Diskuse:Genocida

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Chtělo by to sehnat ozdrojování, takto horké a v lecčems kontroverzní téma by to potřebovalo jako sůl, takže kdo může, ať pomůže :-) Nador 18:48, 21. 4. 2008 (UTC)

Revert[editovat zdroj]

Opět revertuji nedoloženou informaci, protože 1) Co je co rozhodně není dostatečně důvěryhodným zdrojem, 2) reference nedokládá dané tvrzení. Exterminace je skutečně obecný pojem vyhlazení. Což říká i stručná věta na Co je co. Nikde tam ale nevidím tvrzení, že pojem exterminace se u jiných vymezení používá častěji (podle mne rozhodně ne ani celosvětově, natož pak v ČR), než širší vymezení genocidy. --Cinik 19:26, 21. 4. 2008 (UTC)

Problém je v tom, že širším vymezením je v tomto případě buď exterminace, nebo jde spíše o rovnocenné pojmy. Zatímco termín genocida je primárně používán ve vztahu k vraždění etnik, exterminace se používá v jiných vymezeních, jako je například inteligence, nikoliv rasa. Někdy je ale exterminací nazývána například genocida slovanských menšin hitlerovci, takže vymezení pojmu není tak jednoduché a moje věta, kterou jste revertoval, to dle mého názoru hezky popisovala. Pokud si to nemyslíte, zařaďte do článku zmíňku o exterminaci (s odkazem) lépe než já, určitě budete souhlasit, že je potřebná. Díky. Nador 19:41, 21. 4. 2008 (UTC)
Ještě jedna věc: měl byste dodat zdroje ke svým tvrzením, které jste přidal při založení článku. Tím nechci říci, že když je nemáte Vy, tak je nemusím mít také, ale jen to, že v takovémto článku jsou dle mého názoru zdroje stěžejní. Přecejen to není článek o FK Zadní Lhota :-). Omlouvám se Zadní Lhotě, pokud nějaká existuje :-). Nador 19:44, 21. 4. 2008 (UTC)
Článek Exterminace je hotov v dostatečné podobě (zatím jen pahýl), i s patřičným ozdrojováním. Nyní už se nemusíte zdráhat zařadit zmíňku o exterminaci i do Vašeho článku. Nador 21:31, 21. 4. 2008 (UTC)
To ale neni Cinikův článek ;-) Jedudědek 21:33, 21. 4. 2008 (UTC)
No za prvé se tak trochu chová, a za druhé mi nepřijde šťastné takto silně spjatý termín dávat do souvisejících článků. Ale schválně ho zkuste dát někam do textu a uvidíte co se stane :-). Nador 23:09, 21. 4. 2008 (UTC)
Nějak mě nenapadá vhodná formulace, až mě něco napadne… Jedudědek 07:30, 22. 4. 2008 (UTC)
Už je to dost dlouho a pořád nic :-) Nador 20:23, 4. 6. 2008 (UTC)

Externí odkazy[editovat zdroj]

Vyhazuji nerelevantní odkazy:

Genocidy[editovat zdroj]

Ačkoli je mezi genocidy řadí třeba Richard Dawkins v Sobeckém genu, nejsem si jistá, jestli "genocidy páchané v Sovětském svazu za dob vlády Stalina,[zdroj?] masové vraždění v Číně za vlády Mao Ce-tunga,[zdroj?] kambodžská genocida," splňují definici jako "etnické, rasové, náboženské nebo národnostní skupiny". Jednalo se vesměs o takřka libovolné skupiny obyvatel (lékaři, členové pol. hnutí, lidoví umělci, lidé, co nosí brýle), patří tedy spíš k exterminaci.-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 212.24.139.147 (diskuse) 23. 10. 2013, 10:03 (CE(S)T)

Pravděpodobně patří pod obojí. V Sovětském svazu byli za Stalina likvidovány celé národy. Umělý hladomor na Ukrajině s až 7 miliony mrtvých, je mnohými považován ze genocidu Ukrajinců. K tomu připočtěte deportace celých národů do pustin Sibiře a Kazachstánu či masovou likvidaci polských elit po roce 1939. V Kambodži zase docházelo k masakrům příslušníkům Vietnamské menšiny, proto tam taky Vietnam vpadl. Co se týká Číny, tam se o genocidě mluví jen v souvislosti s Tibetem a obvinění netýká se to vyloženě Maa, ale kuomintangu a pozdějších komunistických vlád. Jinak tam chybí reflexe evropské kolonizace obou Amerik (indiánské války), Austrálie (Tasmánci - dokonaná genocida) a Afriky (genocida Hererů a Namqu, správa Konžského svobodného států...). Z modernějších příkladů třeba irácká Operace Al-Anfál, Bangladéšská válka z nezávislost nebo občanská válka v Guatemale. --Jenda H. (diskuse) 24. 10. 2013, 17:38 (UTC)

1. 8. 2020[editovat zdroj]

Genocidu definuje Úmluva o zabránění a trestání zločinu genocidia OSN. Úmluva vstoupila v platnost 12.ledna 1951. V našem právu je zařazena pod č.32/1955 Sb.

Spojení Meds Yeghern neboli „velký zločin“ vychází z označení zmíněných masakrů v arménštině. President USA Trump výslovně nepoužil označení genocida a pobouřil Armény. Viz např. termín shoah (šoa) - zničení, používaný v Izraeli pro vyvražďování židovského národa nacistickým Německem. Zločin genocidia je právně politický termín platný v období po druhé světové válce od roku 1948. Jeho definice byla stanovena až v roce 1951. Proto v mezinárodně právním kontextu jej není správné používat na páchané činy v době před jeho zavedením. Bohužel, někteří politici to neustále nechtějí pochopit.

Pozn. Na tomto místě nejde o vymezení pojmu genocida ve smyslu sémantickém.(89.177.51.75 1. 8. 2020, 12:21 (CEST))