Chrám v Uppsale

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vyobrazení chrámu podle popisu Adama z Brém v díle Historia de gentibus septentrionalibus Olause Magnuse

Chrám v Uppsale byl patrně nejvýznamnějším centrem severského pohanství. Nacházel se na území dnešního švédského města Uppsala, v místě dnes zvaném Gamla Uppsala (Stará Uppsala). Informace o chrámu jsou dochovány především v dílech Gesta Hammaburgensis ecclesiae pontificum Adama Brémského a v sáze Heimskringla Snorriho Sturlusona. Chrám byl zničen v rámci christianizačního procesu králem Inge I. v 80. letech 11. století.[1] Podle Adama Brémského byly v chrámu tři sochy - Thóra, Ódina a Freye, který měl být údajně zobrazen s obrovským vztyčeným penisem. U těchto soch docházelo k obětování, podle Adama i lidí. Charakteristickým znakem měl být také velký zlatý řetěz, jímž byl prý celý chrám zvnějšku obepnut. Rakouský filolog a religionista Rudolf Simek uvedl, že "Adamovy zdroje mají extrémně různou spolehlivost, ale existence chrámu v Uppsale je nesporná." Soudí, že Adamův popis chrámu je možná ovlivněn popisem Šalomounova chrámu ve Starém zákoně.[2] Existují též teorie, že chrám v Uppsale byl ve skutečnosti křesťanský chrám, jehož komunita byla prohlášena za pohanskou a rozprášena z nějakých politických důvodů, pravděpodobně v rámci boje o investituru. Poměrně neúspěšné a neprůkazné archeologické průzkumy vedly dokonce k pochybnostem, zda chrám vůbec existoval, avšak silný argument pro verzi, že ano, přinesl výzkum z roku 2013, kdy byly objeveny zbytky dvou řad velkých dřevěných kůlů. Jedna linie je přibližně kilometr dlouhá a skládá se ze 144 sloupů a druhá je dlouhá půl kilometru, přičemž každý sloup je od sebe vzdálen 5–6 metrů. Pokud linie označují uzavřený prostor, byla by uzavřená oblast obrovská a šlo by o zdaleka největší stavbu (či spíše posvátný areál) na sever od Alp v této době. Tyče byly velmi široké a jejich délka se odhaduje na nejméně 7 metrů.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Temple at Uppsala na anglické Wikipedii.

  1. MARK, Joshua J. Temple at Uppsala. World History Encyclopedia [online]. [cit. 2023-07-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. SIMEK, Rudolf. Dictionary of Northern Mythology. [s.l.]: D.S. Brewer 424 s. Dostupné online. ISBN 978-0-85991-513-7. (anglicky) Google-Books-ID: MZ24QgAACAAJ. 
  3. Monumentala fynd i Gamla Uppsala. unt.se [online]. [cit. 2023-07-02]. Dostupné online. (švédsky)