Thomas Telford

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Thomas Telford
ThomasTelford.jpg
Narození 9. srpna 1757
Glendinning
Úmrtí 2. září 1834 (ve věku 77 let)
Westminster
Místo odpočinku Westminsterské opatství
Ocenění člen Královské společnosti
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thomas Telford (9. srpna 1757 Westerkirk, Skotsko9. září 1834) byl stavební inženýr.

Život[editovat | editovat zdroj]

Thomas Telford se narodil ve skotském Westerkirku. Vyučil se kameníkem a pracoval na různých stavbách v Edinburghu, Londýně a v portsmouthských docích. V roce 1787 se stal stavebním inženýrem veřejných prací v hrabství Shropshire. V roce 1790 byl pověřen první samostatnou velkou prací, kterou byl most přes řeku Severn v Montfordu (Montford Bridge).

Ellesmerský kanál[editovat | editovat zdroj]

Pontcysyllteský akvadukt přes údolí řeky Dee v severním Walesu (červen 2005)

Velkým úspěchem se stal Ellsmereský kanál, průplav spojující uhelné doly a železárny ve WrexhamuChesterem a Shrewsbury. Součástí této stavby je jeden z technických divů průmyslové revoluce – Pontcysyllteský akvadukt, překlenující údolí řeky Dee. Je 305 m dlouhý a má 19 litinových oblouků. Koryto kanálu bylo konstruováno z litinových desek spojovaných rybinovou drážkou a zpevněných cementem. Kanál je dodnes v provozu a plavba po něm patří k nezapomenutelným turistickým zážitkům.

Kaledonský kanál[editovat | editovat zdroj]

Kaledonský kanál

Po dokončení Ellsmerského kanálu se Telford vrátil do rodného Skotska a řídil stavbu Kaledonského kanálu, který mimo jiné prochází jezerem Loch Ness. Mezi jeho další proslulé stavby patří visutý most Menai Suspension Bridge (18191826) spojující ostrov Anglesey s pevninou ve Walesu a londýnské doky (Katherine's Docks 18241828). Byl rovněž významným stavitelem britské silniční sítě. Za svůj život postavil více než 1000 mil silnic (např. LondýnHolyhead).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]