Džuči

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Džuči
Juchi Khan.JPG
Narození1182
Karakorum
Úmrtíúnor 1227 (ve věku 44–45 let)
Eurasie
Příčina úmrtíjed
Povolánívojevůdce
ChoťBietuchumishi
DětiOrda Khan
Bátú
Berke
Shiban
Tuka Temür
Huolu
Buval
Kumatiemuer
Tanggute
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ106525224
Chimbay
RodičeČingischán a Börte
RodČingizové
PříbuzníÖgedej, Tolujchán, Checheyikhen, Alahaibieji, Yeli'andun, Huochenbieji, Il-Altun, Tümelün, Čagataj, Wuluchi, Kölgen, Chawuer a Shuerche (sourozenci)
Qun Quran, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4248239, Sartaqtay, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ12140198 a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ109315903 (vnoučata)
Funkcechán
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Džuči (1180 - 1227) případně Džoči (mongolsky Зүчи, Züchi; krymskou tatarštinou Cuçi) byl nejstarším ze čtyř synů Čingischána a jeho manželky Börte. Spolu se svým otcem se účastnil dobývání Centrální Asie.

Před svou smrtí rozdělil Čingischán mongolskou říši na čtyři části a ty pak rozdělil do správy mezi své čtyři syny. Nejstarší Džuči obdržel severozápadní část sahající od Altaje až k Uralu a na jihu po Aralské jezero. Byl však zavražděn najatými vrahy a zemřel ve stejném roce jako jeho otec. Vládu nad tímto územím pak převzal jeho syn Batu. Říše s původním názvem Ulus Džuči byla rozsáhlým státním útvarem, který vznikl roku 1242 jako součást mongolské veleříše na ohromném prostoru východní Evropy a Sibiře a stala se základem později vzniklé Zlaté hordy.

Kolem Čingischánova otcovství jsou však pochybnosti. Krátce po svatbě Börte s Čingischánem (v té době Temüdžinem) byla Börte unesena kmenem Merkitů. Po několik měsíců byla držena v zajetí Chilgera Bokeho, bratra vůdce Merkitů. Později ji získal Temüdžin zpět a krátce na to Börte porodila Džučiho. Zdá se, že Čingischán zacházel s Džučim jako s vlastním, ale neví se přesně jestli byl jeho skutečným otcem on, nebo Chilger Boke. Tato nejistota ohledně otcovství nezůstala bez následků. Džučiho potomci, i přes to, že tvořili nejstarší větev rodiny, nebyli uznáváni jako Čingischánovi potomci.

Synové[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jochi na anglické Wikipedii.