Džuči

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Džuči
Narození1182
Karakorum
Úmrtíúnor 1227 (ve věku 44–45 let)
Cumania
Příčina úmrtíjed
Povolánívojevůdce
ChoťBietuchumishi[1]
DětiOrda[1]
Bátú[1]
Berke[1]
Šiban[1]
Tuka Temür
Huolu[1]
… více na Wikidatech
RodičeČingischán[1] a Börte
RodČingizové
PříbuzníÖgedej, Tolujchán, Checheyikhen, Alahaibieji, Yeli'andun, Huochenbieji, Il-Altun, Tümelün, Čagataj, Wuluchi, Kölgen, Chawuer a Shuerche (sourozenci)
Khunkurán, Kuremsa, Sartaktaj, Petr Ordynský a Khuli (vnoučata)
Funkcechán
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Džuči (1180 - 1227) případně Džoči (mongolsky Зүчи, Züchi; krymskou tatarštinou Cuçi) byl nejstarším ze čtyř synů Čingischána a jeho manželky Börte. Spolu se svým otcem se účastnil dobývání Centrální Asie.

Před svou smrtí rozdělil Čingischán mongolskou říši na čtyři části a ty pak rozdělil do správy mezi své čtyři syny. Nejstarší Džuči obdržel severozápadní část sahající od Altaje až k Uralu a na jihu po Aralské jezero. Byl však zavražděn najatými vrahy a zemřel ve stejném roce jako jeho otec. Vládu nad tímto územím pak převzal jeho syn Batu. Říše s původním názvem Ulus Džuči byla rozsáhlým státním útvarem, který vznikl roku 1242 jako součást mongolské veleříše na ohromném prostoru východní Evropy a Sibiře a stala se základem později vzniklé Zlaté hordy.

Kolem Čingischánova otcovství jsou však pochybnosti. Krátce po svatbě Börte s Čingischánem (v té době Temüdžinem) byla Börte unesena kmenem Merkitů. Po několik měsíců byla držena v zajetí Chilgera Bokeho, bratra vůdce Merkitů. Později ji získal Temüdžin zpět a krátce na to Börte porodila Džučiho. Zdá se, že Čingischán zacházel s Džučim jako s vlastním, ale neví se přesně jestli byl jeho skutečným otcem on, nebo Chilger Boke. Tato nejistota ohledně otcovství nezůstala bez následků. Džučiho potomci, i přes to, že tvořili nejstarší větev rodiny, nebyli uznáváni jako Čingischánovi potomci.

Synové[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jochi na anglické Wikipedii.

  1. a b c d e f g Biografická databáze čínských historických postav.