Dýňový olej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dýňový olej
Dýňový olej
Dýňový olej
Základní informace
KategorieRostlinné oleje
Místo původuRakousko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dýňový olej je rostlinný olej z tykve olejné používaný zejména ve střední Evropě.

Výroba oleje[editovat | editovat zdroj]

Dýňový olej se vyrábí lisováním semínek tykve olejné. Vznikl v období Rakousko-Uherské monarchie, v roce 1735, vyšlechtěním tykve olejné profesorem Erichem Čermákem.[1] Tykev olejná se pěstuje v tradiční oblasti jižního Štýrska, ale i jižního Burgenlandu a přilehlých oblastí Maďarska, Chorvatska a Slovinska a také v Rusku. Plody váží kolem 8–10 kilogramů. Olej má tmavě zelenou až po červenočernou barvu, a proto se mu někdy přezdívá černé zlato.[2] Nejznámější je Štýrský olej,[zdroj?!] lisovaný za studena, který je vývozním artiklem Rakouska a Slovinska. Tykve se sbírají na podzim, je udělána extrakce semen, která se poté promyjí a usuší při teplotě 50 stupňů Celsia. Výhodou oproti ostatním olejům je, že lisování se může provádět během celého roku. Další významní producenti jsou v roce 2022 v Maďarsku, Rumunsku a na Ukrajině.

Použití[editovat | editovat zdroj]

V kuchyni, až do 70 let dvacátého století, byl znám pouze v Rakousku, poté se postupně začal využívat i v jiných zemích a to zejména ve střední Evropě, v jihovýchodním Rakousku (Štýrsku), východním Slovinsku (Štýrsko a Prekmurje), střední Transylvánii, Orastie-Cugir regionu v Rumunsku, v severozápadním Chorvatsku (Vojvodina) a v některých oblastech Maďarska. Má oříškovou vůni a příchuť. Používá se například k ochucení salátu, sulců, polévek, bramborové kaše nebo těstovin. V kosmetice se používá v přípravkách pro zvláčnění pokožky, proti lámavosti nehtů. Olej obsahuje kyselinu linolovou, olejovou, palmitovou a myristovou. Dále obsahuje Vitamín K, Vitamín E, vitamín A a karoten.[zdroj?] Ve farmacii a medicíně se používá pro obsah selenu a vitamínu E jako antioxidant pro organismus, proti artritidě a prostatitidě.[zdroj?]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rostlinné oleje. d Test. 2014-10-30, čís. 11, s. 5. Dostupné online [cit. 2022-07-04]. ISSN 1210-731X. 
  2. Dýňový olej a jeho blahodárné účinky. Jak ho využít v kuchyni?. Apetit Online [online]. [cit. 2022-07-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]