Diskuse:Pankuronium-bromid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Sumární vzorec[editovat zdroj]

V IB mě překvapil sumární vzorec, který popisuje pouze kation. Neměly by tam být ještě dva bromidy, článek je o bromidu, nikoliv pouze o iontu? Vzhledem k tomu, že stejně to je i na en (kromě náboje) a že i molváha odpovídá iontu, tak to zatím nebudu opravovat a počkám na vyjádření dalších chemiků. --Hugo (diskuse) 22. 7. 2018, 20:38 (CEST)

Dobrý postřeh. S tímhle jsou zjevně občas trochu zmatky i na EN wiki, odkud to asi bylo převzato, z automatického výpočtu pro samotný kation, který je "účinnou látkou", jako kvartérní amoniová sůl však "ve flašce" potažmo krystalu k sobě žádá anion, nelze ho "neutralizovat" (de)protonací; světová zdravotnická organizace ho "zaregistrovala" ve formě bromidu. To je zřejmě ten případ, na který se vztahují uvedené makroskopické fyzikální vlastnosti jako teplota tání nebo vzhled. Mělo by stačit opravit ten sumární vzorec a molární hmotnost. Včetně toho strukturního vzorce. —Mykhal (diskuse) 22. 7. 2018, 21:14 (CEST)
Tak jsem to poopravil. (Tuším, že se problém odvíjel od chybného PubChem ID, který byl jen pro kation, to platilo i pro některé další chem. ID, jiné byly OK). —Mykhal (diskuse) 22. 7. 2018, 22:19 (CEST)
(.. ale problém je hlubší, wikidatově je to svázané s pankuroniem, kdežto pankuronium-bromid je osiřelý.) —Mykhal (diskuse) 22. 7. 2018, 22:32 (CEST)
Toho jsem si ani nevšiml, co teda bude lepší? Nechat to jako kation nebo link na WD přesunout na bromid a upravit infobox? --Hugo (diskuse) 23. 7. 2018, 05:48 (CEST)

Formalní a etická poznámka k terminologii článku[editovat zdroj]

Moc se mi nelíbí formulace v posedlí větě odstavce o toxicitě, konkértně "Stejně tak jí lze použít k trestné činnosti, kdy pomocí ní byli v polském městě Lodž zabíjeni pacienti, aby byli následně prodáváni". Pokud mi paměť dobře slouží a mělo by to jít snadno dohledat, tak aktéři této kauzy byly obviněni a odsouzeni za trestný čin vraždy, proto mi nepříjde korektní ani etické to nazývat zabitím/zabíjením obzvlášť když šlo o takto bestiální a zrůdnou trestnou činnost. 94.113.93.116 27. 5. 2019, 01:09 (CEST)