Přeskočit na obsah

Diskuse:Islám/Archiv 1

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poslední komentář: před 6 lety od uživatele InternetArchiveBot v tématu „Externí odkazy či reference byly změněny (srpen 2018)
Archivy
Archivy

Zdroj?

Článek je v celku obsáhlý a obsahuje spoustu kontrovezních informací ("V islámské společnosti zpravidla neexistuje rasismus, zato velmi silná intolerance vůči tzv. dhimmí - tedy křesťanům a Židům a otevřená nenávist vůči ateistům či jiným náboženstvím.") a není u něj jediný zdroj! Navíc myslím že odkazy na weby jako http://www.eurabia.cz nebo http://www.pravdaoislamu.cz/ nemají na nezávislé encyklopedii co dělat. --Duff 13:50, 13. 5. 2007 (UTC)

Souhlasím. Upravíte to Vy? Já moc nestíhám, zatím jsem přepracoval jen pár drobnějších článků k islámu, ale na tohle jsem se ještě pořádně nedostal. --Mmh 22:21, 15. 5. 2007 (UTC)

omlouvam se ze tady zasahuju ale nevim, jak vytvorit nove vlakno diskuze chtel jsem reagovat prave na citat uvedeny vyse "V islámské společnosti zpravidla neexistuje rasismus, zato velmi silná intolerance vůči tzv. dhimmí - tedy křesťanům a Židům a otevřená nenávist vůči ateistům či jiným náboženstvím." jde o to ze muslimove deli lidstvo na al-kitáb a bezverce, al-kitáb se dá přeložit jako "lid knihy" a jsou jim označování židé, křesťané a muslimové. jako lid knihy meli zide i krestane v muslimske spolecnosti zajisteny stejna prava jako muslimove. islam vychazi ve sve podstate z judajismu a krestanstvi,

(((((jen k upresneni, v dobe krizovych vyprav kdy krizaci provadeli zverstva na muslimech a zidech, v dobe spanelske reconquisty kdy zide a muslimove prchali z pyrenejskeho poloostrova, v dobe kdy se na zidy provadely rozsahle pogromy; zili muslimove, zide a krestane v tolerantni spolecnosti muslimskych zemi, dodnes ziji v iranu a syrii pocetne skupiny zidu. (pro upresneni zapadnimi medii je provadena fabulace toho ze mahmud ahmadinezad je antisemita a rasista, pritom to neni pravda... je antisionista;sionismus je politicky a mocensky smer ktery se snazil od poloviny 18 stoleti zajistit pro zidy vlastni stat) -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 77.48.147.162 (diskuse)

Rád bych dodal k naprosto neobjektivnímu a neinformovanému výše uvedenému příspěvku, že ta tolerance na Pyrenejském poloostrově byla dána z velké části většinovým křesťanským prostředím, které bylo nutno udržet na uzdě. Tato tolerance nijak nezpochybňovala naprosto neotřesitelné postavení islámského charakteru státu a teprve přijetí islámu zpravidla představovalo vstupenku do vyšších vládních kruhů. Když ale skončilo období relativního klidu a prosperity a z Afriky tam vnikli almohávidští a almorávidští fanatici, bylo po toleranci. Ještě k tomu dodám dvě věci. Za prvé: křížové výpravy nelze chápat jako jednostranný akt křesťanstva, ale jako reakci na velmi agresivní postup muslimských sil (přesněji, byla to odpověď na žádost Byzance o pomoc, když půlku říše zaplavili Seldžukové, také šlo o ochranu svatých míst, poutníků atd.). Ostatně v 7. století ovládli vojenskými výboji arabové velkou část dosud křesťanského světa, včetně rodiště Ježíše nebo sv. Augustina z Hippa a v dalších století se dostali až do Itálie, tudíž bylo za ta století bojů na co reagovat. A za druhé musím dodat, že tzv. antisionismus Ahmadinežáda automaticky vychází z jeho muslimské víry, kdy je žid akceptovatelný jako nadvládu islámu uznávající a poplatky platící dhimmi, nikoliv však jako silný, nezávislý a svobodný stát, který navíc již mnokrát porazil velkou muslimskou přesilu.(Vladimír Škopek (diskuse) 12. 9. 2012, 17:07 (UTC))

