ChristNet.cz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ChristNet.cz
Typ ekumenická mediální instituce
Účel náboženská osvěta, zpravodajství
Sídlo Česká republika
Lídr Jan Kirschner, Vít Luštinec, Jan Uhlíř
Oficiální web www.christnet.eu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Christnet patří mezi největší nezávislé křesťanské portály a nejčtenější křesťanské internetové stránky v českém jazyce. Vykazuje okolo 2500 unikátních návštěv denně. Portál je ekumenicky orientován a provozuje jej spolek Christnet. Současným výkonným vedoucím magazínu je Jan Kirschner, další editoři a dopisovatelé jsou uvedeni na redakční stránce portálu. Od 1. 12. 2016 se projekt přesunul na doménu www.christnet.eu.

Obsah portálu[editovat | editovat zdroj]

Christnet funguje jako portál křesťanství na českém (a částečně i slovenském) internetu. Jeho nejdůležitější části jsou Magazín, orientovaný na publicistiku a podrobné zpravodajství z náboženského světa i z dění ve společnosti (nejnavštěvovanější část). Součástí portálu jsou také Diskuse. Diskusní stránky jsou i samotným provozovatelem považovány za problematickou část projektu. Hlavní stížnosti směřují k neochotě některých účastníků diskutovat neútočně a neanonymně. Provozovatel v úvodu do diskuzí jasně deklaruje, že za příspěvky jsou odpovědní především sami diskutující. Do roku 2013 měl také sekci Odkazy (představující rozcestník mezi křesťanskými stránkami v ČR a částečně i SR) a Akce (kalendář křesťanských akcí v České republice).

Projekt není závislý na žádné existující církvi a je financován především z příspěvků čtenářů a reklamy. Někdy se na jeho stránkách objevují žádosti o příspěvek, které upozorňují čtenáře, že projekt nemá na svém otevřeném účtu dostatek peněz na provoz. Měsíční provozní náklady vyčísluje na cca 10 000 Kč.[1]

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Christnet.cz spoluzaložil na přelomu let 1999 a 2000 Robert Němec[2] sloučením dvou internetových projektů založených v roce 1996 Davidem Petrlou. Šlo o Getsemany (internetový křesťanský magazín) a ChristNet (tehdy pouze rozcestník mezi křesťanskými stránkami). Akce byla částečně vynucena tím, že Getsemany se musely přejmenovat, neboť se tak jmenuje mnohem starší tištěný měsíčník. Robert Němec ze Sdružení ChristNet.cz odešel v roce 2003.[2] Dnes už se nikdo ze zakladatelů portálu na jeho fungování nepodílí. Od roku 2013 běží zcela nová grafická podoba stránek. Portál je dnes provozován spolkem Christnet.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Christnet
  2. a b Robert Němec: Odcházím z christnet.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]