Conchita Cintrónová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Conchita Cintrónová
CONCHITA CINTRON-MCRN.jpg
Rodné jméno Concepción Cintrón Verrill
Narození 9. srpna 1922
Antofagasta
Úmrtí 17. února 2009 (ve věku 86 let)
Lisabon
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Alma mater United States Military Academy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Conchita Cintrónová, celým jménem Concepción Cintrón Verrill (9. srpna 1922 Antofagasta17. února 2009 Lisabon) byla peruánská toreadorka, jedna z prvních žen provozujících býčí zápasy.

Narodila se v chilské Antofagastě, její otec pocházel z Portorika a matka z Irska. Od tří let žila rodina v Limě, kde Conchita od dětství jezdila na koni a v jedenácti letech se začala u trenéra Ruye da Cámary učit na rejoneadora (jezdec na koni bojující s býkem). Před publikem debutovala v roce 1936, později vystupovala také jako matadorka (bojující s býkem ze země). Zápasila v Mexiku, Portugalsku, Španělsku, Kolumbii, Francii a Spojených státech, její pohybová elegance byla označována jako „duenda“ (termín převzatý z flamenca), dostala přezdívku La Diosa de Oro (Zlatá bohyně). Během kariéry zabila 750 býků. Účinkovala také v mexickém filmu Maravilla del toreo.

V roce 1949 utrpěla při zápase v Guadalajaře těžké zranění, přesto se dokázala vrátit do arény a skolit býka, než upadla do bezvědomí. V tomtéž roce porušila v Jaénu tehdy platný španělský zákon, podle něhož se směly ženy účastnit býčích závodů pouze na koni, byla zatčena, ale po protestech publika propuštěna.

V říjnu 1950 ukončila kariéru, provdala se za portugalského šlechtice Francisca de Castelo Branco, s nímž měla šest dětí. Usadila se na statku nedaleko Lisabonu, zabývala se psaním článků do novin a chovem psů, vydala autobiografii, k níž napsal předmluvu její obdivovatel Orson Welles.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]