Cumulonimbus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cumulonimbus Calvus
cumulonimbus Capillatus

Cumulonimbus (Cb) je bouřkový oblak, který roste do velkých výšek kolem 5000 až 15 000 , výjimečně 20 000 m. Díky tropopauze ve vyšších vrstvách atmosféry má jeho horní část typický tvar kovadliny. Je v podstatě příčinou všech bouřek a ostatních jevů jako například tornádo.

Lze ho rozdělit podle jeho tvarů, intenzity srážek a různých doprovodných meteorologických jevů, kterými jsou například související pruhy virga, krupobití, v zimě sněhové bouře, atd. Jeho tvary a tím pádem i stupnice intenzity srážek z něj vypadávající jsou různé a proto tento oblak dělíme na různá latinsky popsaná stádia. Kupříkladu Cb mamma vznikající v prudkých letních bouřích jako jev ustupující síly bouře a rozpadu oblačnosti do cirrů, popř. nastupující menší bouřky lokálních rozměrů.

Cumulonimbus Capillatus Mamma

Cb se obecně vyvíjí z oblačnosti typu cumulus congestus a vyskytuje se nejvíc v letních měsících jako doprovodný jev vlhkého počasí a větších veder, nebo jako nástup studené fronty, kde Cb znamená široké rozpoložení oblaku s možností velkého výskytu bouřkové činnosti zejména na čele fronty. Cb vzniká při přechodu výrazné studené fronty i za teplot kolem 0 °C, ale je poměrně malý a doprovodné jevy nejsou nijak výrazně intenzivní.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]