Clyde Cessna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Clyde Cessna
Clyde Vernon Cessna.jpg
Narození 5. prosince 1879
Iowa
Úmrtí 20. listopadu 1954 (ve věku 74 let)
Kansas
Ocenění National Aviation Hall of Fame
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Clyde Vernon Cessna (5. prosince 1879, Hawthorne, Iowa, USA20. listopadu 1954 Wichita, USA) byl americký průkopník aviatiky a letecký konstruktér, zakladatel značky Cessna.

Život[editovat | editovat zdroj]

Clyde Cessna se narodil v Iowě, když mu byly dva roky, jeho rodiče se přestěhovali do Kansasu. Na rodinné farmě, kde vyrůstal se šesti mladšími sourozenci, se již v dětství začal zajímat o zemědělskou techniku a její vylepšování. Ve 26 letech se oženil a o tři roky později začal v Oklahomě pracovat jako prodejce aut.

Clyde V. Cessna kolem r. 1917

Zlom v jeho životě nastal v roce 1910, kdy se přijel do Kansasu podívat na leteckou přehlídku. Zážitek jej naprosto ohromil a hned v dalším roce zkonstruoval s pomocí svého bratra Roye svůj první jednoplošník poháněný upraveným lodním motorem – Silverwing.[1] Šlo o letoun podobný Blériotu IX. Pro svého autora se stal nejprve zdrojem frustrace – při prvním pokusu o vzlet se převrátil a vyžádal si značné opravy. Následovala série neúspěšných startů. Nakrátko se letoun vznesl až na 14. pokus, přičemž po pokusu o zatáčku Cessna vzápětí narazil do aleje stromů.[2][1]

Významného leteckého úspěchu dosáhl až o několik měsíců později, když dokázal se svým strojem ulétnout 8 km. V prodeji aut se mu dařilo a mohl si tak otevřít výrobnu letounů a následně i leteckou školu. Jeho další plány přerušila 1. světová válka a hospodářská krize, kvůli níž se Cessna vrátil do Kansasu na rodinnou farmu.[3]

V roce 1925 založil s Walterem Beechem a Lloydem Stearmanem Travel Air Manufacturing Company a stal se jejím prezidentem. Po vzájemné roztržce založil v září 1927 vlastní společnots Cessna Aircraft Corporation. Prodávala mj. jednoplošník Cessna AW, který dosahoval rychlosti až 233 km/h, modely CW-6 nebo DC-6. Velká hospodářská krize nicméně vedla k uzavření firmy v roce 1931. O tři roky později ji Cessna znovu otevřel a poté prodal svým synovcům Dwaneovi a Dwightovi Wallaceovým. Sám se pak vrátil k farmaření.

Clyde Cessna ve svém druhém letounu The Comet

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ZUSKA, Adam. Příběh pana Cessny [online]. Aeroweb, 2014-11-20. Dostupné online. 
  2. CLARK, Anders. Clyde Cessna and the Founding of the Cessna Aircraft Company [online]. Disciples of Flight, 2016-6-14. Dostupné online. (anglicky) 
  3. -DBS-. Jak měl pan Cessna několikrát nehodu a poté se skoro vzdal letectví [online]. Flymag.cz, 2014-10-6. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]