Tohle je samozřejmě naprostá hloupost. Ahmadánežád opovrhuje Židy úplně stejně jako Araby (těmi snad ještě více), protože je tradiční perský nacionalista. Zrovna tohle nemá s islámem nic společného. --Mmh (diskuse) 12. 9. 2012, 17:53 (UTC)

Prozradíte, v čem je perský nacionalismus tak neislámský, že má na židy odlišný, nezávislý avšak v důsledku úplně stejný pohled jako arabové? Židé Peršanům něco hrozného udělali, že ti je narozdíl od jiných nemuslimských asijských národů tak nemají rádi? Mallinali (diskuse) 26. 3. 2013, 00:50 (UTC)

Infobox

Nedalo by se tu udělat něco s tou šablonou "infoboxu"? Aby i na levo byl nějaký článek.--Juan de Vojníkov 13:50, 3. 3. 2006 (UTC)

Máte na mysli aby ta šablona nebyla plná červených odkazů? Mám v plánu vytvořit řadu hesel o islámu, bohužel v poslední době nemám mnoho času a nedal jsem zatím dohromady ani seznam nutných článků, které bych měl dát dohromady. Psal jsem o islámu seminárku, mám proto řadu věcí rozpracováno. Text seminárky a text encyklopedie je bohužel hodně odlišný a nemůžu to sem jen tak překlopit.--Jilm 19:46, 3. 3. 2006 (UTC)
To jsem nemyslel. Jde mi o to, že je tám úvod. Pak dlouho nic (to asi dělá ten box) a pak první odstavec. Je to spíš technická připomínka.--Juan de Vojníkov 18:13, 4. 3. 2006 (UTC)
V jakém prohlížeči? V mém FF je to v pohodě. --Jilm 19:11, 5. 3. 2006 (UTC)
V exploreru.--Juan de Vojníkov 20:18, 5. 3. 2006 (UTC)

Wikipedie není soubor politicky korektních údajů, ale encyklopedie. Nelze vynechat kritiku jen proto, že se nelíbí. To je přeci u kritiky normální. --Miraceti 21:49, 23. 7. 2006 (UTC)

Já nemám nic proti kritice, ale pokud je to demagogická kritika jako v pripade webu "pravdaoislamu" (uz jenom povazte ten nazev to je prece vrchol demagogie - Islam ma samozrejme dobre i spatne stranky ale tento web vybira pouze ty spatne a mnohdy uvadi naprosto ucelove informace, někdy naproste lzi. To uz sem rovnou muzete dat odkaz na eurabii. Ja bych byl pro aby ten web byl nahrazen jiným (take s kritickým pohledem) ale prece jen objektivnejsim. A tak me napada kdyz tu musi byt odkaz na kriticky web, nemeli bychom priradit odkazy na kriticke weby i k ostatnim naboženským směrům a filozofiím? (křesťanství, judaismus, budhismus, hinduismus apod.) (Milan)

Pokud tady má tento odkaz zůstat, pak je nutno ho nazvat jinak. Navrhuji třeba "web fanatických bojovníků proti islámu" nebo tak. Tento web se skutečně nedá nazvat "kritikou islámu", protože kritika by se měla zakládat na pravdivých výtkách, zatímco na tomto webu se na mnoha místech zcela nestydatě lže. Pak bychom tu mohli opravu už publikovat Chickovy komixy. --Mmh 09:47, 6. 9. 2006 (UTC)

Jak je napsáno výše : "kritiku nelze vynechat jen proto, že se nelíbí". Na webu Pravda o islámu nic fanatického není, je to jen zmíněná kritika. Fanatičtí jsou naopak někteří, co islám chtějí šířit. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 160.217.166.145 (diskuse)

