Dádra a Nagar Havélí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Dádra a Nágar Havélí)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
दादर और नगर हवेली
Dādra aur Nagar Havelī

Dadra and Nagar Haveli
Státní zřízení svazové teritorium Indie
Hlavní město Silvassa
Rozloha 491 km²
Počet obyvatel 220 451 (2001)
Místní jazyk gudžarátština a jiné

Dadra a Nagar Haveli (hindsky दादर और नगर हवेली - Dādra aur Nagar Havelī, gudžarátsky દાદરા-નગરહવેલી - Dādrā-Nagarhavelī, anglicky Dadra and Nagar Haveli, česky také Dádra a Nagar-havéli) jsou dvě malá, spolu nesouvisející území na pomezí indických spolkových států Gudžarát a Maharaštra (130 km severně od Bombaje), která jsou spravována jako svazové teritorium Indické republiky ústřední vládou v Dillí.

V prvních zmínkách o této oblasti se hovoří o vládě různých dynastií původního obyvatelstva národu Koli. V 13. století spadla celá oblast pod vládu rajputské dynastie, území Dadra a Nagar Haveli se stalo součástí malého státu Ramnagar až do poloviny 18. století, kdy moc přešla na dynastii Marathů. Od roku 1783 (Nagar Haveli) resp. 1785 (Dadra) patřilo území k Portugalské Indii.

Poloha teritoria

V červenci 1954 převzali moc místní nacionalisté, kteří vytvořili proindickou správu, a protože se Indie zdráhala udělit portugalským jednotkám povolení k průchodu přes indické území (s účelem vzpouru potlačit), trval tento stav až do 11. srpna 1961, kdy Indie území anektovala a oficiálně včlenila jako svazové teritorium do Indie.

Dadra je enklávou na území státu Gudžarat, Nagar Haveli leží jen několik kilometrů jižněji mezi státy Gudžarat a Maharaštra. Celková rozloha činí 491 km², počet obyvatel obnáší podle posledního sčítání lidu (březen 2001) 220.451. Hlavním městem je Silvassa (také Silvasa, kolem 12.000 obyvatel).

Území svazového teritoria je mírně zvlněné, dosahuje výšky jen něco málo přes 300 m n. m. a je přibližně z 40 procent zalesněné. Územím protéká řeka Damanganga (také Daman Ganga), která asi 25 km severozápadně ústí do moře (v distriktu Daman).

Nejvíce používaným jazykem je gudžarátština, dále maráthština a jiné. Obyvatelstvo tvoří hinduistická většina s malými křesťanskými a muslimskými menšinami. Kolem 80 procent obyvatelstva je zaměstnáno v zemědělství, kde značnou roli hraje pěstování rýže a prosa. V důsledku nízkých daní lze najít i omezený počet malých závodů a manufaktur zpracovatelského a chemického průmyslu.

Související články[editovat | editovat zdroj]