Clash Royale

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Clash Royale
VývojářSupercell
VydavatelSupercell
PlatformyAndroid
iOS
Datum vydání2. března 2016
Žánrytower defense
realtimová strategie
masivně multiplayerová online hra
strategická videohra
Herní módvideohra pro více hráčů
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Clash Royale je pay to win strategická hra pro vícero hráčů (multiplayer) určená pro mobilní telefony. Hrát ji lze na operačních systémech Android a iOS. [1] Clash Royale je takzvaná Free2play, tedy hra, která je v základu zcela zdarma, ovšem za poplatky je možné rychleji sbírat karty a hrou postupovat rychleji.

Systém hry[editovat | editovat zdroj]

Hrát lze žebříček (1v1) a 2v2 (mimo žebříček).

Hra se hraje pomocí vykládání karet na bitevní pole . Hráč si může vždy vybrat ze čtyř karet z celkových osmi, které si do hry přináší (8 karet se rovná balíček-deck). Každá karta je unikátní a na její vyložení je potřeba mít dostatek Elixiru. Ten se časem automaticky dobíjí na maximum 10 Elixiru. Účelem hry je zničit hlavní nepřátelskou věž soupeře pomocí vyložení karet, a také bránit věže své. Každý hráč má 3 věže – 2 vedlejší (takzvané Princess Towers) a 1 hlavní (takzvaná King Tower). Dohromady se nazývají Crown towers. Vyhrává ten z hráčů, který buď zničí soupeřovu King tower, nebo více Princess Towers. Pokud je hra po třech minutách vyrovnána, je prodloužena o další 2 minuty (tzv. Sudden Death). Pokud se ani v té nerozhodne, je zápas ukončen tzv. tiebreakem. Tam jde o to, že v průběhu zápasu musel hráč co nejvíce poškodit soupeřovu věž. Kdo věž poškodil více, vyhrál. V případě turnajového zápasu (nebo také Friendly Battle) nebo 2v2 bitvy jsou místo jedné minuty nastavení minuty nastavení tři – celková doba je tedy 6 minut.

Hráči hrají s celkem 98 kartami rozdělených do čtyř skupin podle vzácnosti (Common, Rare, Epic a Legendary), podle typu karty na Troops, Buildings a Spells. Ve hře je možnost sbírat nové karty, zvyšovat zkušenostní body postavy a sbírat mince (goldy) a gemy.

Ze začátku máte 1 kartu legendární, jestli znáte nějaké kody ktere je pak možné zadat a dostat odměny jako karty,gemy,coiny nebo i vylepšení tzv. "boosty" které mají nějaký konec, kdy skončí a když hrajete hru dostanete pak nějaké věci navíc.

Na bitevním poli hráči získávají trofeje za každou výhru, podle kterých jsou rozmístěni do arén, které slouží jako rozdělení podle počtu trofejí hráčů. Za prohru jsou trofeje odečítány. Čím větší je rozdíl mezi počtem trofejí dvou soupeřů, tím větší jsou rozdíly ve výhrách a prohrách trofejí. Momentálně je ve hře 13 arén. Další rozdělení je do tzv. Lig. Těch je zatím 10. Ligy se hrají od 4000 trofejí. Sezóny trvají 1 měsíc a po ukončení sezóny začíná nová sezóna.

Gemy lze zakoupit za reálné peníze. Karty ve hře lze kupovat, získat z truhel, které se získávají z výher, nebo je může darovat jiný hráč z klanu, který slouží jako tým.

Jako bonus jsou ve hře animované emotes-"smajlíci", které si hráči mohou posílat v průběhu bitvy či do clan chatu. Nemají žádný skutečný účel, jsou spíše pro zábavu. Každý hráč má na začátku 4 základní emotes, v průběhu hry však mohou získat další, např. si je mohou koupit v obchodě nebo vyhrát v Special Challenge. Vedle běžných emotes jsou tu pak i speciální emotes, které lze získat pouze v určitou dobu. [2]

Klany[editovat | editovat zdroj]

Ve hře funguje systém tzv. klanů, který slouží jako tým. Do klanu se může připojit až 50 lidí. Klany přinášejí spoustu možností. Hráči si v nich můžou vzájemně dávat karty, vyměňovat karty (na to jsou ale potřeba tzv. Trade Tokeny, které lze získat ve Clan War nebo ve Special Challenge) hrát Friendly battle, dávat si rady nebo si psát v Clan Chatu či jako klan soutěžit ve Clan Wars (viz níže).