Úpravy a zpahýlování

Označil jsem stránku k úpravám a zpahýloval část "Základy víry", již jsem přejmenoval na "Víra a obřad". Celý článek je dost nesystematický, chtělo by to projít kousek po kousku, což časem hodlám udělat (pokud mě někdo nepředběhne). V oněch "Základech víry" byly doposud jen vyjmenovány kultické povinnosti muslima, tzv. Pilíře, které ale mají vlastní stránku, a byly tu koránské citáty k nim. V průběhu úprav této stránky o Pilířích jsem zdejší citáty přesunul onam a ten nevalně udělaný výčet zatím zrušil. Pojmenoval jsem však část "Víra a obřad" s tím, že sem přijdou skutečné základy víry (oněch šest), stručná informace o Pilířích s odkazem na jejich stránku a případně základní informace o bohoslužbě s odkazem na mešitu. --Mmh 09:57, 6. 9. 2006 (UTC)

Radikální islám

Právě provedená editace, doplňující počty "přívrženců radikálního islámu", je na místě, na kterém je, medle zcela neencyklopedickou bezkontextovou vsuvkou. Smazal bych to, ale pokud někdo máte dojem, že by se to mělo zapracovat, tak to prosím zapracujte na nějaké vhodné místo, jinak to v dohledné době smažu bez náhrady (protože sám nemám čas to někam zapracovávat). --Mmh 13:39, 8. 5. 2007 (UTC)

Sunna

Zrušil jsem Bajkův dodatek o Sunně v kapitole o Koránu, protože to prostě nebyla pravda (např. muslim není "vyznavač Koránu", ší'ité také uznávají Sunnu, byť v odlišné podobě, atd.) a neměl jsem čas to upravovat k lepšímu. Nicméně určitě by to chtělo do hlavního článku Sunnu nějak lépe zapracovat, nyní je jen zmíněna, a to ještě také ne úplně správně. Takže pokud by měl někdo chuť se do toho pustit... --Mmh 20:56, 28. 5. 2007 (UTC)

islamsky extremismus me hodi k pojmu islam, to myslite vazne?

to vazne je mysleno vazne? a proc me nehodi krestansky fundamentalismus k pojmu krestanstvi!!! ctete literaturu a ne hlouposti z oravda o islamu!!! kropacek a tauer!!!! boze, fuj.. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 147.228.209.167 (diskuse)

Co máte proti profesorům Kropáčkovi a Tauerovi? --Podzemník 20:58, 6. 6. 2008 (UTC)

Co máte proti Tauerovi? Je to jedna z největších kapacit, co tahle země v oboru měla. A mimochodem, křesťanský extrémismus, to je to protestování vůči Madonně, nebo demonstrace proti potratům? No tak to je zásadní společenský problém, je nutné udělat zvláštní článek! :-D -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Vladimír Škopek (diskuse)

Křesťanský extrémismus, to je mj. Severní Irsko, Breivik nebo některé fiškuntálie ruské politiky. --Mmh (diskuse) 12. 9. 2012, 13:28 (UTC)

Ruská politika je vedena pragmatickými záměry. V Severním irsku je náboženství jen rozlišovací trikot v touze po sebeurčení, neboť katolictví je národní vlastnost Irska a protestantství zas odlišuje protiirské domorodce původem z Britských ostrovů. A považovat za křesťanského extrémistu Breivika, když křesťanství spíš natavuje druhou tvář a hlásá univerzální lásku, to chce už silný žaludek. Tam je důvod skrytý jinde, neslyšel jsem že by pravidelně chodil do kostela nebo něco podobného, pro něj je křesťanství spíše kulturní rámec než aktivní náboženství. Jinak se křesťanský extrémismus - mimo země třetího světa kde je spojen s šamanismem atd., spíš vyjadřován kampaněmi proti potratům apod.Mallinali (diskuse) 26. 3. 2013, 00:45 (UTC)

