Connecticut (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Connecticut
pohled z French King Bridge (Mohawk Trail)
pohled z French King Bridge (Mohawk Trail)
Základní informace
Délka toku 552 km
Plocha povodí 29 000 km²
Průměrný průtok 606 m³/s
Světadíl Severní Amerika
Pramen
Ústí
Protéká
USAUSA USA (Connecticut, Massachusetts, Vermont, New Hampshire)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán
tok řeky na mapě
tok řeky na mapě
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Connecticut (anglicky Connecticut River) je řeka na severovýchodě USA ve státech Connecticut, Massachusetts, Vermont a New Hampshire. Je dlouhá 552 km. Povodí řeky zaujímá plochu 29 000 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení v jezeře Fourth Connecticut Lake v severní části Appalačského pohoří. Teče na jih v hlubokém údolígrabenu, kde vytváří řadu vodopádů. Ústí do průlivu Long Island Sound v Atlantském oceánu. Mezi městy Gill a Erwing protéká pod mostem French King Bridge, přes který vede spolkové státní silnici Massachusetts Route 2 a také známá indiánská stezka Mohawk Trail.

Mezi městy Stewartstown (poblíž trojmezí Québecu, Vermontu a New Hampshire) a Northfield (trojmezí Vermontu, New Hampshire a Massachusetts) tvoří hranici mezi Vermontem a New Hampshire.

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou sněhové a dešťové srážky. Průměrný průtok v ústí činí 606 m³/s. Nejvyšších stavů dosahuje v dubnu a v květnu.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Peřeje a vodopády na řece jsou využívány vodními elektrárnami. Díky kanálům vybudovaným kolem nesjízdných úseků je možná vodní doprava pro menší námořní lodě do Hartfordu a pro říční lodě do Holyoke.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]