Delfina Potocka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Delfina Potocka
Delfina Potocka 4.jpg
Narozeníbřezen 1807
Murovani Kurylivtsi
Úmrtí2. dubna 1877 (ve věku 70 let)
Paříž
Místo pohřbeníChampeauxský hřbitov v Montmorency
Povoláníhudební skladatelka a společenská celebrita
ChoťMieczysław Franciszek Potocki
RodPotočtí
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Delfina Potocka, rozená Komarová (březen 1807, Murovani Kurylivci2. dubna 1877, Paříž), byla polská aristokratka, múza a přítelkyně Frédérica Chopina a Zygmunta Krasińského.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Delfina se narodila v březnu 1807 v obci Murovani Kurylivci (dnes sídlo městského typu v Vinnycké oblasti, Ukrajina); byla dcerou Stanisława Komara a Honoraty Orłowské. V roce 1825 se provdala za Mieczysława Potockého z rodu Potockých; narodily se jim dvě děti, které se nedožily dospělosti. Manželství bylo kvůli rozporům v roce 1843 anulováno, Delfina si ponechala manželovo jméno a dostávala důchod. Poté žila v zahraničí, kde udržovala úzké vztahy s polskými emigranty Chopinem a Krasińskim.

Krasińského poznala v roce 1838 v Neapoli. Stala se jeho důvěrnicí a básník jí věnoval některá svá díla. Jejich milenecký poměr trval až do roku 1846, poté zůstali přáteli. Chopina pozvala Potocka ke konci jeho života do Nice. Skladatel však už kvůli nemoci nemohl opustit Paříž. Potocka odjela za ním a byla s ním v okamžiku jeho smrti.

Přátelství Delfiny s oběma umělci je popsané v její bohaté korespondenci, která byla souborně vydána, a dílech Chopina i Krasińského. Delfina zemřela v Paříži a je pochována na polském hřbitově v Montmorency. Na náhrobku jsou vyryty Krasińského verše.

Náhrobek Delfiny Potocké v Montmorency

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Delfina Potocka na francouzské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Potocka Delfina z Komarów, Encyklopedia Polski, p. 534.
  • Potocka Delfina, z Komarów, Encyklopedia powszechna PWN (PWN Universal Encyclopedia), Varšava, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, svazek 3, 1975, pp. 661-62.
  • Une Polka à Nice (Jean-Pierre Fouchy. Les Éditions Incognito juin 2011)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]