Dělení modliteb

Modlitby dělíme na povinné, nepovinné a dobrovolné. Když už k tomu nějaký anonym napsal, že je to kravina, tak by se chtělo nad tím trochu zastavit. Je to kravina? Jaký je rozdíl mezi nepovinnými a dobrovolnými? Jasné mi to z článku tedy není. Salát (islám) k tomu nic neříká. Miraceti 16. 9. 2008, 11:52 (UTC)

modlitby nejsou povinne jsou doporucene muslimov se modli protoze chteji ne protoze nad nimi stoji drab, muslim muze provadet modlitby kdykoliv (ne zrovna ve chvili kdy nejaky chlapek hulaka na minaretu) kdyz muslim nemuze kvuli cemukoliv modlitbu vykonat nemusi a muze je vykonat kdykoliv v prubehu dne (napr i vsechny najednou (je jich 5))

Symbol

Prosím, neví někdo význam symbolu - Fatmina ruka?

Nevim co chcete vedet, jedna se o symbol chranici pred uhranutim, jehoz puvod je staroveky. Spravnejsi oznaceni je hamesh ci (k)hamsa ci i chamsa coz znamena pet. Islam k tomu pridal symboliku dobrocinnosti kdy kazdy prst ma vyznam jedne ze ctnosti (almuzna, vira, modlitba, pout a pust) jak je bere Islam. --Vrba 13. 10. 2008, 20:36 (UTC)

Díky za odpověď.

Fatimy ruka je hlavně neislámský širk - přidružování schopností něčemu na úroveň Boha, a tedy lidová, neislámská zbožnost a pověra. Symbol žádný není, historicky se vžilo používání šahády, zelené nebo černé nebo bílé vlajky. V některých oblastech taky půlměsíc. --Weld (diskuse) 6. 9. 2012, 14:33 (UTC)

Islám jako forma vlády

V tomhle (imho lehce jednostranného) dokumentu… Islam: What the West Needs to Know …od časového kódu 1:11:18 několik respondentů (a údajných expertů na islám) hovoří o tom, že islám, krom toho, že je to náboženství, je to forma vlády, politická ideologie nebo politický a společenský systém (např. islámský kalendář začíná datem, kdy Mohammed se stal hlavou státu a armády). Co s tím, co Vy na to? :-) --Podvečerníček 14. 2. 2009, 11:39 (UTC)

islam neni politicky system ani politicka ideologie, je vsak spolecenskym systemem, (podobne jako judaismus, ne vsak jako krestanstvi), vychazi z toho ze v predmuslimske dobe (muslimy oznacovana jako doba temna) neexistovalo nic podobneho jako desatero prikazani (jako meli zide a krestane) mohamed zduraznoval socialni pochopeni a toleranci ( dodnes jede z piliru viry je zakat coz je dnes v podstate nabozenska dan kterou se muslim vykupuje ze sve prirozene touhy po majetku, a je urcen na charitativni ucely...) islamsky kalendar zacina tzv. (Velkou) Hidžrou kdy Mohamed odhchazi spolu s abu bakrem a svymi stoupenci z mekky do oazy Jathrib (pozdeji Medina) (mala hidžraprobehla par let pred tim kdy cast muslimske spolecnosti opustila mekku (bez mohameda) do etiopie (tim si chteli hasimovci usmirit kurajsovce) mohamed se nikdy nestal hlavou statu mozna tak duchovnim a politickym vudcem mediny -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 77.48.147.162 (diskuse)

Dokument, na který odkazujete je dílem 'islamoskeptiku', už podle obsazení si troufám říct, že se nebude jednat o nestranný rozbor politické složky islámu. Ta v čláku imho být může, nevycházel bych ale rozhodně z tohoto dokumentu.

