Dafné

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o nymfě z řecké mytologie. O jiných nositelkách jména pojednává článek Dafné (jméno).
Dafné
Povolánílovkyně
RodičePeneus, Ladon a Amyklas (kráľ Sparty) a Gaia a Creusa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Apollón a Dafné od Jeana-Baptisty van Loo
Apollón a Dafné od Giovanniho Battisty Tiepola

Dafné (latinsky Daphne) je v řecké mytologii nymfa, dcera říčního boha Péneia (podle jiné verze dcera Gaii a Ládóna). Podobně jako bohyně Artemis je panenskou lovkyní.

Mytologie[editovat | editovat zdroj]

Dle řecké mytologie se bůh Apollón posmíval bohu lásky Erotovi. Eros se mu za to pomstil tím, že jej zasáhl svým, lásku vzbuzujícím zlatým šípem, zatímco Dafné (říční nymfu) zasáhl šípem lásku zabíjejícím. Apollon proto vzplanul k Dafné láskou, kterou však ona neopětovala, protože Erotův šíp způsobil pravý opak. Apollon Dafné pronásledoval, ona mu unikala. Vysílená Apollonovým pronásledováním, prosila bohyni země Gaiu, zda by mohla změnit její podobu. Ta jí proto proměnila ve vavřínový strom (řecky δάφνη – dáfnē). Její tělo se pokrylo kůrou, ruce se staly větvemi, vlasy listovím. Na její památku nosil Apollon vavřínový věnec.

Umění[editovat | editovat zdroj]

Příběh Apollona a Dafné zpracoval Ovidius ve svých Proměnách. Tragický osud této lásky také podnítil mnohé výtvarné umělce a skladatele, kteří příběh malířsky, sochařsky či hudebně zpracovali. Jsou to například tato díla:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Daphne (Mythologie) na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]