Clachan Bridge

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Clachan Bridge
Pohled z mostu na sever. Ostrov Seil je vlevo, pevnina vpravo

Clachan Bridge je jednoduchý jednoobloukový zděný kamenný most, který překlenuje průliv Clachan a spojuje skotskou pevninu s ostrovem Seil. Stojí 13 km jihozápadně od Obanu v Argyllu.

Most projektoval John Stevenson z Obanu (a nikoli Thomas Telford, kterého některé zdroje zmiňují). Postavil jej mezi lety 1792 a 1793 Robert Mylne.[1] Původní projekt o dvou obloucích[2] byl upraven a postaven byl most s jedním obloukem o rozpětí 22 m. Výška 12 m nade dnem průlivu umožňuje proplout lodím o výtlaku do 39 T při nejvyšším přílivu. Most je stále užíván, je součástí silnice B844 a je v péči sdružení Historic Scotland.

Protože Clachan je průlivem Atlantského oceánu, je také označován jako Most přes Atlantik (Bridge over the Atlantic, skotskou gaelštinou a' Dhrochaid thar a' Chuain Siar).[2] Stejným označením se pyšní i další mosty postavené v podobných podmínkách, například most mezi Norðskáli a Oyri na Faerských ostrovech a mezi poloostrovem Lewis a ostrovem Great Bernera na Vnějších Hebridách.

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Jižní předmostí porůstá kolonie nemléče alpského (Erinus alpinus).

V úzkém průlivu Clachan občas uváznou velryby. V roce 1835 tu v mělké vodě uvázla velryba dlouhá 24 m, se spodní čelistí o délce 7 metrů, a nemohla se dostat zpět do moře. Podobně zde v roce 1837 uvázlo 192 kulohlavců, největší z nich měřil 8 metrů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Clachan Bridge na anglické Wikipedii.

  1. PAXTON, R.; SHIPWAY, J. Scotland - Highlands and Islands. London: Thomas Telford Publishing, 2007. (Civil Engineering Heritage). ISBN 9780727734884. (anglicky) 
  2. a b Bridge over the Atlantic [online]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]