Diskuse:Kozáci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

nevím jak přejmenovat kategorii Kozáci, vzhledem k existenci rodů hub kozáci.--Zp 10:02, 3. 10. 2005 (UTC)

Pokud vím tak kategorie lze rozlišovat jako i články nějakým přídavkem v závorce, tedy např Kozák (houby) atp., čímž by se to mohlo vyřešit. -jkb- 10:09, 3. 10. 2005 (UTC)

nepresnosti v clanku[editovat zdroj]

no nevim kdo to psal, tenhle clanek ale jsou to same nepresnosti plne chyb. Treba: "zakládali od 15. století v jihoruské stepi vlastní osady" a na obrazku je napis: "Záporožští kozáci píší dopis tureckému sultánovi". Pokud nekdo umi zemepis a nebo se podiva do mapy tak zjisti ze mesto Zaporizha nelezi v jihoruske stepi ale na uzemi ukrajiny. Kozaci byli jak na ruskem ale take na ukrajinskem uzemi a je mezi nima velky rozdil. Viz treba "Ohnem a mecem" od Henryka Sienkiewicza.
(Bez podpisu 09:15, 30. 6. 2006 195.39.77.86)

Kdo to psal, si můžete najít v historii článku. Co je však důležitější, můžete článek sám opravit, viz editujte s odvahou. Nemusíte se bát, že něco zkazíte. --Luděk 07:19, 30. 6. 2006 (UTC)
Já to nepsal, ale pokud někdo umí dějepis, tak zjistí že východní části k ukrajině nepatřili a město Zaporizia založila jako pevnost Kateřina II. na obranu jižního ruska proti tatarům a osmanům.Jirka.h23 (diskuse) 18. 5. 2014, 15:45 (UTC)

Původně uprchlí ruští a ukrajinští nevolníci?[editovat zdroj]

Na začátku článku se dozvíme, že jsou kozáci původně ruští a ukrajinští nevolníci. Následně se zase dočteme, že se jedná o překonanou teorii sovětských historiků... Jak to tedy je?

Pokud existují kozáci už minimálně 500 let nejedná se už o etnikum či národ, spíš než o "skupinu lidí"? Zvlášť pokud jsou různé "typy" kozáků (zaporoští, uralští, orenburští, apod). Sám to netuším. Četls jsem o nich spoustu článků ale víceméně se o kozáckém etniku či národu jako takovém nepíše, tedy ve většině českých textech, kde je o kozácích psáno hlavně jako o vojsku. Což mi připomíná spíš připodobení s našimi Chody a tím pádem dosti zavádějící určení. Na anglické wikipedii je psáno, že kozáci patří mezi turkické národy. Tatarchan 14:23, 27. 3. 2008 (UTC)
Výše uvedené je v podstatě problém různých přístupů k teorii etnogeneze - etnikum, pokud se nebudeme držet kategorií "krve a rasy" překonaných v odborném diskursu koncem 19. století, může vzniknout i z jinak původně geneticky heterogenních prvků spojených společnou kulturou a stylem života. (Oni i ti naši Chodové by byli etnickou skupinou, z tohoto hlediska)
K větě: 'První hovoří o uprchlých ruských a ukrajinských nevolnících a dezertovaných Tatarech. Tuto teorii uvedli v život sovětští historici' - podle díla Cossacks in the German Army 1941-1945 (Newland, Samuel J.; Routledge, 1991) to poprvé uvádí nějaká publikace vzniklá roku 1830 z popudu Mikuláše I. - resp. dotyčná kniha uvádí jen Rusy, zatímco do té doby se nevědecky mělo za to, že je to směs uprchlých Rusů a místních Tatarů (zpočátku měla dokonce mezi prvními zaznamenanými kozáky v 14./15. století převažovat tatarsky znějící jména) a teorie o nějakém separátním pokrevním původu, nezávislém jak na Rusech tak na Tatarech, označuje autor za nedoložené resp. používá v souvislosti s nimi takové termíny jako "non mainstream theories".--188.122.212.12 5. 9. 2014, 22:00 (UTC)

Záporožští kozáci[editovat zdroj]

Vložená část o záporožských kozácích by měla být přesunuta do článku s tímto názvem, neb tento článek by se neúměrně prodlužoval a také podle příkladu cizojazyčných verzí wiki en:Zaporozhian Cossacks. --Kacir 15. 9. 2008, 02:09 (UTC)

Jsem pro. --Tatarchan 15. 9. 2008, 06:31 (UTC)
Jsem pro, kdyby se to trošku rozšířilo, jinak v původní formě by spíše bylo lepší pro ně vytvořil vlastní odstavec. --Petr Losert 26. 9. 2009, 15:21 (UTC)
Problém kozáků (společenský/vojenský stav) a Kozáků (etnikum) není vlastně dodnes uspokojivě vyřešený. Kozáci se prohlašují za národ a dokládají tak, že Rusové se na nich dopustili genocidy. Rusové se zase odvolávají na to, že pojmem "kozák" byl označován původně styl života (ne všichni Ukrajinci byli kozáci) a posléze i ve smyslu vojenském lehký jezdec. Pro variantu "kozák" by mluvilo to, že mezi kozáky vstupovali i příslušníci jiných národů (dokonce i Češi). Osobně si myslím, že například záporožské kozáky je možné za etnikum považovat, protože se výrazně odlišovali vyholenou hlavou, stylem oblékání, jakousi jednoduchou formou demokracie praktikované na Síči apod. V žádném případě ale nesouhlasím s odvoláváním se na H. Sienkiwicze a jeho románovou tvorbu jako na historický pramen! Panu Sienkiewiczovi neupírám literární talent, ale byl to pohádkář, který si např. ve zmiňovaném románu Ogniem i mieczem hodně vymýšlel a překrucoval historická fakta (viz dodatek u českého překladu). Brát tuto literaturu za zdroj by bylo vskutku nešťastné. Brantick 5. 2. 2011, 10:59 (UTC))
Jsem pro přesunutí článku Ruští kozáci do článku Kozáci a vytvořit tam vlastní odstavec. Jirka.h23 (diskuse) 18. 5. 2014, 15:45 (UTC)
@Jirka.h23: Sloučeno, diskuse k tomu zde. --Vlout (diskuse) 2. 10. 2016, 14:43 (CEST)