Claudia Octavia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Claudia Octavia
Narození 40
Řím
Úmrtí 8. června 62 (ve věku 21–22 let)
Ventotene
Portrét na minci

Claudia Octavia, (39/40 – 9. června 62) byla římská císařovna, první manželka císaře Nerona, dcera císaře Claudia a Valerie Messaliny.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Octavia byla jediná dcera císaře Claudia a jeho manželky Messaliny. Byla pojmenována po své prababičce Octavii mladší, sestře prvního císaře Augusta. Měla jednoho vlastního bratra – Britannika, a nevlastní sestru, z Claudiova druhého manželství Claudiu Antonii.

Narodila se v Římě. Jako mladou dívku ji otec zasnoubil s praetorem Luciem Juniem Silanem Torquatem, jenž byl také Augustovým potomkem.

Vzestup Nerona[editovat | editovat zdroj]

Octaviina matka Messalina byla popravena roku 48 kvůli spiknutí. Claudius se později znovu oženil se svou neteří Agrippinou mladší. Agrippina měla z prvního manželství syna Lucia Domitia Ahenobarba.

Agrippina pomocí svých manipulací a intrik zničila vztah mezi Octavií a Luciem Silanem a přesvědčila Claudia, aby Lucia Domitia adoptoval (jako Nerona Claudia Caesara Augusta Germanika) a učinil jej svým nástupcem na úkor svého syna Britannika, Nero si také dne 9.6. 53 vzal Octavii za ženu.

Život císařovny[editovat | editovat zdroj]

Claudius zemřel 13. října 54 a Nero nastoupil na trůn. Na počátku roku 55 dal zavraždit Britannica. Tacitus uvádí, že od této chvíle se Octavia stala velmi nešťastnou a začala skrývat náklonnost ke svému manželu a nevlastnímu bratru. Ačkoli byla jako císařovna oblíbená, manželství nebylo šťastné. Octavia byla ctnostná manželka, zatímco Nero ji nenáviděl a byl jí znuděný. Snažil se ji několikrát uškrtit a měl vztah s Claudii Acte a Poppaeou Sabinou. Když Poppaea otěhotněla, rozvedl se s Octavií, protože prohlašoval, že je neplodná. Dvanáct dní po rozvodu se s Poppaeou oženil.

Poté ji Nero a Poppaea vyhnali na ostrov Pandataria pod falešným obviněním z cizoložství. Její vyhnanství se Římanům natolik nelíbilo, že pochodovali ulicemi s jejími sochami ozdobenými květinami a požadovali její návrat.

O pár dní později si Octavia podřezala žíly, ale její odtok krve byl tak omezený, že zemřela až na udušení v mimořádně horké koupeli. Její odříznutá hlava byla následně poslána Poppaei. Podle Suetonia měl Nero několik dalších let noční můry o Octavii a své matce.