David Boreanaz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
David Boreanaz
alt =
Rodné jméno David Patrick Boreanaz
Narození 16. května 1969 (44 let)
USA Buffalo, New York
Aktivní roky 1993-
Manžel/ka Ingrid Quinn (1997-1999)
Jaime Bergman (2001-)

David Patrick Boreanaz (* 16. května 1969, Buffalo, USA) je americký herec, který se stal známým zejména rolí upíra Angela v televizních seriálech Buffy, přemožitelka upírů a Angel. V současné době natáčí další populární seriál Sběratelé kostí (Bones), v němž hraje agenta FBI Seeleyho Boothe.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 16. května 1969 v Buffalu ve státě New York. Jeho otec Dave Roberts, vl. jménem David Thomas Boreanaz, se stal známým jako moderátor předpovědi počasí na stanici WPVI-TV, jeho matka Patti pracovala v cestovním ruchu. David má slovenské a italské kořeny.

Být hercem bylo jeho snem již od dětství. Když mu bylo šest, zhlédl divadelní představení The King and I v hlavní roli s Yulem Brynnerem. Od té doby šel za svým snem. Vystudoval herectví a filmovou tvorbu v New Yorku, po úspěšném zakončení studia se přestěhoval do Los Angeles. Zpočátku neměl příliš mnoho nabídek, dostával pouze menší epizodní role, např. v seriálu Ženatý se závazky (Married... with Children) si zahrál přítele Kelly. Největšího úspěchu se dočkal díky seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Tvůrce tohoto kultovního seriálu Joss Whedon napsal pro Davida vlastní seriál nazvaný Angel. Po několika filmových rolích se David vrátil opět k seriálu, který se jmenuje Sběratelé kostí (Bones).

David je podruhé ženatý. Jeho první ženou byla herečka Ingrid Quinnová, s níž se oženil 7. června 1997. O dva roky později se rozvedli. Jeho druhou ženou se stala herečka Jaime Bergmanová, kterou si vzal 24. listopadu 2001. Dne 1. května 2002 se jim narodil syn Jaden Rayne. Celá rodina včetně žije v současné době v Los Angels.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Buffy, přemožitelka upírů[editovat | editovat zdroj]

Roli upíra s duší Angela získal náhodou. Při procházce se psem si ho z okna všiml producent nezávislých filmů a dobrý známý castingové ředitelky Marcii Shulmanové. Na základě tohoto doporučení byl David pozván na konkurz. A roli získal. Postava Angela, upíra s lidskou duší, který se zamiluje do přemožitelky a pomáhá jí v boji se zlem, odstartovala Davidovu kariéru. Seriál skončil sedmou řadou, Angel pravidelně vystupoval pouze v prvních třech. V těch zbývajících účinkoval už jen jako speciální host. Fanoušci si postavu Angela natolik oblíbili, že pro něj byl napsán vlastní seriál nazvaný prostě Angel.

Angel[editovat | editovat zdroj]

Seriál pocházející z pera Josse Whedona byl napsán Davidovi přímo na tělo. Nejdříve se o seriálu mluvilo pouze jako o spin-off Buffy, ale tento názor byl brzy překonán. Angel byl oproti Buffy vážnější, temnější. Scenáristé totiž chtěli osud Angela posunout dál, ukázat nejniternější pocity. A to se jim podle kritiků podařilo. Angel není vnímán jako teenagerovský seriál, ale spíš coby seriál pro dospělé. Seriál skončil roku 2004 po 111 epizodách. Tomu předcházelo pět úspěšných let.

Děj navazuje na třetí řadu seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Poté, co Angel odchází ze Sunnydale do Los Angeles, si začíná budovat nový život. Zpočátku se musí se potýkat s mnoha existenčními problémy, které nakonec vyřeší si s pomocí několika přátel, s nimiž si zřizuje detektivní kancelář a snaží se tak společně pomáhat nevinným.

Sběratelé kostí[editovat | editovat zdroj]

Jeho nejnovější seriál, ve kterém hraje agenta FBI Seeleyho Boothe, bývalého armádního odstřelovače, který vyšetřuje vraždy. V tom mu pomáhá soudní antropoložka Dr. Temperance Brennanová (Emily Deschanelová). Seriál se stále natáčí.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Seriály[editovat | editovat zdroj]

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí galerii k tématu