Clash Royale

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Clash Royale
VývojářSupercell
VydavatelSupercell
PlatformyAndroid
iOS
Datum vydání2. března 2016
Žánrytower defense
realtimová strategie
masivně multiplayerová online hra
strategická videohra
Herní módyhráč proti hráči
videohra pro více hráčů
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Clash Royale je strategická hra pro vícero hráčů (multiplayer) určená pro mobilní telefony, avšak hru lze hrát i na PC (Windows, IOS) v rámci Google Play Games Beta, která umožňuje hrát mobilní hry na PC. Hrát ji lze na operačních systémech Android a iOS.[1] Clash Royale je takzvaná Free2play, tedy hra, která je v základu zcela zdarma, ovšem za poplatky je možné rychleji sbírat karty a hrou postupovat rychleji.

Systém hry[editovat | editovat zdroj]

Hrát lze žebříček (1v1) a mimo žebříček (1v1, 2v2, Speciální módy).

Hra se hraje pomocí vykládání karet na bitevní pole. Hráč si může vždy vybrat ze čtyř karet z celkových osmi, které si do hry přináší (8 karet se rovná balíček-deck). Každá karta je unikátní a na její vyložení je potřeba mít dostatek Elixiru. Ten se časem automaticky dobíjí na maximum 10 Elixiru. Účelem hry je zničit hlavní nepřátelskou věž soupeře pomocí vyložení karet, a také bránit věže své. Každý hráč má 3 věže – 2 vedlejší (takzvané Princess Towers) a 1 hlavní (takzvaná King Tower). Dohromady se nazývají Crown Towers. Vyhrává ten z hráčů, který buď zničí soupeřovu King tower, nebo více Princess Towers. Pokud je hra po třech minutách vyrovnána, je prodloužena o další 2 minuty (tzv. Sudden Death), kde se rozhoduje, kdo zničí jako první soupeřovu věž. Pokud se ani v té nerozhodne, je zápas ukončen tzv. Tiebreakem. Tam se rozhoduje, kdo nejvíce poškodil věž během Sudden Deathu pomocí automatickým ubíráním životů ve všech věžích. Komu se zničí věž během tiebreaku, ten prohrál. V případě turnajového zápasu (nebo také Friendly Battle) nebo 2v2 bitvy jsou místo jedné minuty prodloužení minuty dvě – celková doba je tedy 5 minut.

Hráči hrají s celkem 109 kartami rozdělených do pěti skupin podle vzácnosti (Common, Rare, Epic, Legendary a Champion) a podle typu karty na Troops, Buildings a Spells. Ve hře je možnost sbírat nové karty, zvyšovat zkušenostní body postavy a sbírat mince (goldy) a gemy.

Ze začátku máte 6 karet, později se dají odemykat další (z truhel, z obchodu, od dalších hráčů v klanu, ze speciálních výzev, a z Pass Royale).

Na bitevním poli hráči získávají trofeje za každou výhru, podle kterých jsou rozmístěni do arén, které slouží jako rozdělení podle počtu trofejí hráčů. Za prohru jsou trofeje odečítány. Čím větší je rozdíl mezi počtem trofejí dvou soupeřů, tím větší jsou rozdíly ve výhrách a prohrách trofejí. Momentálně je ve hře 20 arén. Další rozdělení je do tzv. Lig v módu Path of Legends. Těch je zatím 10. Path of Legends je dostupné od 5000 trofejí. Sezóny trvají 1 měsíc a po ukončení sezóny začíná nová sezóna.

Gemy lze zakoupit za reálné peníze. Karty ve hře lze kupovat, získat z truhel, které se získávají z výher, nebo je může darovat jiný hráč z klanu, který slouží jako tým.

Jako bonus jsou ve hře animované emotes-"smajlíci", které si hráči mohou posílat v průběhu bitvy či do clan chatu. Nemají žádný skutečný účel, jsou spíše pro zábavu. Každý hráč má na začátku 4 základní emotes, v průběhu hry však mohou získat další, např. si je mohou koupit v obchodě nebo vyhrát v Special Challenge. Vedle běžných emotes jsou tu pak i speciální emotes, které lze získat pouze v určitou dobu.[2]

Klany[editovat | editovat zdroj]

Ve hře funguje systém tzv. klanů, který slouží jako tým. Do klanu se může připojit až 50 hráčů. Klany přinášejí spoustu možností. Hráči si v nich mohou vzájemně dávat karty, vyměňovat karty (na to jsou ale potřeba tzv. Trade Tokeny, které lze získat v Pass Royale nebo ve Special Challenge), hrát Friendly Battle, dávat si rady nebo si psát v Clan Chatu či jako klan soutěžit ve Clan Wars (viz níže).

