Thomas Telford

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Thomas Telford
ThomasTelford.jpg
Narození 9. srpna 1757
Glendinning
Úmrtí 2. září 1834 (ve věku 77 let)
Westminster
Místo pohřbení Westminsterské opatství
Povolání architekt, stavební inženýr a autor autobiografie
Ocenění člen Královské společnosti
společník Edinburské královské společnosti
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thomas Telford (9. srpna 1757 Westerkirk, Skotsko9. září 1834) byl skotský stavební inženýr, architekt, kameník, dále stavitel silnic, mostů a kanálů. Poté, co se etabloval jako inženýr silničních a kanálových projektů ve Shropshire, navrhl řadu projektů ve svém rodném Skotsku včetně přístavů a tunelů. Později byl prvním předsedou Institution of Civil Engineers, v jehož čele stál po 14 let až do smrti.

Život[editovat | editovat zdroj]

Thomas Telford se narodil ve skotském Westerkirku. Vyučil se kameníkem a pracoval na různých stavbách v Edinburghu, Londýně a v portsmouthských docích. V roce 1787 se stal stavebním inženýrem veřejných prací v hrabství Shropshire. V roce 1790 byl pověřen první samostatnou velkou prací, kterou byl most přes řeku Severn v Montfordu (Montford Bridge).

Ellesmerský kanál[editovat | editovat zdroj]

Velkým úspěchem se stal Ellsmereský kanál, průplav spojující uhelné doly a železárny ve WrexhamuChesterem a Shrewsbury. Součástí této stavby je jeden z technických divů průmyslové revoluce – Pontcysyllteský akvadukt, překlenující údolí řeky Dee. Je 305 m dlouhý a má 19 litinových oblouků. Koryto kanálu bylo konstruováno z litinových desek spojovaných rybinovou drážkou a zpevněných cementem. Kanál je dodnes v provozu a plavba po něm patří k nezapomenutelným turistickým zážitkům.

Kaledonský kanál[editovat | editovat zdroj]

Kaledonský kanál
Pontcysyllteský akvadukt přes údolí řeky Dee v severním Walesu (červen 2005)

Po dokončení Ellsmerského kanálu se Telford vrátil do rodného Skotska a řídil stavbu Kaledonského kanálu, který mimo jiné prochází jezerem Loch Ness. Mezi jeho další proslulé stavby patří visutý most Menai Suspension Bridge (18191826) spojující ostrov Anglesey s pevninou ve Walesu a londýnské doky (Katherine's Docks 18241828). Byl rovněž významným stavitelem britské silniční sítě. Za svůj život postavil více než 1000 mil silnic (např. LondýnHolyhead).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]