Neencyklopedická, POV sekce Islámský svět

Namátkou:

  • Předně Jordánsko, Maroko ani Bahrajn nejsou absolutistické monarchie. Mají ústavu.
  • Podle odhadů je 10-15% muslimů (120-225 milionů lidí) přívrženci radikálního islámu a mnohem větší podíl muslimů zastává antižidovský a antiamerikanistický postoj. Zdroj:CIA? MOSAD? (by byly relevantní)
  • V islámské společnosti zpravidla neexistuje rasismus, (vyprávějte v Dárfúru)
  • zato jistá intolerance vůči tzv. dhimmí - tedy křesťanům a Židům a otevřená nenávist vůči ateistům či jiným náboženstvím. (Taky dobrý a co je vlastně ta islámská společnost)
  • Protože jsou muslimové nejrychleji rostoucí komunitou na světě (USA, Evropa, Rusko, Afrika), dá se jen těžko vymezit geograficky. - To je dost možný, ale bez zdroje....
  • Islámský svět (dar al-islam, dům islámu) lze charakterizovat jako území státu či národů, kde je islám dominantním (majoritním) náboženstvím. Všechny ostatní části světa jsou označeny jako „dar al-harb“, tedy dům války. - Opět Kdo? Který Imám tohle tvrdí? Je to skutečně mainstreamový názor?

No musel jsem zasáhnout, tyhle žvásty tu čtou děcka ze základek a středních. Pěkné dny --Jenda H. 5. 1. 2011, 22:35 (UTC)

Tak jsem si článek lépe prostudoval výsledkem je celkově zpochybněno. Článek žalostně postrádá zdroje. Neodzdrojovaná POV a místy děsivé faktické chyby viz Jordánsko. V tak důležitém tématu! Děs --Jenda H. 6. 1. 2011, 17:16 (UTC)
Než sepisovat, co všechno je špatně, nebylo by lepší to opravit? --Podzemnik 6. 1. 2011, 18:29 (UTC)
Mazat? Protože jinou alternativu nevidím --Jenda H. 6. 1. 2011, 21:59 (UTC)
Jesliže to prospěje kvalitě článku, nevidím v tom problém. --Podzemnik 6. 1. 2011, 22:31 (UTC)

Chtěla bych poprosit o spolupráci na článku náboženství a sexualita

Chtěla bych poprosit o spolupráci na článku náboženství a sexualita, je třeba doplnit všechna světová náboženství. Myslím, že se jedná o zajímavé téma, které si zaslouží rozšíření, mimochodem anglickou Wikipedii bych využila pouze jako vodítko, mnoho informací zde je poměrně sporných či nedostatečných.Díky.--REbekaX (diskuse) 15. 8. 2012, 19:23 (UTC)

Externí odkazy byly změněny (srpen 2018)

Dobrý den,

právě jsem se pokusil opravit 3 externí odkazy na stránce Islám. Prosím, zkontrolujte moje editace. Pokud máte nějaké otázky, potřebujete, abych tyto odkazy nebo dokonce celou tuto stránku ignoroval, prosím vizte seznam často kladených otázek pro další informaci. Provedl jsem následující změny:

. Udělal-li jsem chybu, vizte seznam často kladených otázek.

Děkuji.—InternetArchiveBot (Nahlásit chybu) 2. 8. 2018, 20:35 (CEST)

Externí odkazy či reference byly změněny (srpen 2018)

Dobrý den,

právě jsem se pokusil opravit 1 externí odkazy či reference na stránce Islám. Prosím, zkontrolujte moje editace. Pokud máte nějaké otázky, potřebujete, abych tyto odkazy nebo dokonce celou tuto stránku ignoroval, prosím vizte seznam často kladených otázek pro další informaci. Provedl jsem následující změny:

. Udělal-li jsem chybu, vizte seznam často kladených otázek.

Děkuji.—InternetArchiveBot (Nahlásit chybu) 21. 8. 2018, 05:19 (CEST)

Externí odkazy či reference byly změněny (srpen 2018)

Dobrý den,

právě jsem se pokusil opravit 2 externí odkazy či reference na stránce Islám. Prosím, zkontrolujte moje editace. Pokud máte nějaké otázky, potřebujete, abych tyto odkazy nebo dokonce celou tuto stránku ignoroval, prosím vizte seznam často kladených otázek pro další informaci. Provedl jsem následující změny:

. Udělal-li jsem chybu, vizte seznam často kladených otázek.

Děkuji.—InternetArchiveBot (Nahlásit chybu) 28. 8. 2018, 02:47 (CEST)