Desktop publishing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sazba dokumentu.

Desktop publishing (anglicky doslova stolní publikování, zkráceně DTP) je výraz používaný pro počítačovou sazbu, tedy využití výpočetní techniky pro zpracování textu, obrázků a dalšího grafického materiálu a přípravu výsledné grafické předlohy ve formátu vhodném pro tisk.

Termín DTP se rozšířil v 80. letech 20. století, kdy společnost Aldus uvedla na trh sázecí program PageMaker. Tento program časem doplnily profesionální QuarkXpress, Adobe InDesign, zdarma poskytovaný TeX a jeho pozdější komerční klony a v posledních pár letech také Scribus.

Samotná sazba dokumentu spočívá ve vkládání textů a obrázků na stránku a jejich úpravách. Většina sázecích programů pracuje v režimu WYSIWYG a nabízí celou řadu funkcí, od importu mnoha formátů až po pokročilou přípravu pro tisk.

Aktuální trendy v DTP:

  • Dochází k propojování databází a sázecích programů za účelem automatizace přenosu dat do tištěného dokumentu. Vystupuje pod názvem ADTP (Automated Desktop Publishing). Automatizace celou sazbu výrazně zrychluje.
  • Zvyšuje se počet pracovišť běžných firem využívajících DTP.
  • Zvyšuje se uživatelský komfort a přístupnost nabízených DTP prostředků.
  • Vzájemně se prolínají aplikační možnosti klasických textových editorů a DTP prostředků.

Typy uživatelů DTP prostředků:

  • uživatelé, kteří disponují výtvarným vzděláním, v problematice dokumentového designu jsou bez hlubší znalosti a dovednosti v informačních technologiích
  • uživatelé, kteří jsou znalí informačních technologií, kteří nemají výtvarné cítění.

V poslední době se vzájemně sbližují obě třídy z hlediska schopností a dovedností.

Uživatelé DTP:

  • firmy, které se profesionálně zabývají tvorbou podkladů pro polygrafický průmysl
  • pracoviště běžných firem, které využívají dle aktuální potřeby DTP prostředky
  • jednotliví uživatelé, kteří využívají občasně DTP pro prezentování vlastních aktivit

Technické zabezpečení DTP:

  • Hlavním článkem DTP sestavy je počítač, ke kterému jsou připojena odpovídající vstupně výstupní zařízení – např.: skener, tiskárna, tablet, digitální fotoaparát, kamera a další. Vedoucí firma vyrábějící počítače pro oblast DTP – firma Apple, která přišla s řadou počítačů Macintosh. Tuto vedoucí pozici získala především díky jednoduchému, snadno pochopitelnému a intuitivnímu ovládání vlastního operačního systému. Proto k těmto počítačům mohli v devadesátých letech začít přecházet grafici a tehdejší typografové a sazeči bez další znalosti IT. Tím nastal rozmach v předtiskové přípravě a firma Apple si tento segment trhu, vedle zpracování hudby a videa (z podobných důvodů), v 90. letech 20. století naprosto podmanila. Dalším důvodem byla pochopitelně celková filosofie, výkon a koncepce postavená na jazyku PostScript, který dokázal elektronicky interpretovat výstup pro další zpracování na litografie nebo PDF. Po roce 2000 již Apple toto výsadní postavení v segmentu ztrácí na úkor IBM PC, přesto se stále jedná o platformu, která je v oboru nadstandardně rozšířena.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]