Každý clan má Clan Score Trophies, které se poměrně složitým způsonem počítají ze skóre jednotlivých členů a Clan War Trophies, které určují úspěšnost clanu ve Clan Wars. podle nich se také určuje liga clanu. Clanové ligy jsou Bronze I, II, III, Silver I, II, III, Gold I, II, III a Legendary. Liga clanu určuje vzhled clanového erbu a velikost výher ze Clan Wars.

V clanu též funguje systém hodností. Nejvyšší je Leader (obvykle je to zakladatel clanu), který může startovat Clan War, dávat hodnosti ostatním hráčům nebo je z klanu vyhazovat, měnit popis clanu a clanový erb. Po něm je Co-leader, který má stejné možnosti jako Leader, ale nevztahují se na Leadera a jiné Co-leadery. Třetí je Elder, jehož jediná vlastnost je, že může vyhazovat Membery a jiný Elder ho vyhodit nemůže. Nejnižší hodností je Member, kterým je každý člen clanu ihned poté, co se připojí, dokud ho nikdo nepovýší. Zatímco Leader je vždy jen jeden, ostatních hodností může být víc. Když Leader opustí clan, novým leaderem se stane náhodně jeden z Co-leaderů.

Arény a ligy[editovat | editovat zdroj]

Ve hře je tutoriál, 13 arén a 10 lig:

 • Training camp (tutoriál, 0. aréna)
 1. Goblin Stadium (0+ trofejí)
 2. Bone Pit (300+ trofejí)
 3. Barbarian Bowl (600+ trofejí)
 4. Pekka’s Playhouse (1000+ trofejí)
 5. Spell Valley (1300+ trofejí)
 6. Builder´s Workshop (1600+ trofejí)
 7. Royal Arena (2000+ trofejí)
 8. Frozen Peak (2300+ trofejí)
 9. Jungle Arena (2600+ trofejí)
 10. Hog Mountain (3000+ trofejí)
 11. Electro Valley (3300+ trofejí)
 12. Spooky Town (3600+ trofejí)
 13. Legendary Arena (4000+ trofejí)

Ligy

 • Challenger I, II, III (4000+, 4300+ a 4600+ trofejí)
 • Master I, II, III (5000+, 5300+ a 5600+ trofejí)
 • Champion (6000+ trofejí)
 • Grand champion (6300+ trofejí)
 • Royal Champion (6600+ trofejí)
 • Ultimate Champion (7000+ trofejí)

Pokud dosáhnete 4000 trofejí, účastníte se Lig a na konci každé sezóny se vám sníží počet trofejí (pod 4000 se ale klesnout nemůže).

V April 2019 Update byly přidány výhry mezi arénami. Vždy, když hráč dosáhne určitého počtu trofejí, dostane z tzv. Trophy Road truhlu, goldy, gemy nebo emote.

Jak získat karty[editovat | editovat zdroj]

Karty se dají získat buď v truhlách (Chests), nebo se můžou koupit v obchodě (Shop) za peníze (Golds). Karty jsou rozděleny do jednotlivých arén, takže např. když jste v 10. aréně, tak nemůžete získat kartu, která je v 11. aréně.

