Claudia Octavia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Claudia Octavia
Busta Claudie Octavie
Busta Claudie Octavie
Manžel Nero
Narození 40
Řím
Úmrtí 8. června 62 (ve věku 21–22 let)
Ventotene
Dynastie Julsko-klaudijská
Otec Claudius
Matka Valeria Messalina
Portrét na minci

Claudia Octavia (39/40 Řím8. června 62 Ventotene) byla římská císařovna, první manželka římského císaře Nerona, dcera císaře Claudia a Valerie Messaliny.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Římě. Jako mladou dívku ji otec zasnoubil s praetorem Luciem Juniem Silanem Torquatem, jenž byl také Augustovým potomkem. Byla jediná dcera císaře Claudia a jeho manželky Messaliny. Pojmenována byla po své prababičce Octavii, sestře prvního císaře Augusta. Jejím bratrem byl Britannicus. Z Claudiova druhého manželství měla také nevlastní sestru Claudiu Antonii.

Vzestup Nerona[editovat | editovat zdroj]

Octaviina matka Messalina byla v roce 48 popravena kvůli spiknutí s cílem zavraždit svého muže Claudia. Po popravě Messaliny se Claudius znovu oženil se svou neteří Agrippinou mladší. Agrippina měla z prvního manželství syna Nerona (rodné jméno Lucius Domitius Ahenobarbus) a pomocí svých manipulací a intrik zničila vztah mezi Claudií Octavií a Luciem Silanem. Přesvědčila císaře, aby Nerona adoptoval (jako Nerona Claudia Caesara Augusta Germanika) a učinil ho svým nástupcem na úkor svého prvorozeného syna Britannika. Nero si poté 9. června 53 vzal Claudii Octavii za ženu.

Život císařovny[editovat | editovat zdroj]

Císař Claudius zemřel 13. října 54 a jeho následníkem se stal Nero, který nastoupil na trůn. Na počátku roku 55 dal zavraždit nevlastního bratra Britannica. Cornelius Tacitus uvádí, že od této chvíle se Claudia Octavia stala nešťastnou a začala skrývat náklonnost ke svému manželu a nevlastnímu bratru. Ačkoli byla jako císařovna oblíbená, manželství nebylo šťastné. Octavia byla ctnostná manželka, zatímco Nero ji nenáviděl, byl jí znuděný a několikrát se ji snažil uškrtit. Měl vztah s Claudii Acte a Poppaeou Sabinou. Když Poppaea Sabina otěhotněla, prohlásil Octavii za neplodnou a rozvedl se. Dvanáct dní po rozvodu se oženil s Poppaeou Sabinou. Poté Claudií Octavií vyhnali na ostrov Pandataria pod falešným obviněním z cizoložství. Její vyhnanství se Římanům natolik nelíbilo, že pochodovali ulicemi s jejími sochami ozdobenými květinami a požadovali její návrat. O pár dní později si Octavia podřezala žíly, ale její odtok krve byl tak omezený, že zemřela až na udušení v mimořádně horké koupeli. Její odříznutá hlava byla následně poslána Poppaei. Podle Suetonia měl Nero několik dalších let noční můry o Octavii a své matce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Claudia Octavia na anglické Wikipedii.