Přeskočit na obsah

Wikipedista:Pteryx

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Babylon – informace o uživateli
cs-N Tento uživatel je rodilý mluvčí češtiny.
sk-2 Tento užívateľ má stredné znalosti slovenčiny.
en-3 This user has advanced knowledge of English.
de-1 Dieser Benutzer beherrscht Deutsch auf grundlegendem Niveau.
Wikipedisté podle jazyka

Občas něco přeložím z angličtiny, orientuji se v elektrotechnice a v počítačové technice.

  • až mi vyjde čas, pokusím se dát dopořádku základní články o digitální logice, jak jsem naznačil v diskusi k článku TTL, tj. článek o d. logice jako takové, článek o TTL/CMOS s důrazem na rozlišení logiky a technologie

Připadá mi že témata z elektrotechniky jsou zde dost roztříštěná (časem snad něco dopíšu): Spousta článků je zde nekompletních, chybí články i o základních pojmech nebo dokonce oblastech oboru. Chybí např. Elektrická síť (je tu přenosová soustava, ale to je jen část nejrozšířenějšího typu el. sítě), Úraz elektrickým proudem (viz. např. en:Electric shock), Výkonová elektronika (na německé wiki celá kategorie kde je 88 článků - viz de:Kategorie:Leistungselektronik, Ochrana (elektrotechnika) (viz. např. de:Netzschutz, článek Nadproudová ochrana je málo obecný). Zdroj např. https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=55520 (bakalářská práce pana Holuba VUT Brno). Článek Opětovné zapnutí (viz. např. de:Automatische Wiedereinschaltung), DIP (en:DIP), Vcc (en:IC power supply pin), Svorka (elektrotechnika) ... a ještě hromada věcí na které si v tomto okamžiku nevzpomínám.

Rovněž by bylo vhodné dopsat článek o VHDL a roztavení reaktoru, nebo de:Neuner- und Elferprobe

  • ad. Globální oteplování: Zajímavý graf vysvětlující příjem energie a chlazení: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Atmospheric_Transmission.png. Je vidět, že CO2 omezuje přílišné ochlazování, na druhé straně vodní pára naznačuje možný průšvih ve formě kladné zpětné vazby. Maximum vyzařování se s vyšší teplotou posouvá mimo propustné "okno". Je to celé dost složité, roli bude hrát např. odrážení záření sněhem, ale taky mraky, což v grafu není zachyceno. Je otázka, jestli uvedený soubor zobrazuje opticky správně množství energie, protože je tam logaritmické měřítko délky vlny. Takže referenční intenzity vyzařování by měly být zobrazeny tak, aby plocha grafu "opticky" odpovídala energii, jinak je to "lidsky" těžko uchopitelné zobrazení. Taky je otázka jaký je zdroj toho grafu (jakou absorpci mají na mysli?), obrázek http://www.everythingweather.com/atmospheric-radiation/absorption.shtml naznačuje, že je to ještě složitější, bude dost záležet i na rozložení skleníkových plynů v různých vrstvách atmosféry.