Crack (droga)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Crack

Crack je slangový název pro volnou bázi kokainu. Je to tedy protějšek soli kokainu – hydrochloridu. Kokain jako bílý prášek, který se většinou šňupe, je vlastně látka transformovaná pomocí kyseliny chlorovodíkové (HCl) na svou sůl, protože ta se mnohem lépe rozpouští, tudíž se lépe vstřebává do krevního oběhu uživatele. Při kouření volné báze – cracku – se uvolňuje navíc jako vedlejší produkt látka, která ve formě soli nevzniká, a crack je proto nebezpečnější, návykovější a má jiné účinky než kokain. C17H21NO4, který se řadí mezi tvrdé, stimulační a narkotické drogy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv – plakát proti cracku

Crack je cenově dostupnější variantou kokainu. Jeho kouření je od počátku osmdesátých let 20. století masivně rozšířeno mezi černošskou populací v USA a v devadesátých letech též v západní Evropě.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Crack vzniká tepelnou úpravou kokainu s alkalickým činidlem (nejčastěji se jedná o jedlou sodu, prášek do pečiva ale i vápno) spolu s éterem nebo méně často používaným čpavkem. Nejedná se tedy o novou látku, nýbrž o látku přeměněnou, tzv. volnou bázi.

Aplikace[editovat | editovat zdroj]

Crack se na rozdíl od kokainu nešňupe, ale bývá kouřen, a to ve zvláštních skleněných trubičkách o vnitřním průřezu zhruba 6 mm či v cigaretách s příměsí marihuany a tabáku. Taktéž je možné inhalovat kouř, který vzniká spalováním cracku na pocínované fólii. Jednorázová dávka bývá 10–120 mg.

Účinky[editovat | editovat zdroj]

Aktivní působící složkou „cracku“ je kokain. Samotný „crack“, absorbovaný plícemi, působí na CNS podobně jako kokain. Mechanismus jeho působení na mozkovou tkáň není přesně znám: pravděpodobně blokuje absorpci noradrenalinu presynaptickými zakončeními neuronů. Užívání volné báze je nejrychlejší způsob, jak dostat do mozku značné množství kokainu. Kouř se absorbuje v plicích a dostává se do mozku během 4–6 sekund po inhalaci. Účinek cracku dosahuje vrcholu během prvních 30–60 minut po požití a v průběhu další hodiny mizí. Stav intenzivní euforie trvá 5–10 minut. Jinak jsou účinky blízké kokainu.

Návyk a závislost[editovat | editovat zdroj]

Hlavním a velice nebezpečným rysem cracku je vysoká návykovost. Ve velice krátké době, často po několika měsících vyvolává silnou psychickou závislost. Crack, stejně jako kokain, nemá potenciál způsobovat fyzickou závislost. Oběti cracku trpí v pokročilejším stádiu přeludy a halucinacemi a vážně se zhoršuje jejich fyzický stav. Hlavním problémem jeho užívání je vysoké nebezpečí předávkování, protože je těžké odhadnout množství aktivních látek v často „řezaném“ množství.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.