Dřevěné Mlýny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dřevěné Mlýny (německy Holzmühl) je bývalá obec, jejíž v současnosti již zrušený katastr, o rozloze 295 hektarů, se rozkládal na obou březích řeky Jihlavy na moravské straně historické zemské hranice Čech a Moravy a od 15. prosince 1923[1][2][3] náleží k Jihlavě, v jejímž rámci náleží téměř celý ke katastrálnímu území Jihlava, ale zasahuje i do katastrálních území Bedřichov u Jihlavy a Helenín.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Původně se jednalo o velice malou vesnici vzniklou v blízkosti Hölzlova mlýna,[4] jenž zde stál na břehu řeky Jihlavy. Zkomolením názvu a následným chybným překladem do češtiny posléze vznikl český název obce. V současnosti již tento mlýn nestojí a na bývalém katastru obce se nachází různý typ zástavby. Historická zástavba se nachází například v ulicích U Hlavního nádraží, Jiřího z Poděbrad, U Skály. Severně od řeky je to převážně průmyslová zóna, rozkládající se východně od zdejšího železničního nádraží. Západně a jižně od nádraží se pak nachází obytná zástavba. Jižně od řeky se severně od Okružní ulice nachází převážně prvorepubliková rodinná zástavba na Kalvárii a jižně od ní pak největší jihlavské panelové sídliště Březinovy sady. Západně od tohoto sídliště se podél bývalé hranice katastru rozkládá velký park Březinovy sady. Na jihozápadním okraji bývalého katastru se nachází převážná část Zoo Jihlava.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jihlava město a okolí. In: Jihlava: Národohospodářská propagace Československa, 1933. Kapitola Vývoj komunálních poměrů jihlavských, s. 13. (čeština)
  2. Bakalářská práce „Činnost politických stran v Jihlavě v období I. československé republiky“, str. 22
  3. Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1923. I./4354. Interpelace poslanců Pittingera, dra Raddy a druhů celé vládě o nuceném sloučení obce Dřevěných Mlýnů s Jihlavou [online]. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky [cit. 2018-09-04]. Dostupné online. 
  4. http://www.iglau.cz/ctvrti.php?idclanku=070706-1185036597