Coeur d'Alene

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Coeur d'Alene
Pohled na město
Pohled na město
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška667 m n. m.
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Federální státIdaho
OkresKootenai County
Coeur d'Alene
Coeur d'Alene
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha42 km²
Počet obyvatel44 137 (2010)
Hustota zalidnění1 050,9 obyv./km²
Etnické složeníBílí Američané 94 %, indiáni 1,2 %
Správa
StarostaSteven Widmyer
Vznik1878
Oficiální webwww.cdaid.org
PSČ83814, 83815
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Coeur d'Alene (výslovnost [kɔːr dəˈleɪn]) je město v severní části amerického státu Idaho na břehu stejnojmenného jezera. Je správním centrem okresu Kootenai County a žije v něm 44 137 obyvatel,[1] jeho aglomerace má okolo 140 000 obyvatel a spolu s nedalekým Spokane ve státě Washington vytváří kombinovanou statistickou oblast, kde žije více než 700 000 obyvatel. Město je známé také pod zkratkou CDA.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast prozkoumal roku 1807 David Thompson, v roce 1879 zde generál William Tecumseh Sherman založil pevnost Fort Coeur d'Alene, nazvanou podle místního domorodého kmene Kerdalénů (vlastním názvem Schitsu'umsh, pojmenování „Cœur d'Alène“, doslova „srdce jako šídlo“, dostali od francouzských obchodníků s kožešinami podle tvrdého obchodního vyjednávání).[2] Kolem pevnosti vznikla osada, která byla v roce 1886 připojena na železnici a o rok později získala městská práva. Rozvoj města je spojen s bohatými nalezišti rud stříbra, zinku a olova v okolní oblasti známé jako Silver Valley. Coeur d'Alene vešlo do americké historie velkými hornickými nepokoji v letech 1892 a 1899.[3]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Město má vlhké kontinentální podnebí, průměrné zimní teploty se pohybují kolem nuly a letní kolem 20 °C, srážky činí 650 mm ročně. Největším zaměstnavatelem je zdravotnický koncern Kootenai Health, významnými podniky jsou také důlní společnost Hecla Mining a dřevozpracující Western Timber Products. Město má dobré dopravní spojení díky dálnici Interstate 90. Rostoucí důležitost pro ekonomiku města má turistika, Barbara Waltersová označila CDA za „malý kousek nebe“.[4] Nachází se zde největší golfový resort na americkém Severozápadě, okolí města nabízí také množství příležitostí k provozování zimních sportů, každoročně se zde pořádá triatlonový závod Ironman Coeur d'Alene. Z města je možno podnikat výpravy do chráněného území Coeur d'Alene National Forest.

Skupina Alter Bridge věnovala městu stejnojmennou skladbu na albu AB III.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Suburban Stats Dostupné online
  2. Naše řeč 5/1972 Dostupné online
  3. Library of Congress Dostupné online
  4. Cities Journal Dostupné online Archivováno 23. 3. 2018 na Wayback Machine.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]