Každý klan má Clan Score Trophies, které se poměrně složitým způsobem počítají ze skóre jednotlivých členů a Clan War Trophies, které určují úspěšnost klanu ve Clan Wars. podle nich se také určuje liga klanu. Klanové ligy jsou Bronze I, II, III, Silver I, II, III, Gold I, II, III a Legendary I, II, III. Liga klanu určuje velikost výher z Clan Wars.

V klanu též funguje systém hodností. Nejvyšší je Leader (obvykle je to zakladatel klanu), který může startovat Clan War, dávat hodnosti ostatním hráčům nebo je z klanu vyhazovat, měnit popis klanu a klanový erb. Po něm je Co-leader, který má stejné možnosti jako Leader, ale nevztahují se na Leadera a jiné Co-leadery. Třetí je Elder, jehož jediná vlastnost je, že může vyhazovat Membery a jiný Elder ho vyhodit nemůže. Nejnižší hodností je Member, kterým je každý člen klanu ihned poté, co se připojí, dokud ho nikdo nepovýší. Zatímco Leader je vždy jen jeden, ostatních hodností může být víc. Když Leader opustí klan, novým Leaderem se stane náhodně jeden z Co-leaderů.

Arény a ligy[editovat | editovat zdroj]

Arény a tutoriál[editovat | editovat zdroj]

K listopadu 2023 je ve hře celkově 24 arén, pokud počítáme i arénu na procvičovaní proti nereálným hráčům - training camp.

 • Tutoriál: Training camp (v nenávaznosti na arény, slouží výhradně k trénování, hraje se proti nereálným hráčům - počítači, za vítězství v této aréně nezískává hráč žádné odměny ani pohárky)
 • Arény + potřebný počet pohárků:
 1. Goblin Stadium - 0
 2. Bone Pit - 300
 3. Barbarian Bowl - 600
 4. Spell Valley - 1000
 5. Builder's Workshop - 1300
 6. Pekka's Playhouse - 1600
 7. Royal Arena - 2000
 8. Frozen Peak - 2300
 9. Jungle Arena - 2600
 10. Hog Mountain - 3000
 11. Electro Valley - 3400
 12. Spooky Town - 3800
 13. Rascal's Hideout - 4200
 14. Serenity Peak - 4600
 15. Miner's Mine - 5000
 16. Executioner's Kitchen - 5500
 17. Royal Crypt - 6000
 18. Silent Sanctuary - 6500
 19. Dragon Spa - 7000
 20. Boot Camp - 7500
 21. Clash Fest - 8000
 22. PANCAKES! - 8500
 23. Legendary Arena - 9000 (zároveň nejvyšší počet pohárků, jenž hráči mohou získat)

V dubnu roku 2019 byly přidány výhry mezi arénami. Vždy, když hráč dosáhne určitého počtu pohárků, dostane z tzv. Trophy Roadu truhlu, goldy, gemy nebo emote.

Ligy[editovat | editovat zdroj]

Roku 2022 byly ligy přesunuty do odděleného módu Path of Legends, který se odemkne po dosažení arény 15.

 1. Challenger I
 2. Challenger II
 3. Challenger III
 4. Master I
 5. Master II
 6. Master III
 7. Champion
 8. Grand champion
 9. Royal Champion
 10. Ultimate Champion

Na konci každé sezóny se vám vynuluje postup v Path of Legends a podle dosažené ligy v minulé sezóně dostanete násobení "schodů", které za výhru vystoupíte nahoru.

Jak získat karty[editovat | editovat zdroj]

Karty se dají získat buď v truhlách (Chests), nebo se mohou koupit v obchodě (Shop) za peníze (Golds) a v seson shopu kde je možné zakoupit Karty za seson tokeny. Karty jsou rozděleny do jednotlivých arén, takže např. když jste v 10. aréně, tak nemůžete získat kartu, která je v 11. aréně. (Výjimkou je Legendary Chest, ze které dostanete jednu Legendary kartu, a to z jakékoli arény. Karty lze rovněž vyměňovat v klanu.)

