David Riesman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
David Riesman
Narození 22. září 1909
Filadelfie
Úmrtí 10. května 2002 (ve věku 92 let)
Binghamton
Alma mater Harvard Law School
Harvardova univerzita
Povolání sociolog, advokát, vysokoškolský pedagog a spisovatel
Zaměstnavatelé Chicagská univerzita
University at Buffalo, The State University of New York
Harvardova univerzita
Ocenění Prix Alexis de Tocqueville (1980)
Rodiče David Riesman
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

David Riesman (22. září 1909, Philadelphia10. května 2002, Binghamton) byl americký právník a sociolog. Celosvětovou proslulost získal díky své knize Osamělý dav (The Lonely Crowd) z roku 1950.

Osamělý dav[editovat | editovat zdroj]

V knize Osamělý dav se Riesman pokusil analyzovat moderní společnost. Kriticky nahlíží především společnost konzumní. Riesman v knize rozlišuje tři typy osobnosti, které jsou charakteristické pro různé epochy dějin:

  • Tradičně řízený člověk – podléhá především svému bezprostřednímu okolí, které mu zprostředkovává hlavní ideologii společnosti
  • Niterně řízený člověk – byl obvyklým typem osobnosti v raných fázích modernity, svou hodnotovou orientaci zvnitřní v dětství, a tou se pak řídí po celý život, do značné míry nezávisle na vnějších vlivech
  • Vnějškově řízený člověk – je typickým v konzumní fázi moderní společnosti, je podobně jako tradičně řízený člověk silně ovlivnitelný svým okolím, nikoli však tím bezprostředním, naopak je atomizován a osamělý, a ovlivňují ho hlavně masová média, reklama a autority moderních mocenských systémů.

Koncept má blízko k teoriím Ferdinanda Tönniese (Gemeinschaft a Gesellschaft) či Émila Durkheima (mechanická solidarita versus organická solidarita), Riesman však přidává kritiku nejaktuálnější fáze moderní společnosti, čímž předjímá kritiku Marcuseho či Baudrillardovu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jirák, Jan, Köpplová, Barbara: Média a společnost, Praha, Portál 2003.
  • Reifová, Irena a kol.: Slovník mediální komunikace, Praha, Portál 2004.