Den státnosti (Slovinsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Den státnosti (slovinsky Dan državnosti) je slovinský státní svátek, který připadá na 25. červen. Toho dne vyhlásila v roce 1991 slovinská skupščina nezávislost na Jugoslávii, když přijala Deklaraci o nezávislosti (Deklaracija o neodvisnosti Slovenije), Základní ústavní listinu o samostatnosti a nezávislosti Republiky Slovinsko (Temeljna ustavna listina o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije) a několik dalších pro samostatný stát významných ústavních dodatků.[1][2] Z důvodu obav ze zákroku federálních orgánů byl akt vyhlášení nezávislosti uskutečněn již o den dříve, než se původně plánovalo.[3] Každý rok se v předvečer svátku konají na náměstí Republiky v Lublani oslavy.

Téhož dne vyhlásilo nezávislost na Jugoslávii také Chorvatsko.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dan državnosti na slovinské Wikipedii.

  1. Skupščina Republiky Slovinsko. Uradni list Republike Slovenije: Deklaracija ob neodvisnosti [pdf]. 1991-06-25 [cit. 2010-06-25]. Dostupné online. (slovinsky) 
  2. Skupščina Republiky Slovinsko. Uradni list Republike Slovenije: Ustavni zakon za izvedbo Temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije [pdf]. 1991-06-25 [cit. 2010-06-25]. Dostupné online. (slovinsky) 
  3. HLADKÝ, Ladislav. Slovinci a Jugoslávie. Revue pro křesťanství a kulturu. 1997, roč. 40, čís. 1, s. 15. ISSN 0862-6928. 

Související články[editovat | editovat zdroj]