Dělení truhel[editovat | editovat zdroj]

 • Wooden Chest (pouze v Training Camp)
 • Crown Chest
 • Silver Chest
 • Golden Chest
 • Magical Chest
 • Giant Chest
 • Mega Lightning Chest
 • Epic Chest
 • Legendary Chest
 • Royal Wild Chest
 • Gold Crate
 • Plentiful Gold Crate
 • Overflowing Gold Crate
 • Level Up Chest
 • Lightning Chest
 • Fortune Chest
 • King's Chest
 • Legendary King's Chest
 • Challenge Chest
 • War Chest

Výzvy a Turnaje[editovat | editovat zdroj]

Hra má také herní módy „Challenge” (výzva) a „Tournament” (turnaj). Výzva probíhá tak, že si hráč zaplatí pomocí gemů (herní měna) vstup. V rámci jedné výzvy se poté hráč utkává se soupeři. Pokud hráč 3x během výzvy prohraje, výzva pro něj končí. S každou výhrou ve výzvě se zvyšuje odměna hráči a maximálně je možné vyhrát 12x, kdy je výzva také ukončena. Jsou 3 typy výzev: Classic, Grand a Special. Do Classic je možné se zapojit po zaplacení 10 gemů, které ve hře fungují jako speciální měna, kterou si hráč také může pořídit za skutečné peníze nebo je získá jako odměnu za pravidelnou hru. Z classic turnaje může hráč dostat jako nejvyšší odměnu 100 karet a 2000 herních mincí. Při Grand výzvě se vstupným 100 gemů hráč dostane po 12 výhrách 1100 karet a 22000 herních mincí. Při Globálním turnaji nebo Special Challenge je odměna pokaždé jiná, například je možné dostat speciální legendární kartu, emote, herní mince nebo truhlu různé kvality. Globální turnaje se konají jednou za čas. Hráč si sám také může založit svůj turnaj (tzv. Custom Tournaments), který stojí 10 gemů, je pro až 1000 hráčů a výhra není žádná.

Výzvy a turnaje (kromě Classic a Grand Challenge, které mají vždy standardní typ bitvy) mohou mít také svůj herní mód. Herní módy jsou např. Classic decks, Sudden death, Touchdown, Draft, Double Elixir, Triple elixir, Mirror, Hog Race a další. V případě Special challenge mohou být nakombinované, např. Double Elixir Draft či 2v2 Touchdown Challenge.

Obchod[editovat | editovat zdroj]

Hra dále nabízí obchod, který nabízí každý den nové karty se všemi vzácnostmi mimo Legendary (vzácnost Legendary se objevuje pouze po dosažení 3000 trofejí, tedy Arény 10), a to za herní mince a od verze 2.1.7 i za gemy. Za ty se ale kupují především truhly. Také nabízí každý den 3 emotes, které se kupují pouze za gemy. Občas nabízí tzv. Special Offer, což je balíček více věcí, může obsahovat různé truhly, emote, trade tokens, gemy nebo herní mince (golds). Special Offer může být buď za reálné peníze nebo za gemy a výjimečně i zadarmo jako dárek od supercellu Emoty.

Clan Wars 2[editovat | editovat zdroj]

Clan Wars, přidané ve verzi 2.2.0, nahradily Clan Chest. Později je nahradily Clan Wars 2. Aby mohl hráč hrát Clan wars 2, musí mít King level alespoň 6. Klan musí mít na Clan wars alespoň 10 takových hráčů. Každý týden se skládá ze dvou částí: 3 Training days a 4 Battle days, které trvají každá 24 hodin. V Training day může každý hráč hrát bitvy, ve kterých dostává zlato, ale také může hráč chystat obranu své lodi (Boat Defense), která se skládá ze 3 věží (Defense Tower)[Pozn. 1]. V Battle day se hrají bitvy (tentokrát jsou již jako odměna i medaile, a to i v případě, že prohraje) a ničí nepřátelská Boat Defense. Klany pak poplují po řece podle celkového počtu medailí a zbývající obrany lodi. Klan, který se dostane za cílovou čaru jako první, nebo se dostane nejdál, vyhrává River Race. V Clan Wars Colloseum hráči nestaví obranu ani neútočí na nepřátelské lodě, pouze bojují v bitvách.

Každý hráč dostane po skončení River Race/Clan Wars Colloseum Clan Chest, což je truhla, ze které dostane Golds, Gems, Cards, Magic Items a/nebo Trade Token, podle celkové pozice klanu. Každé Clan Wars 2 trvají 4 nebo 5 týdnů, 3 nebo 4 z nich jsou River Races (3x nebo 4x, každý trvá týden) a 1 týden Clan Wars Colloseum.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Na každého hráče připadají 3 Defense Tower. Boat defense jde upravovat, mazat a přidávat pouze při Training day při River Race.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Clash Royale × Supercell. Supercell [online]. [cit. 2020-05-28]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Clash Royale | PLAYzone.cz. www.playzone.cz [online]. [cit. 2020-05-28]. Dostupné online.