Dimitrije Ljotić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dimitrije Ljotić
Dimitrije Ljotić.jpg
Narození 12. srpna 1891
Bělehrad
Úmrtí 22. dubna 1945 (ve věku 53 let)
Občina Ajdovščina
Příčina úmrtí silniční dopravní nehoda
Národnost Srbové
Alma mater Právnická fakulta univerzity Bělehrad
Politická strana Yugoslav National Movement
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dimitrije Ljotić, (srbsky Димитрије Љотић; 12. srpna 1891, Bělehrad - 23. dubna 1945, Ajdovščina) byl srbský profašistický politik aktivní v době meziválečné a během druhé světové války. Také byl ministrem jugoslávské vlády, zastával rezort ministra spravedlnosti.

Již před válkou se zařadil do skupiny znepokojenců, kteří považovali politické zřízení státu za nefunkční. Byl sice členem radikálů, ale budoval i svoji vlastní organizaci - ZBOR, která stála víceméně na ideových základech tehdejších fašistických organizací západní Evropy. Její členové byli za integrální jugoslávství, proti sionismu, proti komunismu a vyznávali pravoslavné hodnoty. Několikrát kandidovalo uskupení ve volbách, avšak vždy utrpělo drtivou porážku.

Když došlo v dubnu 1941 k rychlému vojenskému obsazení Jugoslávie Německem, začal spolupracovat s okupační silou. Bylo mu nabídnuto místo v tzv. Radu komisařů, což byl zárodek kolaborantské vlády, ale odmítl jej. Později naopak stanul v čele tzv. srbských dobrovolnických sborů, které kolaborovaly s nacistickými okupačními vojsky. Ljotićovým cílem bylo tyto jednotky povýšit ke statutu SS divizí. Ljotić si držel v okupovaném srbsku významnou pozici a ovlivňoval celou Nedićovu vládu.

Ljotić se stejně jako řada dalších osob bojujících proti komunistům pokoušel na závěr války hledat útočiště ve Slovinsku. V dubnu 1945 zahynul při dopravní nehodě poblíž města Ajdovščina.