávají příponu -ský. Tak jména na <-rk>, <-rg> (hamburský, edinburský), a také na <-nk> (helsinský, franský, lotrinský, (Lotrinsko<<Lothringen), treblinský), tedy i "salamanský". Byť varianta "francký" je přípustná, ale je to "výjimka z výjimky". Lukáš Novák

Mimochodem, stránka potřebuje zásadně přepracovat, především rozlišit "druhou scholastiku" a "salamanskou školu" (pouze zlomek fenoménu druhé scholastiky). Současný výběr údajů, zástupců atd. směšuje obojí, je chaotický a nereprezentativní. L.N.

@all: Teď mě napadlo úplně nejjednodušší řešení. Napíši Ústavu pro jazyk český e-mail, již několikrát v případě nejasností toto bylo řešením situace, uvidíme, jak odpoví. --Martin Urbanec (diskuse) 11. 8. 2016, 13:57 (CEST)

Tak nic, na odpověď od Ústavu musíme počkat. E-mailové poradenství neposkytují a v období prázdnin telefonická poradna funguje pouze každou pracovní středu od 9 do 12 a od 13 do 15 hodin. --Martin Urbanec (diskuse) 11. 8. 2016, 14:13 (CEST)
@Martin Urbanec: Už jim skončily prázdniny? Jen jsem četl, že jim skončil ředitel... :) Chrzwzcz (diskuse) 16. 10. 2016, 21:56 (CEST)

@L.N.: Jestliže víte, jak stránku upravit, směle do toho! Stačí kliknout vpravo nahoře na Editovat, měl by se načíst vizuální editor (vzdálěně podobný editoru Microsoft Word). Následně můžete provést úpravy a uložit! --Martin Urbanec (diskuse) 11. 8. 2016, 13:57 (CEST)

Souhlasím s Lukášem Novákem. (AriDao)

Zdá se mi, že v diskusi zazněly hlasy buď neutrální nebo pro přesun. Počkal bych tedy ještě pár dní a pak bych to přesunul. --Jvs 10. 1. 2017, 19:29 (CET)

Přesunul jsem. --Jvs 16. 1. 2017, 18:49 (CET)

@Martin Urbanec: Nedostal jste náhodou odpověď na email? Třeba by potvrdila nový název nebo naopak obhájila název starý (Jvs sice již přesun provedl, ovšem navrhl k přesunu i kategorii a to už spadá i do mojí oblasti zájmů). --Dvorapa (diskuse) 16. 1. 2017, 19:43 (CET)

Externí odkazy či reference byly změněny (září 2018)[editovat zdroj]

Dobrý den,

právě jsem se pokusil opravit 1 externí odkazy či reference na stránce Salamanská škola. Prosím, zkontrolujte moje editace. Pokud máte nějaké otázky, potřebujete, abych tyto odkazy nebo dokonce celou tuto stránku ignoroval, prosím vizte seznam často kladených otázek pro další informaci. Provedl jsem následující změny:

. Udělal-li jsem chybu, vizte seznam často kladených otázek.

Děkuji.—InternetArchiveBot (Nahlásit chybu) 3. 9. 2018, 23:41 (CEST)