Colnago

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Colnago
Logo
Logo
Colnago C59 with Campagnolo Super Record (9619526994).jpg
Základní údaje
Právní formaveřejně obchodovaná společnost
Datum založení1954
ZakladatelErnesto Colnago
Adresa sídlaCambiago, Itálie
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Oblast činnostibicycle industry
Produktyjízdní kolo
Identifikátory
Oficiální webwww.colnago.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Colnago Ernesto & C. S.r.l. nebo Colnago je italským výrobcem jízdních kol určených pro silniční závody. Společnost založil Ernesto Colnago v roce 1952 v italském Cambiagu poblíž Milána. Místo toho, aby Ernesto pokračoval v rodinné firmě, vybral si možnost pracovat v obchodě s jízdními koly. Ve třinácti letech pracoval jako učeň ve firmě Gloria Bicycles a později začal závodit na silnici. Po těžkém pádu, který způsobil ukončení jeho závodní kariéry, si otevřel vlastní obchod s koly (1952) a ještě ten samý rok sestavil své první cyklistické rámy. Jako závodní mechanik byl hodně poptávaný. V roce 1955 působil jako druhý mechanik u týmu Nivea na Giro d’Italia a nakonec byl zaměstnán jako hlavní mechanik týmu Molteni, za který jezdila belgická legenda Eddy Merckx.

Značka Colnago se stala známou díky vysoce kvalitním ocelovým silničním rámům a později také díky své kreativitě a inovaci v oblasti výroby rámů jízdních kol. Colnago bylo první značkou, která začala pro výrobu rámů používat karbonová vlákna, dnes tak stěžejní materiál pro výrobu moderních kol

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podpis Ernesto Colnaga je na všech nových kolech Colnago, s výjimkou speciálních modelů Ferrari.

Koncem 60. let a celá 70. léta byl Ernesto Colnago obecně považován za jednoho z nejlepších stavitelů silničních rámů. V roce 1960 byl svědkem jak si Luigi Arienti dojíždí pro zlatou medaili na Olympijských hrách v Římě na kole Colnago. V roce 1963 se Ernesto Colnago přidal k týmu Molteni jako hlavní mechanik a závodníci jako Gianni Motta začali jezdit na jeho kolech. Vítězství Michele Dancelliho v roce 1970 na kole Colnago v závodě Milan-San Remo inspirovalo Ernesta ke změně jeho loga na 'Asso di Fiori' (♣)

K týmu Molteni se po rozpadu týmu Faema přidal Eddie Merckx. To co následovalo, popisuje Ernesto Colnago takto: „Merckx byl šampion s velkou budoucností a já byl nadějný stavitel kol. Byla velká čest pracovat pro takovou osobnost. Vzájemná spolupráce nás oba posunula dopředu a vyvinuli jsme speciální vidlice a kola.“ Důkazem je například vyvinutý super lehký rám, se kterým Merckx v roce 1972 prolomil světový rekord v hodinovce.

Díky vítězství v závodech rostla reputace a Colnago se ponořil do trhu výroby jízdních kol. Na počátku 70. let nastal ve Spojených státech cyklistický boom a firma Colnago začala kola produkovat ve velkém, jakoby v sázce byla budoucnost lidstva. V té době byl pro Colnago pilířem výroby model Super následován typem Mexico, který byl pojmenován na počest úspěšného pokusu o zdolání hodinovky v Mexico City. Postupně přicházely další modely jako Superissimo a Esa Mexico. Už tyto první modely Colnaga byly skvělými jízdními koly a předznamenaly tak kult budoucí výroby.

Colnago C40

V reakci na kritiku, že jeho rámy nejsou dostatečně tuhé, začal Ernesto Colnago experimentovat se změnou chování komponent rámu. V roce 1983 představil rám Oval CX s oválným profilem horní trubky, za účelem větší tuhosti. Poté experimentoval s různě zahnutými trubkami rámů, které se staly výrobními modely nejvyšší třídy. Začalo to s modelem Master, poté Master-Light, Master Olympic a Master Piu. Colnago sestavil rám z  trubek Columbus, na kterém Giuseppe Saronni vyhrál mistrovství světa v silniční cyklistice v roce 1982. Poté byla vydaná limitovaná edice kol se Saronniho jménem.

Colnago model: Master Extra Light, závodní silniční kolo s ocelovým rámem

Zatímco Colnago pokračovalo ve výrobě špičkových ocelových kol, začalo od 80. let vyrábět rámy i z dalších materiálů jako titan, hliník, karbon a jiné materiálové směsi. Z této doby pochází také unikátní rám Bititan, který má dvojitou titanovou spodní trubku. Zahnuté a předimenzované trubky rámu se objevily na modelu Tecnos, který je jedním z nejlehčích ocelových kol. Stejné zahnutí a velikost byli použity také pro hliníkový rám Dream. V roce 1981 byl vyroben prototyp CX Pista-samonosná konstrukce z karbonového vlákna s diskovými koly-který byl představen na výstavě kol v Miláně. Následně začal Colnago spolupracovat s Ferrari na vývoji technologie karbonových vláken. Ernesto také připisuje zásluhu svým inženýrům za opravdovou výzvu v oblasti návrhu vidlice, která vedla k inovativní rovné ocelové vidlici Precisa. Colnago experimentoval i s kombinací materiálů, jako například u modelů CT-1 a CT-2, jejichž hlavní trubky byly z titanu a vidlice a zadní konstrukce z karbonu. Nebo u rámu Master, kde kombinoval ocelové trubky s karbonovou vidlicí a zadní konstrukcí.


První pokusy Ernesta Colnaga o produkci karbonových rámů nebyly komerčně úspěšné, ale své získané poznatky začlenil do stěžejních rámů jako C-40 (1994) a C-50 (2004), které byly pojmenovány po 40 a 50 letech výroby Colnaga. Tyto karbonové rámy nastavily nový standard top kvality. Rozhovor s Ernesto Colnagem, ve kterém popisuje několik svých průlomových kol, je dostupný zde.

Sponzorování týmů[editovat | editovat zdroj]

Eddy Merckx na Mistrovství světa v roce 1966.
Eddy Merckx na Mistrovství světa v roce 1966.

Od roku 1974 sponzorovalo Colnago alespoň jeden profesionální tým ročně, často i více. K tomu i jiné týmy v pelotonu závodily na kolech Colnago. Na počátku 70. let závodil na kolech Colnago tým Molteni s Eddy Merckxem. Giuseppe Saronni závodil na Colnagu po celou kariéru, od roku 1977 za tým Scic, poté v týmech Gis Gelati a Colnago-Del Tongo. Colnago bylo známé také sponzorováním profesionálních cyklistických týmu Mapei či Lampre v 90. letech. V roce 2005 sponzorovalo i tým Rabobank. Dalším týmem byl americký Navigators, za které jezdil v letech 2005-2008 australský sprinter Hilton Clarke. V roce 2006 se na seznam sponzorovaných týmů Colnagem přidal tým Milram s Alessandro Petacchim a Erikem Zabelem. K tomu je Colnago spolusponzorem Landbouwkrediet-Colnago profi týmu, který závodí v soutěži UCI Europe Tour. Dále bylo dodavatelem rámů týmu Tinkoff v roce 2007. Pro rok 2012 sponzorovalo Colnago tým Colnago-CSF Bardini. Od Tour de France 2011, jezdí na rámech Colnago tým Europcar.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Colnago na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]