Croagh Patrick

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Croagh Patrick (en)
Cruach Phádraig (ir)
Pohled na severní svah
Pohled na severní svah

Vrchol764 m n. m.
Prominence640 m
SeznamyMarilyns
Poloha
SvětadílEvropa
StátIrskoIrsko Irsko
Souřadnice
Croagh Patrick
Croagh Patrick
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Croagh Patrick (764  m n. m) je hora na západním pobřeží Irska nad zálivem Clew Bay, zhruba 8 km vzdušnou čarou směrem na západ od města Westport v hrabství Mayo. Vrchol hory, na němž stojí malá kaple, je významné poutní místo. Croagh Patrick figuruje na seznamu chráněných oblastí přírodního dědictví (Nature Heritage Areas) v hrabství Mayo pod číslem 483.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Croagh Patrick je třetí nejvyšší horou na území hrabství Mayo - po vrcholu Mweelrea (814 m n. m.), který je nejvyšší horou nejen hrabství, ale i provincie Connacht, a hoře Nephin (806 m n. m.).

Masív Croagh Patricku je přibližně 10 -11 km dlouhý a 5 km široký. Zejména severní svah pod hlavním vrcholem je velmi strmý. Povrch tvoří vesměs jen tráva a kameny. Na severním úpatí hory jsou pole, louky malé listnaté lesíky do výšky 100 m n. m., na jižních svazích až do 250 m n. m. Na jižním úbočí směrem k jezeru Nacorra rostou jehličnaté lesy až do výšky 200 m n. m. Ze severního svahu hory stéká mnoho potoků a říček přímo do Atlantského oceánu. Nejkratší vzdálenost z vrcholu hory k mořskému pobřeží činí 3 km.

V 80. letech 20. století byly ve zdejších horninách zjištěny velké zásoby zlata (12 křemenných žil s odhadovanými zásobami cca 700 000 tun rudy), které se však pro velký odpor ochránců přírody nezačalo těžit.[2]

Poutní místo[editovat | editovat zdroj]

Poutníci při výstupu na Croagh Patrick

Traduje se, že v roce 441 vystoupil na vrchol hory svatý Patrik a 40 dní se zde postil. Od této legendy se odvozuje historie místních poutí. [3] Croagh Patrick však byl posvátným a uctívaným místem již v předkřesťanských dobách, pravděpodobně až 3000 let př. n. l., jak dosvědčily i některé nálezy během archeologického průzkumu, zahájeného v roce 1994.[4] V minulosti se hromadné výstupy na vrchol konaly o letním slunovratu, v moderní době sem stoupají tisíce lidí (až 50 000 poutníků) poslední červencovou neděli (tzv. "Reek Sunday") v rámci poutě, spojené s odkazem svatého Patrika.[5]

Kaple[editovat | editovat zdroj]

Kaple na vrcholu, v níž se v den konání poutě slouží mše, byla postavena 20. července 1905. Kaple je běžně otevřena jen o svátcích, jen v roce 2005 byla na oslavu 100. výročí jejího postavení otevřena v létě každý den.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Nejkratší cesta do sedla mezi východním vrcholem Croagh Patrick East Top (541 m n. m.) a hlavním vrcholem vede z odbočky poblíž zřícenin augustiniánského kláštera ve vsi Murrisk na pobřeží zálivu Clew Bay. Poutní cesta je mnohem delší a trvá zpravidla dva dny. Pouť začíná v Ballyntonberském opatství a první den bývá ukončen ve vsi Aghagower, odkud se poutníci vracejí na noc do Westportu. Druhý den pak cesta pokračuje po jižním svahu až do sedla a odtud na vrchol.[5] Pro individuální turistiku jsou nejpříhodnější letní měsíce červenec a srpen, kdy bývá nejlepší viditelnost. Přesto je nezbytné se na výstup vybavit oblečením, schopným odolat prudkému dešti, který v tomto kraji není žádnou výjimkou.[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Panorama jižního svahu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Croagh Patrick na anglické Wikipedii.

  1. Heritage: Natural Heritage Areas. Proposed Natural Heritage Areas in Mayo [online]. Mayo County Council [cit. 2017-01-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Paddy Hopkins. The Mayo News [online]. 2013-07-30 [cit. 2017-01-10]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-03-08. (anglicky) 
  3. a b CLARKE, Jim. Croagh Patrick [online]. summitpost.org, 2003-09-25 [cit. 2017-01-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. The history of Croagh Patrick. Historical Interest [online]. Teach na Miasa - Croagh Patrick Visitor Centre [cit. 2017-01-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b SOMERVILLE, Christopher. Irsko. Brno: Computer Press, 2006. 399 s. ISBN 80-251-1170-9. S. 194–197. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]