Thomas Telford

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Thomas Telford

Thomas Telford (9. srpna 1757 Westerkirk, Skotsko9. září 1834) byl stavební inženýr.

Narozen ve Westerkirku ve Skotsku. Vyučil se kameníkem a pracoval na různých stavbách v Edinburghu, Londýně a v Portsmouthských docích. V roce 1787 se stal stavebním inženýrem veřejných prací ve Shropshire. V roce 1790 byl pověřen první samostatnou velkou prací, kterou byl most přes řeku Severn v Montfordu (Montford Bridge).

Ellesmerský kanál[editovat | editovat zdroj]

Pontcysyllteský akvadukt přes údolí řeky Dee v severním Walesu (červen 2005).

Velkým úspěchem se stal kanál spojující uhelné doly a železárny ve WrexhamuChesterem a Shrewsbury, Ellsmereský kanál. Součástí této stavby je jeden z technických divů průmyslové revoluce – Pontcysyllteský akvadukt, překlenující údolí řeky Dee. Je 305 m dlouhý a má 19 litinových oblouků. Koryto kanálu bylo konstruováno z litinových desek spojovaných rybinovou drážkou a zpevněných cementem. Kanál je dodnes v provozu a plavba po něm patří k nezapomenutelným turistickým zážitkům.

Kaledonský kanál

Kaledonský kanál[editovat | editovat zdroj]

Po dokončení Ellsmerského kanálu se Telford vrátil do rodného Skotska a řídil stavbu Kaledonského kanálu, který mimo jiné prochází jezerem Loch Ness. Mezi jeho další proslulé stavby patří visutý most Menai Suspension Bridge (18191826) spojující ostrov Anglesey s pevninou ve Walesu a londýnské doky (Katherine's Docks 18241828). Byl rovněž významným stavitelem britské silniční sítě. Za svůj život postavil více než 1000 mil silnic (např. LondýnHolyhead).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]