Diskuse:Binární předpona

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tento článek se dnes ocitl v zajímavostech na hlavní straně. Jak říkávala teta Kateřina: Více děr, více syslů, více hlav, více smyslů a víc očí víc vidí. Proto článek zkoukněte a upravte případné překlepy, slovosled, odkazy apod. --Luděk 11:45, 1. 10. 2005 (UTC)

Je v tom chyba[editovat zdroj]

Proč tam máte větu Například kilo neznamená 1 000, ale 1 024, což je nejbližší mocnina 2 , když pod tím máte tabulku kde 1024 je kibi???

kilo je v evprope vzdy 10 na 3 a proto se zavedly ty hloupe predpony kibi mebi atd.

takze si to opravte v clanku a smazte si v informatice kilo neznamená 1000? na prední strane !! Wikipedista:Koffr

Zkratky kibi atp. byly zavedeny mnohem později než 1 KB (1024 B) a ne každý o těchto zkratkách už ví a používá je. Starší generace stále používají 1 KB = 1024 B (velké K). Chyba to tedy není, jde o prolínání dvou systému, což v článku vysvětleno je. Cituji: Často se pro velká čísla i v informatice používají předpony jednotek SI, ale většinou ve změněném významu.
Příště se, prosím, v diskusích podepisujte, stačí za příspěvek připojit čtyři vlnovky, tzv. tildy: ~~~~. --Luděk 18:43, 1. 10. 2005 (UTC)
Zkratky jako kibi atp. jsem bohužel ještě neviděl nikde prakticky použité - ani v literatuře, natož pak u prodejců výpočetní techniky. Pokud někdo chce dát jasně najevo o co jde tak to prostě vypíše (napíše se třeba v nadpisu datasheetu 1MB a pod to někde do textu že je to 1048576 B). Pojmem 1 KB bylo původně myšleno přibližně 1000 bytů, vzhledem k technologii výroby to u pamětí bylo vždycky 1024 bytů, takže si z toho lidi z branže udělali "přírodní zákon". Směr téhle technologie určují američani, což jsou co se týče jednotek neuvěřitelní bordeláři, takže se nedá čekat že by v tom v dohledné době někdo udělal pořádek. Wikipedista:Pteryx

Dotaz[editovat zdroj]

Proto Mezinárodní elektrotechnická komise doporučuje pro mocniny čísla 2 blízké hodnotám předpon SI používat nové předpony. To znamená co? Mám nové předpony používat pro mocniny dvou, nebo pro čísla blízke mocninám dvou (tj. mocniny deseti)? -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Vojta.rylko (diskusepříspěvky)

No vždyť se to tam píše: nové předpony se používají pro mocniny čísla 2 (konkrétně pro ty mocniny čísla 2, které jsou blízké hodnotám předpon SI). --Mormegil 14. 5. 2009, 20:52 (UTC)