David Riesman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David Riesman
Narození 22. září 1909
Filadelfie
Úmrtí 10. května 2002 (ve věku 92 let)
Binghamton
Alma mater Harvard Law School
Zaměstnavatelé Chicagská univerzita
University at Buffalo
Harvardova univerzita
Ocenění Prix Alexis de Tocqueville (1980)
Rodiče David Riesman
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

David Riesman (22. září 1909, Philadelphia10. května 2002, Binghamton) byl americký právník a sociolog. Celosvětovou proslulost získal díky své knize Osamělý dav (The Lonely Crowd) z roku 1950.

Osamělý dav[editovat | editovat zdroj]

V knize Osamělý dav se Riesman pokusil analyzovat moderní společnost. Kriticky nahlíží především společnost konzumní. Riesman v knize rozlišuje tři typy osobnosti, které jsou charakteristické pro různé epochy dějin:

  • Tradičně řízený člověk – podléhá především svému bezprostřednímu okolí, které mu zprostředkovává hlavní ideologii společnosti
  • Niterně řízený člověk – byl obvyklým typem osobnosti v raných fázích modernity, svou hodnotovou orientaci zvnitřní v dětství, a tou se pak řídí po celý život, do značné míry nezávisle na vnějších vlivech
  • Vnějškově řízený člověk – je typickým v konzumní fázi moderní společnosti, je podobně jako tradičně řízený člověk silně ovlivnitelný svým okolím, nikoli však tím bezprostředním, naopak je atomizován a osamělý, a ovlivňují ho hlavně masová média, reklama a autority moderních mocenských systémů.

Koncept má blízko k teoriím Ferdinanda Tönniese (Gemeinschaft a Gesellschaft) či Émila Durkheima (mechanická solidarita versus organická solidarita), Riesman však přidává kritiku nejaktuálnější fáze moderní společnosti, čímž předjímá kritiku Marcuseho či Baudrillardovu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jirák, Jan, Köpplová, Barbara: Média a společnost, Praha, Portál 2003.
  • Reifová, Irena a kol.: Slovník mediální komunikace, Praha, Portál 2004.