Dělení truhel[editovat | editovat zdroj]

 • Free Chest
 • Silver Chest
 • Golden Chest
 • Crown Chest
 • Giant Chest
 • Magical Chest
 • Super Magical Chest
 • Lightning Chest
 • Epic Chest
 • Mega Lightning Chest
 • Legendary Chest
 • Challenge Chest
 • Collection day win chest
 • Collection day loose chest
 • Fortune Chest
 • King's Chest
 • Legendary King's Chest

Výzvy a Turnaje[editovat | editovat zdroj]

Hra má také herní módy "výzva (Challenge)" a "turnaje (Tournament)". Výzva probíhá tak, že si hráč zaplatí pomocí herní měny (gemy) vstup. V rámci jedné výzvy se poté hráč utkává se soupeři. Pokud hráč 3x během výzvy prohraje, výzva pro něj končí. S každou výhrou ve výzvě se zvyšuje odměna hráči a maximálně je možné vyhrát 12x, kdy je výzva také ukončena. Jsou 3 typy výzev: Classic, Grand a Special. Do Classic je možné se zapojit po zaplacení 10 gemů, které ve hře fungují jako speciální měna, kterou si hráč také může pořídit za skutečné peníze nebo je získá jako odměnu za pravidelnou hru. Z classic turnaje může hráč dostat jako nejvyšší odměnu 100 karet a 2000 herních mincí. Při Grand výzvě se vstupným 100 gemů hráč dostane po 12 výhrách 1100 karet a 22000 herních mincí. Při Globálním turnaji nebo Special Challenge je odměna pokaždé jiná, například je možné dostat speciální legendární kartu, emote, herní mince nebo truhlu různé kvality. Globální turnaje se konají jednou za čas. Hráč si sám také může založit svůj turnaj (tzv. Custom Tournaments), který stojí 10 gemů, je pro až 1000 hráčů a výhra není žádná.

Výzvy a turnaje (kromě Classic a Grand Challenge, které mají vždy standardní typ bitvy) mohou mít také svůj herní mód. Herní módy jsou např. Classic decks, Sudden death, Touchdown, Draft, Double Elixir, Triple elixir, Mirror, Hog Race a další. V případě Special challenge mohou být nakombinované, např. Double Elixir Draft či 2v2 Touchdown Challenge.

Obchod[editovat | editovat zdroj]

Hra dále nabízí obchod, který nabízí každý den nové karty se všemi vzácnostmi mimo Legendary (vzácnost Legendary se objevuje pouze po dosažení 3000 trofejí, tedy Arény 10), a to za herní mince a od verze 2.1.7 i za gemy. Za ty se ale kupují především truhly. Také nabízí každý den 3 emotes, které se kupují pouze za gemy. Občas nabízí tzv. Special Offer, což je balíček více věcí, může obsahovat různé truhly, emote, trade tokens, gemy nebo herní mince (golds). Special Offer může být buď za reálné peníze nebo za gemy a výmečne i zadarmo jako dárek od supercellu Emoty.

Clan Wars[editovat | editovat zdroj]

Clan Wars, přidané ve verzi 2.2.0, nahradily Clan Chest. Aby mohl hráč hrát Clan wars, musí mít King level alespoň 8. Klan musí mít na Clan wars alespoň 10 takových hráčů. Skládají se ze dvou částí: Collection day a War day, které trvají každá 24 hodin. V Collecetion day má každý hráč až 3 bitvy, ve kterých dostává Collection day chest, ze kterých získává karty pro svůj klan. Každý hráč, který takto odehraje alespoň 1 bitvu, se účastní následujícího War day. Pokud je takových hráčů méně než 10, War Day se neuskuteční. Ve War day má každý hráč 1 , výjimečně 2 bitvy. Ve War Day hra náhodně vybere klanu další 4 klany s kterými soupeří o pozici, dobré pozice jsou následně odměňovány trofejemi pro klan. Ať to působí jakkoli nesmyslně, War day bitvy se nehrají proti hráčům ze 4 soupeřících klanů, nýbrž proti náhodnému hráči. Každý hráč dostane po skončení války War Bounty, což je obdoba truhly, ze které dostane Golds, Gems nebo Trade Token, podle toho, kolik bitev ve válce vyhrál a celkové pozice klanu.

Každou sezónu ve Clan wars (která na rozdíl od lig trvá jen 14 dnů), klan může získat Season Chest. Obsah Season Chest se určuje podle nejvyšší pozice ve Clan War, která byla tuto sezónu dosažena.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Clash Royale × Supercell. Supercell [online]. [cit. 2020-05-28]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Clash Royale | PLAYzone.cz. www.playzone.cz [online]. [cit. 2020-05-28]. Dostupné online.